Za szybko i pod wpływem - główne grzechy polskich kierowców

Dożynki Miejskie w Krakowie-Toniach w Dzielnicy IV odbędą się na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ul. Maciejkowa). Poprzedzi je msza święta o godz. 15, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej korowód przejdzie w stronę sceny, gdzie zgromadzonych gości powita Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Dominik Franczak.
Gościem uroczystości będzie Karolina Szlęzak – genealożka i historyczka, autorka powstającej monografii „Tonie. Historia – Ludzie - Kultura”. Badaczka opowie o pracy przy tworzeniu wydawnictwa, zaprezentuje pierwszy egzemplarz i wręczy go prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.
Na teren wydarzenia już od godziny 16 zaprasza równolegle strefa aktywności warsztatowo-rekreacyjnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach specjalistycznego sprzętu przygotowanych przez Straż Pożarną, Policję i Wojsko Polskie.
Przedstawicielki lokalnej społeczności otoczą opieką chętnych do udziału w warsztatach tworzenia bukietów dożynkowych. O 17.45 nagrodę za najpiękniejszy bukiet wybrany przez jury wręczy twórcy lub twórczyni Prezydent Miasta Krakowa.
Będzie też można wziąć udział w warsztatach tworzenia solnych zielników prowadzonych przez Barbarę Fijał z Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach projektu „Warsztaty za dziękuję”, a wspólnie z Bernadettą Walczak stworzyć prawdziwe dożynkowe dekoracje z wykorzystaniem tradycyjnych kwiatów, ziół i zbóż.
Publiczność będzie miała okazję podziwiać występy młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 67. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, a program niedzielnego spotkania w Krakowie-Toniach zwieńczy międzypokoleniowa potańcówka.
Tego samego dnia, 27 sierpnia, uroczystości dożynkowe odbędą się również w Dzielnicy XVIII przy os. Wolica (boisko sportowe przy ul. Drożyska 3c) – początek o godz. 12 – oraz w Dzielnicy XIII na os. Przewóz, na terenie zielonym przy ul. Łutnia – początek o godz. 13.
- Czas wakacyjny kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem i urlopami. Letnie miesiące to jednak również czas wytężonej pracy na roli. Wraz z zakończeniem żniw w całej Polsce odbywają się liczne święta plonów. Imprez dożynkowych nie mogło więc zabraknąć w Krakowie. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę zaprosić Państwa na te wyjątkowe uroczystości. To idealna chwila na odpoczynek w sąsiedzkiej atmosferze – zachęca prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. 27 sierpnia odbędą się aż 3 imprezy miejskie, które zapraszają do udziału w tradycyjnych obrzędach dożynkowych – dodaje.
Harmonogram godzinowy (Kraków-Tonie):
15.00 – msza święta (ze świeceniem wieńca i chleba dożynkowego)
16.00 – korowód dożynkowy
16.10 – powitanie gości i mieszkańców przez Przewodniczącego Rady Dzielnicy IV Dominika Franczaka
16.30 – część artystyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 67
17.00 – „Tonie – historia, ludzie, kultura”: prezentacja monografii Toń – Karolina Szlęzak
17.30 – wystąpienie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
17.45 – wręczenie nagród za najpiękniejszy bukiet dożynkowy
18.00 – potańcówka międzypokoleniowa (prowadzona przez DJ).
22.00 – zakończenie wydarzenia.
Ponadto:
16.00–17.00 – warsztaty bukietowe
16.00–19.00 – pokazy strażackie, policyjne i wojskowe
17.00–19.00 – warsztaty plastyczne oraz warsztaty tworzenia dekoracji z roślin dożynkowych
Więcej informacji na stronie www.krakow.pl
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów