FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Nowe, obowiązujące od 1 grudnia zasady pandemiczne, w tym zmienione limity osób, w praktyce nie ograniczą dostępu do nabożeństw. Już wcześniej w związku z pandemią w wielu kościołach wprowadzono dodatkowe msze św. i nie wycofano się z tego później, ponadto do limitów w świątyniach nie wliczają się osoby zaszczepione. A jeszcze w Krakowie - co przyznaje kuria - w kościołach się przerzedziło, wielu wiernych nie wróciło do nich po pierwszym okresie pandemii, kiedy obowiązywała dyspensa i msze oglądało się online z domu.
Jeśli chodzi o Boże Narodzenie podczas kolejnej fali epidemii, na razie nie jest rozważana dyspensa od uczestnictwa w mszy w niedziele i święta.
- Nie, bo nie ma na razie takiej konieczności. Jeśli by sytuacja się zaostrzała, to wtedy będziemy o tym myśleć. Ale na razie płyną raczej prognozy, że liczba zakażonych ma się zmniejszać i sytuacja ma się ustabilizować przed świętami, na co liczymy - mówi nam rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.
Kuria urządzi w tym roku 15. przedświąteczne spotkanie „Choinka pod Oknem Papieskim” znów z udziałem wielu dzieci (z krakowskich rodzin, z domów dziecka, świetlic środowiskowych), koncertem zespołu „Arka Noego” i wizytą św. Mikołaja. Uroczyste zapalenie światełek na choince na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie zaplanowane jest na 18 grudnia. Rok temu z powodu pandemii koronawirusa nie było uroczystego wydarzenia związanego z rozświetleniem 16-metrowej choinki przed kurią, miało ono formę symboliczną, nie uczestniczyły w nim dzieci.
Franciszkanie jak na razie na tym samym skwerze naprzeciwko kurii - a przy kościele franciszkanów - na czas świąt planują swoją doroczną Żywą Szopkę.
Księżą apelują, by już teraz przystępować do spowiedzi przed Bożym Narodzeniem, nie czekać z nią na ostatnią chwilę. Nadal obowiązują oczywiście wszystkie zasady sanitarne, które mają sprawić, że spowiadanie się w czasie pandemii będzie bezpieczne. I również nadal kuria odradza wyznaczania - jak to się działo przed pandemią - specjalnego dnia na gremialną spowiedź przedświąteczną w danej parafii.
- Przypominamy, że księża spowiadają podczas rorat. Wyspowiadać się można też praktycznie w dowolnym momencie, w Krakowie są stałe konfesjonały np. w kościele Mariackim, u dominikanów, u franciszkanów… Zachęcamy, żeby pójść do spowiedzi wcześniej, nie stać w kolejkach, skorzystać z tej mądrości, która przez pandemię przyszła - żeby wcześniej przygotować się, zająć sprawami duchowymi - mówi ks. Łukasz Michalczewski.
A co z wizytą duszpasterską, czyli tzw. kolędą? Na stronie internetowej parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie można już znaleźć informację, że tutaj z powodu pandemii koronawirusa po świętach Bożego Narodzenia nie będzie tradycyjnej kolędy. „W intencji wszystkich parafian w niedzielę 30 stycznia 2022 będą odprawione wszystkie msze św. o zdrowie, potrzebne łaski, błogosławieństwo Boże, opiekę Maryi, św. Jana Chrzciciela i bł. Bronisławy w Nowym Roku” - ogłosiła ta parafia.
Jak mówi nam rzecznik krakowskiej kurii, zostaje podtrzymana zasada, że o organizowaniu kolędy lub nie indywidualnie decydują kapłani.
- Na obecnym etapie nie ma zakazu kolędy i tam, gdzie parafie będą chciały mieć kolędę, to w warunkach sanitarnych jest możliwe jej przeprowadzenie - dodaje. - Na razie bardziej żyjemy Adwentem, a dopiero bliżej świąt księża będą myśleć o kolędzie. Natomiast rząd stwierdził, że do 17 grudnia więcej się wyjaśni z sytuacją pandemiczną, więc myślę, że trzeba sobie dać czas do połowy grudnia, żeby zobaczyć, jak będzie ona realnie wyglądała.
W stolicy Małopolski na zlecenie gminy Kraków Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje jak co roku Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dla co najmniej 700 osób bezdomnych, ubogich i samotnych. Przy czym ze względu na sytuację pandemiczną podobnie jak w ubiegłym roku osoby bezdomne i samotne nie zasiądą wspólnie do stołu, tylko otrzymają paczki żywnościowe. Będą one wydawane 24 grudnia od godziny 14 przed Starą Zajezdnią Kraków by DeSilva przy ul. św. Wawrzyńca 12. Rok temu w wigilię wydano 900 takich paczek żywnościowych.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej