- Dla mnie to porażające, powalające, ponure. To da się usunąć, ale rzecz w tym, że są ludzie którzy smarują takie rzeczy, znaczy mają to w głowie... kompletne pomylenie, wszystko mylą, a przy okazji bezczeszczą nie tylko cmentarz i pochowanych na nim, ale też coś co zawsze - i nie tylko mi - kojarzyło się z dumą, z prawą walką, z bohaterstwem, honorem, odwagą. Wiem, to pompatyczne, ale tak zostałem wychowany, w świadomości, że Polska Walcząca to potęga, a nie szmata – komentuje Krzysztof Modrzejewski.
Stowarzyszenie zamieściło bulwersujące zdjęcia na swoim profilu na portalu Facebook. Pojawiło się mnóstwo komentarzy oburzonych internautów.
Krzysztof Rodak, który pracował przy porządkowaniu cmentarza, nakręcił film, który pokazuje ogromną pracę wolontariuszy na cmentarzu nr 58 w Przysłupie.
- Całym zajściem jestem bardzo zszokowany i nie mieści mi się w głowie jak ktoś mógł tak zbezcześcić cmentarz wojskowy – mówi. - Nie ważne jest kto tam spoczywa. Czy wojskowy czy osoby cywilne, jest to brak szacunku dla poległych i dla ludzi, którzy w upale czy deszczu tam pracowali. Brak mi słów, żeby skomentować poziom intelektualny osób, które to zrobiły. Mam nadzieję że organy ścigania doprowadzą ich przed wymiar sprawiedliwości i że poniosą koszty ponownej renowacji kamienia i krzyży – mówi wolontariusz.
Link do filmu autorstwa Krzysztofa Rodaka ze Stowarzyszenia Magurycz
Film Krzysztofa Rodaka
Dziś na cmentarzu pojawiła się gorlicka policja. - Na miejscu zdarzenia przeprowadziliśmy oględziny. Będziemy prowadzić w tej sprawie postępowanie. Mowa o uszkodzeniu mienia, ale nie tylko. To już profanacja miejsca pochówku – wyjaśnia Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowej gorlickiej policji.
- O sprawie dowiedzieliśmy się dzisiaj. Widzieliśmy zdjęcia w sieci i byliśmy zszokowani. To tragedia. Nie wolno robić takich rzeczy, mamy nadzieję, że już więcej się nie powtórzą. Liczymy również, że tak skandaliczne zachowanie zostanie odpowiednio napiętnowane, również w mediach - mówi Marek Oleś, sekretarz gminy Uście Gorlickie na terenie której znajduje się cmentarz.
- Przecież tyle ostatnio mówiło się o I wojnie światowej. W maju ub. roku mieliśmy piękne obchody Bitwy pod Gorlicami. Jestem tym faktem zaniepokojona i bardzo zbulwersowana. Niestety tacy ludzie myślą chyba innymi kategoriami niż my – przyznała Małgorzata Małuch wójt pobliskiej gminy Sękowa.
W lesie około stu metrów od szczytu Magury Małastowskiej w lesie znajduje się cmentarz nr 58 zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Pochowanych jest tam 136 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku. Leżą tutaj Rosjanie i Austriacy. Na terenie cmentarza usytuowanych jest 28 mogił zbiorowych oraz 28 groby pojedyncze.
Współpraca Remigiusz Szurek