Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci nowotarskiej uczelni doczekali się kampusu

Józef Słowik
Rektor Stanisław Hodorowicz nadaje indeksy nowym studentom Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej
Rektor Stanisław Hodorowicz nadaje indeksy nowym studentom Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej Stanisław Zachwieja
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa weszła w swój jubileuszowy dziesiąty rok akademicki z nowym - jednym z najnowocześniejszych w Polsce - Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym. W sobotę po trzech latach budowy otwarto uroczyście nowy kampus.

Rozpoczynający się właśnie rok akademicki oznacza dla studentów Podhalańskiej Wyższej koniec z ciasnotą i poszukiwaniem zastępczych sal wykładowych po mieście. Od teraz do ich dyspozycji będzie 90 pomieszczeń, w tym 31 sal dydaktycznych. W nowym budynku będzie aula główna na 600 miejsc, którą można podzielić na cztery mniejsze oraz aula mniejsza na 220 miejsc z możliwością podzielenia na pół. W nowym kampusie znajdować się będzie ogromna biblioteka i czytelnia oraz laboratorium ochrony środowiska, studio rysunku, dwie pracownie komputerowe, kuchnia i jadalnia, a także parkingi na około 200 miejsc. Kampus kosztował 48 mln zł, a jego budowa trwała 3,5 roku.

Nowoczesny kompleks akademicki w stolicy Podhala powstał dzięki wsparciu unijnemu, dotacjom samorządu województwa i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na uroczystym otwarciu roku akademickiego pojawił się marszałek małopolski Marek Nawara - mimo wstępnych zapewnień nie dojechał natomiast przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który będąc jeszcze premierem podpisał akt utworzenia Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Przybyli za to licznie rektorzy najważniejszych krakowskich uczelni, wśród nich prof. Karol Musiał, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który blisko współpracuje z nowotarską wszechnicą. Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz podkreśla, że przez 10 lat istnienia uczelnia udowodniła, że była nie tylko samemu Nowemu Targowi, ale również całemu Podhalu potrzebna. - Wzrasta liczba studentów, poprawia się baza dydaktyczna - mówi Fryźlewicz. - Dzisiaj można powiedzieć, że jest motorem napędowym rozwoju miasta i regionu.

Mieszkańcy Nowego Targu przyznają, że uczelnia jest potrzebna. - Ludzie widzą, że ta szkoła nie tylko pomaga zdobyć wiedzę młodym, ale również przyczynia się do rozwoju tego miasta - mówi Adam Jurek. - Ludzie zainwestowali choćby w remont domów tworząc kwatery dla studentów.

Czego uczą?

Na uczelni jest dwa tys. studentów. Szkoła kształci na kierunkach: filologia polska, fizjoterapia, pielęgniarstwo, rekreacja i turystyka. Ostatnio doszły także architektura i urbanistyka, ratownictwo medyczne oraz ochrona środowiska.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Najświeższe relacje, najnowsze informacje z Mistrzostw Świata w siatkówce 2010www.trzeciset.polskatimes.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska