- Święto jest organizowane od blisko 20 lat dla upamiętnienia historycznej daty remontu Sukiennic według projektu Tomasza Prylińskiego w XIX wieku. Nasze święto w dużej mierze ma charakter edukacyjno-historyczny - mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa KRAM.
Sukiennice, obok Wawelu i kościoła Mariackiego stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Ich początki sięgają czasów Bolesława Wstydliwego, który zobowiązał się wznieść na własny koszt przeznaczone do handlu suknem kramy w świeżo lokowanym mieście. Pierwszy kamienny budynek stanął tu po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w 1257 r.
Sukiennice to nie tylko zabytek, ale miejsce, które przez wieki zachowało swoje funkcje. Krakowianie i turyści wiedzą, że to właśnie tutaj – w kilkudziesięciu kramach − znajdą tradycyjne pamiątki i rękodzieło.
Na obchodzone od 2005 roku święto Sukiennic ponownie zaprosiło Stowarzyszenie Użytkowników i Miłośników Historii Sukiennic − Towarzystwo KRAM. Wielkie świętowanie rozpoczęło się w piątek, 2 sierpnia o godz. 12. W godz. 13-16 organizatorzy przewidzieli oprowadzanie po Sukiennicach. Faktami z historii Sukiennic i ciekawostkami dzielą się przewodnicy z Muzeum Krakowa: Justyna Kasińska, Walery Bubień oraz Emil Bajorek.
Bezpłatne oprowadzanie po Sukiennicach - „Sukiennice od A do Z” - to nie wszystkie atrakcje. Obchodom towarzyszy krakowska i polska muzyka, a w hali Sukiennic serwowany jest słodki poczęstunek.
W godz. 17–19 zaplanowano zwiedzanie Rynku Podziemnego – oddziału Muzeum Krakowa.
Organizatorem Święta Sukiennic jest Stowarzyszenie Użytkowników i Miłośników Historii Sukiennic - Towarzystwo KRAM, kultywujące szczytne tradycje krakowskiego kupiectwa.