MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętuj z Ojcowem! PTTK zaprasza do wspólnego odkrywania pięknych zakątków w okolicach Krakowa

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” to kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po małopolskich szlakach.
Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” to kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po małopolskich szlakach. Maria Lappe / Koło Grodzkie PTTK
Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK zaprasza do udziału w 52. sezonie akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”. To dla miłośników aktywnego wypoczynku świetna okazja, by podziwiać piękne zakątki w okolicach Krakowa i poznać ich walory turystyczno-krajoznawcze. Już w najbliższą sobotę 15 czerwca każdy będzie mógł razem z PTTK wziąć udział w obchodach Święta Ojcowa.

To już 52. sezon akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”, która jest organizowana od 1973 roku i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.

Kilkadziesiąt wycieczek po małopolskich szlakach

52. sezon akcji rozpoczął się w Niedzielę Palmową i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się w sumie kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.

Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.

Obchody Święta Ojcowa

Najbliższa wyprawa, organizowana w ramach akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”, odbędzie się już w sobotę 15 czerwca i będzie połączona z obchodami Święta Ojcowa. Trasa liczy ok. 10 km. Oto jej punkty i atrakcje: Maszyce – Jaskinia Maszycka – Wołówka – Dolina Prądnika – Brama Krakowska – Ojców – Zamkowa Droga – Smardzowice.

Obchody Święta Ojcowa rozpoczną się o godz. 12 przy Bramie Krakowskiej, skąd uczestnicy w korowodzie postaci związanych z Ojcowem przejdą przez wieś na zamek kazimierzowski i do Kaplicy na Wodzie. Będzie to okazja, by zwiedzić zabytki Ojcowa. Po drodze osoby, które wcielą się w prezentowane postacie, opowiedzą o historii tego miejsca (organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa).

Dla chętnych do udziału w wycieczce i obchodach Święta Ojcowa zbiórka na dworcu KMK Krowodrza Górka o godz. 8:30. Odjazd autobusu linii nr 267 o godz. 8:45, a wymarsz na trasę z Maszyc o 9:25. Powrót do Krakowa jest planowany ok. godziny 17:30.

Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK

Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).

Więcej o akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” oraz jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.

Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świętuj z Ojcowem! PTTK zaprasza do wspólnego odkrywania pięknych zakątków w okolicach Krakowa - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska