Świadectwo energetyczne jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub części budynku (lokalu, np. mieszkania w bloku) na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu (tj. energię niezbędną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia i klimatyzacji). Informacje zawarte w świadectwie pozwalają określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszty energii związane z użytkowaniem budynku lub lokalu.
Nowe przepisy nakładają obowiązek posiadania i przekazania świadectwa energetycznego przez właściciela lub zarządcę w przypadkach gdy dochodzi do zbycia lub wynajęcia budynku lub lokalu (prawa własności budynku lub lokalu, spółdzielczego prawa do lokalu). Świadectwo należy przekazać przy zawarciu umowy zbycia lub umowy najmu, a w przypadku umowy zbycia, notariusz ma obowiązek odnotować fakt przekazania świadectwa dla nabywcy w akcie notarialnym. Nieprzekazanie świadectwa zagrożone jest karą grzywny.
- Najlepiej oceniane aquaparki w Europie. Jeden z Małopolski w TOP 10!
- Ranking "Poland 100 Best Restaurants". Są tu też restauracje z "naszego podwórka"
- Kinny Zimmer w Energy2000 w Przytkowicach. To była gorąca edycja Hip-hop Night
- Na Pustyni Błędowskiej kręcono międzynarodowy serial. Znamy szczegóły
- Finał wojewódzki o Puchar Tymbarku U-12. Wygrane SP Zator i SP 3 Zakopane. WIDEO
- Sprawdź, TOP10 techników w Małopolsce zachodniej
Dodatkowo, gdy dla budynku lub lokalu zostało sporządzone świadectwo energetyczne, to już w ogłoszeniu lub reklamie dotyczących sprzedaży lub najmu budynku lub lokalu należy podawać informacje dotyczące wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.
Sporządzenie świadectwa energetycznego dotyczy osób prywatnych i deweloperów
Obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego obciąża również inwestorów indywidualnych oraz deweloperów – świadectwo trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie (z wyjątkiem domów mieszkalnych o powierzchni do 70 m2, wybudowanych dla własnych celów mieszkaniowych).
Świadectwo energetyczne może zostać sporządzone przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, która jest wpisana na powszechnie dostępną listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Świadectwo energetyczne może być wydane w formie papierowej lub elektronicznej, otrzyma numer w centralnym rejestrze i musi być podpisane przez osobę uprawnioną.
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia, przy czym straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub lokalu (np. modernizacja, wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku itp.).
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zapadliska w Trzebini. Co dalej z zagrożonym cmentarzem? Konieczna będzie ekshumacja?
- Małe trzęsienia ziemi nie dają ludziom żyć. Jak pogodzić mieszkańców i górników?
- 42-latek z Libiąża zabił nożem własną matkę. Grozi mu dożywocie
- Cztery stomatolożki mogą na osiem lat trafić do więzienia. Oszukały NFZ
- Chrzanowskie "Morskie Oko" ma stać się perłą regionu. Ambitny plan!
- Koniec z bezpłatnym wstępem nad Balaton w Trzebini. Ile trzeba zapłacić za bilet?
Niesamowita kolekcja sprzętu audio pana Janusza z Olkusza
[video] 47913 [/video]
