– Czasem marzenia się spełniają – powtarzał kilkakrotnie podczas uroczystości rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.
Posiedzenie Senatu zwołano w związku z przypadającą w tych dniach 654. rocznicą powołania uniwersytetu przez króla Kazimierza Wielkiego. Dodatkową okazją do świętowania jest oficjalne zakończenie realizacji programu wieloletniego „Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ”.
Ustawę o finansowaniu budowy kampusu UJ przyjął w 2001 r. rząd Jerzego Buzka (były premier przyjechał do Krakowa na zaproszenie władz UJ). Początkowo przewidywano, że budżet państwa wspomoże UJ kwotą 600 mln zł do 2010 r. Później program wydłużono do końca 2017 r., a kwotę dofinansowania zwiększono do prawie 950 mln zł. Obecnie w budynkach uniwersyteckich na Ruczaju nauki pobiera 18 tys. studentów.
– Od samego początku wokół inwestycji narosło wiele emocji, nie zawsze pozytywnych. Już sama lokalizacja kampusu w Pychowicach budziła kontrowersje, wywoływała sprzeciw: bo daleko od Collegium Novum i od centrum Krakowa; bo będzie tu trudno dotrzeć, i jak tu można uczyć się, pracować naukowo? – wspominał prof. Wojciech Nowak.
– Jednak nowoczesna infrastruktura, innowacyjne technologie, i obiekty spełniające najwyższe standardy spowodowały, że z każdym nowo powstałym budynkiem powyższe obawy rozwiewały się, a kampus coraz mocniej wrastał w świadomość uniwersyteckiej wspólnoty i coraz ściślej łączył się z uniwersytetem – dodał rektor UJ.

Jak przypomniał były rektor UJ prof. dr hab. Franciszek Ziejka, pomysł budowy nowego kampusu UJ pojawił się już w latach 70. XX w. Początkowo mówiono o tzw. trzecim kampusie (pierwszy to budynki skupione wokół Collegium Maius i Collegium Novym, a drugi to okolice Biblioteki Jagiellońskiej). Ostatecznie uznano, że będzie to Kampus 600-lecia Odnowienia UJ (rocznica ta wypadała w 1999 r.). Na Ruczaj przeniesiono siedziby wydziałów nauk ścisłych i przyrodniczych UJ.
Okolicznościowe złote medale „Scientiae et Tempori Futuro” („Dla nauki, dla przyszłości”) odebrali wczoraj m.in. Jerzy Buzek, Kazimierz Barczyk (był autorem ustawy o dofinansowaniu UJ) i prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wielokrotnie powtarzano, że bez wsparcia władz Krakowa budowa kampusu byłaby dużo trudniejsza.
Jak zapowiedziała p.o. kanclerza UJ Monika Harpula, kolejnym krokiem będzie budowa na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i domu studenckiego. To inwestycje zapowiadane w tym miejscu od wielu lat przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W sobotę, 12 maja, z okazji Święta UJ zarówno dorośli, jak i dzieci mogą wziąć udział Dniu Otwartym Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.
Na terenach zielonych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6) w godzinach 11-17 odbędzie się piknik. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, minigolf, mega piłkarze, bungee run oraz zabawy i konkursy pod opieką animatorów.
Przygotowany został także bogaty program popularyzujący naukę i badania prowadzone na UJ. Szczegółowy program znaleźć można na stronie http://www.uj.edu.pl/kampus/program.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
