Strefa parkowania w Krakowie. Tani postój tylko za podatki?

Piotr RąpalskiZaktualizowano 
Wyrok sądu spowodował, że zniżka przysługuje na każdy samochód. Wystarczy się zameldować. "Krakowska" proponuje: ulgowy abonament w strefie wyłącznie dla płacących PIT-y w mieście.

Kto powinien płacić mniej za postój w strefie parkowania? Czekamy na Twoją opinię na forum pod artykułem.

Płatna strefa parkowania, która miała zapewnić miejsca postojowe mieszkańcom, staje się fikcją. W ostatnim czasie na terenie poszerzonej strefy zameldowało się aż 8 tysięcy osób. Część z nich wcale tam nie mieszka, korzysta z uprzejmości rodziny czy znajomych. Wielu to przyjezdni, którzy stały meldunek mają w rodzinnych miejscowościach, a w Krakowie zarejestrowali się tylko czasowo. Tak kierowcy chcą załatwić sobie tani postój. W efekcie w strefie najpewniej zabraknie miejsc, mimo że od 1 marca powiększy się niemal dwukrotnie. A miasto zarobi na parkowaniu o wiele mniej, niż obliczało.

Jak wyrównać stratę? Skoro kierowcy zostają krakusami dla taniego parkowania, powinni płacić podatek dochodowy w Krakowie. To zwiększyłoby przychody miasta. Byłoby więcej pieniędzy m.in. na budowę parkingów, których brakuje w zatłoczonym centrum.

Gmina planuje, że dzięki powiększeniu strefy roczne przychody z jej funkcjonowania wzrosną o ok. 20 mln zł. Pieniądze te ma wydać na budowę parkingów. Zyski jednak mogą być o wiele mniejsze, skoro tysiące kierowców wykupią tani abonament i nie będą płacić w parkomatach 3 zł za godzinę postoju. Po ostatnim wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego ubędzie też wyższych opłat za trzeci (100 zł), czwarty i kolejne samochody (po 250 zł) zarejestrowane pod jednym adresem. Sąd uznał bowiem, że to dyskryminuje bogatszych kierowców.

Można to nadrobić dzięki podatkom. - To dobry plan. Skoro kierowcy korzystają z naszych dróg i chodników, powinni się dołożyć do funkcjonowania miasta - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta.

Kośmider rozważa nawet rozszerzenie strefy na cały Kraków, ale z uwzględnieniem odległości od centrum. - Na przykład na Kurdwanowie płaciłoby się 50 gr za godzinę postoju, a w centrum 5 zł - dodaje. Tak jest np. w Budapeszcie podzielonym na pięć stref parkowania. Tam jednak na jedno mieszkanie przysługują tylko dwa abonamenty.

Stanisław Albricht, ekspert od transportu z firmy Altrans, na pomysł poszerzania strefy patrzy sceptycznie. - Sąd wyrokiem wypaczył ideę strefy. Dalsze jej rozszerzanie w tej sytuacji to tylko bezsensowne wydatki na parkomaty i kontrolerów - komentuje.

Wydatki na obsługę strefy można by jednak zmniejszyć dzięki technologii. W Krakowie można już przecież płacić za parkowanie za pomocą telefonu komórkowego.

Urzędnicy analizują pomysł z podatkiem. Zabrali się za to, bo w 2016 r. zniknie obowiązek meldunkowy. - Nie jest to złe rozwiązanie, ale za wcześnie mówić jak o pewniku - mówi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Trzeba wyjaśnić sporo wątpliwości prawnych.

Tylko w minionym tygodniu wydano 2,7 tys. nowych abonamentów, wniosków złożono 2,5 tys. W sumie identyfikatory ma już 3,5 tys. osób, a wszystkich wniosków jest 6 tys. (połowa miejsc postojowych w poszerzonej strefie). Na razie urzędnicy przestrzegają meldujących się dla abonamentu, że będą musieli płacić za wywóz śmieci, nawet jeżeli pod danym adresem faktycznie nie mieszkają.

Nasz komentarz.

Tanie parkowanie dla wszystkich zameldowanych w Krakowie? Tak, ale tylko za podatkową lojalność. Wtedy będzie można wprowadzić strefę płatnego parkowania nawet w całym mieście i skubać przyjezdnych. Choć z umiarem. Mniej na obrzeżach, gdzie gorzej z komunikacją miejską, a bezwzględnie tych pchających się samochodem do centrum. Dlaczego Kowalski płacący podatki poza Krakowem ma mieć te same przywileje w krakowskiej strefie płatnego parkowania, co Nowak, który co roku składa pod Wawelem daninę z równie ciężko zarobionych pieniędzy? To niesprawiedliwe. Przecież za podatki Nowaka trzeba naprawiać ulice, które za 10 zł miesięcznie rozjeździ Kowalski, jeśli się tu (tymczasowo) zamelduje.

Co Ty sądzisz o problemie? Czekamy na Twoją opinię na forum pod artykułem.

[b]Kraków. Nowa strefa parkowania jednak bez zasady "czterech ulic"[/b]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Strefa parkowania w Krakowie. Tani postój tylko za podatki? - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 56

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
p
pb

Tylko że ten Kowalski "zostawia" pieniądze w Krakowie w inny sposób.
Skandal z tymi strefami- wcale mi sie to nie podoba. I dlaczego ktoś, kto przyjeżdża w gości do mieszkańca strefy ma płacic takie chore pieniądze za parkowanie?
Ilu Krakusów wynajmuje mieszkania studentom i "słoikom" i na nich zarabia? Z jednej strony trzeba płacić słone pieniądze za wynajem (niestety nie wszystkich stać na mieszkanie), z drugiej strony na każdym kroku "skubie się" takiego "przyjezdnego". Bardzo gościnnie i demokratycznie.
Najlepiej cały Kraków zrobic jedna wielka strefą- i zakaz wjazdu.
Skąd te godziny obowiązywania opłat? W Warszawie strefa obowiązuje do godz. 18.00, w Krakowie musi być lepiej- do 20ej.
Utworzenie strefy ma tylko jeden cel: wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy od mieszkańców.
Zlikwidować strefy!

zgłoś
S
STB

Zamiast zastanowić się jak rozwiązać skutecznie problem komunikacji w Krakowie to urzędnicy wytężają swe móżdżki jak utrudnić dojazd i zdezorganizować komunikację masową /zeszłoroczne modyfikacje tras tramwajów i autobusów/. Ci ludzie po prostu się nie nadają do niczego. Myślą tylko o swoich pociotkach którzy znajdą zatrudnienie w nowych wydziałach, urzędach, spółkach miejskich. Najwyższy czas wysłać ich już na emeryturę

zgłoś
g
guano

i spoglądając na rejestrację zawsze widzę... no jaką? taka zagadka

zgłoś
m
marker

i mieści się z zameldowanymi na stałe, to po wprowadzeniu strefy kowalskiemu nie przybędzie trzech samochodów, więc skąd pomysł że się będzie za mało miejsc? Do tego Kowalski płaci miesięczną pensję właścicielowi zameldowanemu w tym samym mieszkaniu, a mieszkającemu gdzie indziej, z której to właściciel płaci podatki, skarpetki i masło, a niejednokrotnie jest to jedyne jego źródło utrzymania..

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

i nikogo nie wpuszczać ani nie wypuszczać. Zobaczymy jak długo krakusy wytrzymają bez "słoików"... ;)))

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

rozumiem, że WSZYSCY z was, wynajmujący mieszkania znienawidzonym "słoikom", zawieracie z nimi legalne umowy najmu i odprowadzacie z tego tytułu odpowiedni podatek... ? Bo jeśli nie to mordeczka w kubeczka...

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

Jak uważasz, że to niezgodne z prawem, to zaskarż do Trybunału Konstytucyjnego i zaczekaj, co ci odpowie...

zgłoś
k
krakus

Nie będę bronić kompetencji urzędników i pracujących dla nich prawników, ale nie zgodzę się że tylko oni nawalili a obwinianie NSA za wypaczenie idei strefy jest bezpodstawne. Otóż nie. Argumentacja NSA że nie można rzekomo karać bogatych za posiadanie 5 czy 12 aut jest niespójna z ogólnie obowiązujący prawem. Jakoś zarabiających ponad 85 tys rocznie można "karać" wyższym podatkiem, jakoś kupujących auto z większym silnikiem można karać wyższym OC, a podatek katastralny też niezgodny z prawem ??? Nie mówię że mi się to podoba ale niecierpię hipokryzji takiej jak ta w wykonaniu NSA

zgłoś
i
ioef3`r

Wielka szkoda ,że Kośmider ogląda się na rozwiązania w Budapeszcie czy też w innych miastach a zapomniał ,że w Krakowie ( w centrum ) zmniejszenie deficytu miejsc przy zastosowaniu oplat za parkowanie wprowadzono 26 lat temu (w 1988r -jeszcze za komuny) i to od Krakowa uczono się jak radzić sobie z problemami parkingowymi ( w Warszawie strefę wprowadzono dopiero w 1999r.) tym bardziej ,że wprowadzone wówczas rozwiązania organizacyjno prawne ,które wraz ze zmianami w ustawodowstwie były modyfikowane nigdy jedna nie znalazły finału a tym bardziej porażki w sądzie !!!!!!!!! Okazało się natomiast ,ze obecni reformatorzy to raczej amatorzy ,którzy przy pomocy niestety radnych raz za razem usiłują wprowadzać bezprawne ,szykanujące mieszkańców przepisy lokalne .Panie Kośmider , niech pan nie kombinuje tylko robi co do pana należy .Nie płatne parkowanie tylko prosze pilnować ,bo pan od tego jest aby radni podejmowali uchwały i przyjmowali rozwiązania zgodne z prawem .A skoro nie możecie sie pogodzić z porażkami wynikajacymi delikatnie mówiąc z niekompetencji to znaczy nie nadajecie się do publicznej służby .Załóżcie własne firmy i wtedy sobie porządźcie tak jak wam pasuje ale na włąsne ryzyko.

zgłoś
35

Przeczytajcie jakie bzdury na temat strefy płatnego parkowania podaje GW.Najgorsi kierowcy ,którzy meldują się czasowo w strefie (kiedyś najgorsi byli parkingowi ,którzy chronili się prze deszczem i nie podbiegali do panów redaktorów ,którzy teraz w deszczu sami mokną idąc do parkomatów ,ale najważniejsze ,że pozbyli się parkingowych) .Otóż basy dla urzędników jakie spływają z zamieszczonego tam tekstu pod adresem urzędników nie mają końca szkoda tylko ,że suma ich inteligencji nie może pojąć ,że obywatele meldujący się czasowo w strefie wykorzystują tylko możliwości prawne ,jakie przepisy o płatnym parkowaniu stwarzają w takim wypadku .Biczowanie obywateli za to ,że korzystają z przysługującego im prawa jest nie dość ,że głupotą to jeszcze bezprawnym działaniem bo to nie obywatele są winni tylko ci ,którzy wprowadzili sprzeczne z prawem przepisy i przez tyle lat bezprawnie pobierali od obywateli zawyżone opłaty oraz szykanowali ich stwarzając bezprawne utrudnienia w dostępie do uprawnień .Szkoda ,że tego dziennikarze nie widzą ,że to z winy urzędników i radnych dochodziło dotychczas do szykanowania obywateli ,którzy powinni ich z tego teraz rozliczyć .Szczególnie tych tzw. zawsze radnych ( od kilkunastu lat ).

zgłoś
p
pol

Widac ,że nie tylko radni i urzędnicy upadli na głowę ,a teraz widzę ,ze do upadku szykują się dziennikarze . Zamiast wprowadzać rozwiązania zgodne z prawem ,kombinują wszyscy na spółkę z firmami jak by tu upier......kierowców i zgarnąć pieniądze . Tymczasem niekompetencja urzędników i radnych ,którzy wprowadzili oczywiście bezprawne od samego początku przepisy ,co student pierwszego roku prawa widział gołym okiem , nie dość ,że pozostali na swoich stanowiskach ( a powinni zostać wywalenie na zbity pysk za głupotę lub arogancję władzy )to jeszcze straszą rozszerzeniem opłat na cały Kraków .O tak, odreagujcie swoją porażkę w sądach na mieszkańcach tak jak ten dyrektor półgłówek z ,który mówił ,że to wszystko wina NSA!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast spuścić głowy przed prawem kombinują dalsze głupkowate i bezprawne rozwiązania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedyny ratunek dla przestrzegania praw obywatelskich to wywalić ich wszystkich.
Powiem krótko takiej kompromitacji do jakiej doprowadzili radni i urzędnicy w Krakowie jeszcze w Polsce nie było . Podpisali wielomilionowe kontrakty z firmami na obsługę strefy ,zaplanowali już wydatkowanie pieniędzy ,które jeszcze nie zaczęły wpływać ,zaklepali stanowiska dla rodziny i znajomych w planowanej spółce miejskiej a tu naglę sru i po wszystkim .Winien jest oczywiści sąd ,który zamiast popierać samorząd oczekujący zysków orzekł na korzyść obywateli !!!!!!
Powiem tyko tyle ,że odpowiedzi ZIKiT udzielanych na pytania oferentów zadawane w tracie przetargu na obsługę strefy ,wynika że ZIKiT nie zna dokładnie ani ilości miejsc ani współczynnika rotacji ,ani współczynnika zwalnianych miejsc przez mieszkańców ani ilości mieszkańców czy też osób pracujących . Z tego wynika ,że nie zbadano czy zachodzą przesłanki ustawowe np. potrzeba zwiększenia rotacji zezwalające na wprowadzenie strefy płatnej .To oznacza ,że wojewoda powinien z urzędu uznać całą uchwałę za nieważną bo podjętą niezgodnie z prawem . Szykuje się skandal jakiego świat nie widział . No i gdzie są ci lepsi , którzy zdaniem radnych ,urzędników i niektórych dziennikarzy mieli lepiej poprowadzić strefę niż spółka z ul.Retoryka ,za rządów której taki bajzel i bezprawie były nie do pomyślenia .Gdzie są ci lepsi , chodzą ze spuszczonymi głowami po korytarzach i słychać w ciszy jak im jaja dzwonią ?

zgłoś
P
Pod

Może bym i płacił podatki w Krakowie, gdyby Kraków nie kradł pieniędzy na zabytki, pieniędzy, które znacznie bardziej potrzebne są innym miastom

zgłoś
G
Gość

Hej Krakusy wpuścicie mnie do miasta cy nie, ałtym przyjade? Cy cza bedzie wize przez prezydenta zalatwiać? A ile żescie podatków od wynajmów mieszkań w zeszłym roku zapłacili? Ilu ludzi zatrudniacie na czarno np. w gastronomii nie płacąc podatków? No to ile żescie zapłacili z tych mieszkań? Jak wom liczba studyntów za 10 lat spadnie o połowe to wtedy sie Wam oczka otworzą. Jo żem cały swiat zjeżdził i jeszczem nie widzioł by sie maisto rozwijało bez napływu ludności.

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

Tak być nie może !!! Nie można pozwolić, żeby tacy jechali sobie 20 minut w komforcie i ciepełku zamiast telepać się 1,5 godziny z 3 przesiadkami, w brudzie, smrodzie i osobnikami rozsiewającymi wirusy grypy, czy inne krętki blade nad uchem. Komuno wróć !!!

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

jak nie dać się oskubać - jaka jest różnica ?... Ano taka, że kierowcy mają za sobą prawo, a radni nie... ;)))

Uderza mnie jeszcze jedno w większości komentarzy popierających idiotyczne pomysły radnych i pana redaktora - całkowity brak solidarności i najeżdżanie "miejscowych" na "słoiki", jakby to oni byli wszystkiemu winni. A przecież gdyby zamiar wprowadzenia strefy w całym Krakowie wszedł w życie, to WSZYSCY będą musieli płacić, a faktycznie nic się nie zmieni poza tym, że tam gdzie teraz bez problemu można znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe, trzeba będzie płacić. Może więc zamiast okładać się po ryjach lepiej WSPÓLNIE dać odpór kretyńskim i bezprawnym pomysłom władzy... ?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3