- Takie osoby nie powinny mieć kontaktu z bronią. Są o wiele lepsze metody leczenia chorób psychicznych - przekonuje Paweł Augustyn. - Należy to wyjaśnić jak najszybciej, żeby zapobiec nieszczęściu.
Z takimi zarzutami nie zgadzają się pracownicy DPS-u. Strzelnica powstała dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia "Dom Pod Czerwonymi Dębami", do którego należą. Dostali oni dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i wspólnie z pensjonariuszami wybudowali obiekt.
- W zajęciach na strzelnicy biorą udział osoby specjalnie wyselekcjonowane, które w odpowiedni sposób potrafią zrozumieć sens tej terapii - zaznacza Tadeusz Chorąży, kierownik działu terapeutyczno-opiekuńczego DPS-u w Nowodworzu. Pracownicy placówki chwalą zalety takiego spędzania czasu. W ośrodku przebywają głównie mężczyźni. Na co dzień mają zajęcia, na których wykonują prace artystyczne. Terapia na strzelnicy jest dla nich dodatkowa.
- Nasi pensjonariusze podczas tych zajęć wykazują się dużym zaangażowaniem. Wcześniej były problemy, żeby zmotywować ich do działania - twierdzi Tadeusz Chorąży. - Strzelectwo jest dla nich doskonałym sposobem rehabilitacji ruchowej, a także wycisza i pobudza koncentrację.
Powiat zbada sprawę
Na wniosek Pawła Augustyna sprawą zajmą się władze powiatu tarnowskiego. Z jego argumentami nie zgadza się etatowy członek zarządu powiatu Jacek Hudyma.
- W poprzedniej kadencji omawialiśmy tę sprawę podczas obrad komisji zdrowia. Pan radny Augustyn pewnie spóźnił się na obrady lub w ogóle w nich nie uczestniczył, co często mu się zdarzało - mówi Hudyma.
Mimo wszystko nowy członek zarządu zapewnia, że przeprowadzi kontrolę. Na obecną chwilę nie widzi jednak przeciwwskazań do funkcjonowania obiektu.
- Jest to pomysł nowatorski i z moich informacji wynika, że strzelnica funkcjonuje zgodnie z obowiązującym regulaminem. W najbliższych dniach przeprowadzę wizję lokalną na miejscu - informuje Jacek Hudyma.
Decyzja, czy strzelnica zostanie utrzymana, zapadnie jeszcze w tym miesiącu. Inne Domy Pomocy Społecznej takich obiektów nie mają.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!