W stolicy małopolski spotkało się pięć najlepszych drużyn wyłonionych wśród kilkudziesięciu zgłoszeń: zespoły Confee i Besos z Politechniki Białostockiej, drużyny Nonsmokers i HomU z Politechniki Łódzkiej oraz AGH Robotics z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Główną nagrodę w konkursie – 25 tysięcy złotych – zdobył zespół HomU z Politechniki Łódzkiej, drugie miejsce zajęła drużyna Besos z Politechniki Białostockiej, a trzecie AGH Robotics. W tym roku zadaniem uczestników było przygotowanie rozwiązania, które udowodni, że interakcja człowieka z technologią może przynieść wiele korzyści w różnych obszarach życia. 30 maja w siedzibie ABB w Krakowie odbył się finał konkursu, podczas którego studenci prezentowali swoje projekty.
Robot, który pomaga w nauce programowania, elektroniki i mechaniki
Studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH od trzech lat pracują nad rozwiązaniem, które ma ułatwić praktyczną naukę robotyki i dziedzin z nią związanych, takich jak programowanie czy elektronika. Do konkursu ABB IT Challenge zgłosili robota, który pełni taką rolę. Projekt konkursowy zawiera wszystkie cechy robotów przemysłowych, a przy tym nie jest skomplikowany, co pozwala na jego obsługę i konserwację bez specjalistycznej wiedzy. Dodatkowym atutem robota jest rekonfigurowalność i mobilność, dzięki której można łatwo zmienić miejsce pracy. W ramach konkursu zespół opracuje własny system programowania, modyfikujący możliwości aplikacji sterującej i dostosowujący je do poziomu wiedzy użytkownika urządzenia.
Integracja studenckiej społeczności IT
Konkurs ABB IT Challenge jest organizowany już po raz dziesiąty i co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań. Dajemy studentom szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Pokazujemy, że praca w IT to nie tylko tworzenie kodu, ale też nawiązywanie relacji w zespole, odpowiedni podział zadań, czy umiejętność sprzedawania swoich pomysłów. Chcemy, aby konkurs rozwijał nie tylko kompetencje techniczne, ale był też okazją do networkingu i integracji. O tym, że udało nam się stworzyć społeczność miłośników IT, dla których inicjatywa jest przede wszystkim dobrą zabawą, świadczy to, że mamy uczestników, którzy wracają do nas w kolejnych edycjach z nowymi pomysłami – mówi Robert Banet, koordynator ABB IT Challenge.
Wyniki 10. edycji ABB IT Challenge 2017:
Miejsce 1. Zespół HomU (Politechnika Łódzka)
Miejsce 2. Zespół Besos (Politechnika Białostocka)
Miejsce 3. Zespół AGH Robotics (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Miejsce 4. Zespół Confee (Politechnika Białostocka)
Miejsce 5. Zespół Nonsmokers (Politechnika Łódzka)
WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki
Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news