Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2021. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy kobiet?

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Przypadający na 19 listopada Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to dobra okazja do tego, aby porozmawiać o przedsiębiorczości wśród Polek.
Przypadający na 19 listopada Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to dobra okazja do tego, aby porozmawiać o przedsiębiorczości wśród Polek.
Udostępnij:
Przypadający na 19 listopada Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to dobra okazja do tego, aby porozmawiać o przedsiębiorczości wśród Polek. Jak się okazuje, często powiązana jest ona z poziomem pewności siebie wśród pań. Jak zatem wygląda sytuacja na rynku pracy i co można zrobić, aby budować organizację, w której kobiety mogą z powodzeniem realizować swoje aspiracje oraz rozwijać karierę? Kluczem okazuje się równościowe podejście środowiska, w którym działają.

Jak wygląda sytuacja Polek na rynku pracy w liczbach? Według ostatnich badań kobiety stanowią ponad połowę populacji kraju oraz aż 66 proc. osób kończących uczelnie wyższe, jednak ich udział na rynku pracy wynosi 45 proc..

Eksperci szacują, że PKB Polski mogłoby być o 9 proc. wyższy, gdyby tylko lepiej wykorzystać potencjał kobiet na rynku pracy. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie!

Perspektywa jest zatem bardzo obiecująca. Jak się okazuje niebagatelne znaczenie w budowaniu przedsiębiorczych postaw wśród Polek ma środowisko biznesowe, w którym panie nie muszą zmagać się z rozbijaniem szklanego sufitu. W miejscu, w którym każdy, bez względu na płeć, ma równie szanse, łatwiej jest rozwinąć skrzydła i osiągać sukcesy.

Uwierzyć w siebie

Pewność siebie to kluczowy element na ścieżce rozwoju każdej kariery. Im bardziej wierzymy w siebie i swoje możliwości, tym większe szanse mamy na osiągniecie wyznaczonych przez nas celów. Jak się okazuje, mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety czują się pewni siebie - znają swoją wartość, wierzą we własne możliwości oraz są bardziej wytrwali w dążeniu do celu. Według badań aż co drugą kobietę ogranicza właśnie brak wiary w siebie. W jaki sposób zatem równoważyć te proporcje? Ważny okazuje się głos branży biznesowej, która dba o to, aby budować środowisko równościowe, w którym zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mają równe szanse na budowanie swojej kariery.

Biznes, który wspiera kobiety

W budowaniu kobiecej pewności siebie oraz przedsiębiorczości, ważnym elementem jest wsparcie płynące ze świata biznesu. Coraz więcej firm dba o to, aby tworzyć otwarte na dyskusję miejsce pracy, w którym każdy pracownik jest traktowany równo, niezależnie od płci. To właśnie w takich firmach kobietom łatwiej jest spełniać swoje ambicje oraz rozwijać karierę.

- W Philip Morris obserwujemy rosnący w siłę trend wzrostu przedsiębiorczości wśród kobiet. Zależy nam na tym, aby wspierać wszystkich naszych pracowników w realizacji ich celów – mówi Karolina Gębura-Nowak, Sr Manager Integrated Talent Management & I&D Poland & Baltics States. - Wiemy, że kobiety mogą rozwijać swoją przedsiębiorczość jedynie w środowisku równych szans, dlatego robimy wszystko, aby takie miejsce tworzyć - dodaje.

Jest to proces, na który składają się konkretne działania po stronie organizacji, takie jak otrzymany Certyfikat Równych Płac, potwierdzający, że wynagradza się tam pracowników równo ze względu na ich kompetencje i zajmowane stanowiska, a niezależnie od płci, czy program Happy Parents, w ramach którego m.in. zachęca się pracujących tam ojców do dzielenia się opieką rodzicielską i korzystania z urlopu rodzicielskiego (dopłata ze strony firmy do 100 proc. wynagrodzenia przez okres 8 tygodni) – podchodząc do rodzicielstwa na zasadzie równości.

Karolina Gębura-Nowak, Sr Manager Integrated Talent Management & I&D Poland & Baltics States.
Karolina Gębura-Nowak, Sr Manager Integrated Talent Management & I&D Poland & Baltics States.

- W ostatnim czasie, w naszej organizacji, swoją działalność rozpoczęła również pracownicza sieć kobiet. Kobiety zatrudnione w PMI potrzebują regularnego kontaktu, inspiracji i porad - i taki właśnie cel przyświeca naszym pracom. To miejsce, w którym każda kobieta może czuć się komfortowo i rozwijać się razem z innymi inspirującymi liderkami - dodaje Karolina Gębura-Nowak.

Nowe technologie? Kobiety lubią to!

Firma Philip Morris, która przechodzi największą transformację w swojej historii, zmieniając się w firmę technologiczną, wspiera również kobiety w świecie nowych technologii.
- W ramach trwającej od 2020 roku współpracy z Women in Tech, czyli organizacją wspierającą kobiety w rozwijaniu się w świecie nowych technologii, kilka naszych managerek z działu IT, wzięło udział w programie jako mentorki. Projekt ma na celu wsparcie w szczególności pań, aby mogły rozwinąć się do roli liderek w branży nowych technologii. Poza tym nasi pracownicy cyklicznie występują na organizowanych przez Women in Tech meetupach, webinarach, gdzie chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi osobami – dodaje Karolina Gębura-Nowak.

Wyrównywanie szans pomiędzy kobietami a mężczyznami

Odpowiedzialność w rozwijaniu i budowaniu przedsiębiorczych postaw oraz pewności siebie wśród kobiet, spoczywa w znaczącej mierze po stronie dużych organizacji, które dysponują odpowiednimi ku temu narzędziami. Certyfikat Równych Płac, czy programy skierowane do rodziców, takie jak Happy Parents, to projekty, których celem jest właśnie wyrównywanie szans pomiędzy kobietami a mężczyznami. To dzięki takim działaniom w środowisku biznesowym buduje się dobre schematy, a kobiety mają równe szanse w rozwijaniu kariery oraz spełnianiu swoich biznesowych ambicji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie