W czasie I wojny światowej na terenach Galicji walczyli żołnierze Tureckiego XV Korpusu. Wówczas doszło tu do ciężkich walk toczonych przez jednostki armii Niemiec, Austro-Węgier i Imperium Osmańskiego przeciw wojskom rosyjskim.
Na cmentarzu Rakowickim znajduje się mogiła porucznika Mehmet İsmail Hakkı oraz jego dziesięciu towarzyszy broni. Oprócz nich pochowanych jest na tym cmentarzu około 40 muzułmanów, przypuszczalnie o korzeniach Tureckich, którzy walczyli w Bośniacko-Hercegowińskim Pułku armii Cesarstwa Austro-Węgier.
W uroczystości podczas której złożono wiązanki, a także zmówiono modlitwę, wziął udział ambasador Republiki Turcji w RP, Cengiz Kamil Firat, który wskazał, że pomnik, który znajduje się na cmentarzu Rakowickim jest znakiem pomocy, którą podczas I wojny światowej żołnierze tureccy nieśli narodowi polskiemu. Cengiz Kamil Firat przywołał także słowa, którymi ówczesna polska prasa opisywała przyjazd tureckich żołnierzy do Krakowa : "Ten przypadek świadczy o odwadze tureckiej armii jak również jest dowodem na to, że tureccy żołnierze walczyli na froncie razem z żołnierzami państw centralnych. Tureccy żołnierze walczyli na froncie z wielkim poświęceniem i wyróżniali się bohaterstwem. Wiele ważnych miejsc, w których toczyły się walki, zostały nazwane ich imionami ...".
Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 6 Brygadę Powietrznodesantową im. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Kraków pod dowództwem mjr. Mariusza Byliny.
Nie tylko pamięć o historii
Już na wstępie uroczystości ambasador dziękował za wsparcie, które Polacy okazali Turcji po ostatnim trzęsieniu ziemi. - Pierwszym krajem, który wyciągnął pomocną dłoń po trzęsieniu ziemi była właśnie Polska. Bardzo szybko wysłaliście Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Husar. Nigdy nie zapomnimy polskiej pomocy po tych tragicznych wydarzeniach - mówił.
- Odnosząc się zaś do teraźniejszości nie jest możliwe zapomnieć o Ukraińcach oraz Tatarach Krymskich, naszych tureckich braciach, którzy bronią swojej ojczyzny i bohatersko walczą o jej niepodległość w każdych warunkach. Wspieramy ich słuszną walkę i bronimy suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - podsumował Cengiz Kamil Firat.
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie