Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętują 120-lecie psychologii na najstarszej polskiej uczelni. UJ zaprasza na wystawę i piknik

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął w środę (17 maja) obchody 120-lecia psychologii na tej najstarszej polskiej uczelni. W ramach inauguracji jubileuszu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Władysława Heinricha, założyciela pionierskiej Pracowni Psychologii Doświadczalnej. W gmachu Instytutu Psychologii otwarto także wystawę poświęconą historii psychologii na UJ. W ramach obchodów 120-lecia, które mają potrwać do końca roku, planowany jest m.in. piknik (w czerwcu) i konferencja naukowa (we wrześniu).

Za formalny początek psychologii na UJ uważa się utworzenie w 1903 roku przez prof. Władysława Heinricha Pracowni Psychologii Doświadczanej. To jej spadkobiercą w linii prostej jest Instytut Psychologii UJ - przypominają przedstawiciele uczelni.

Podczas uroczystej inauguracji jubileuszu dyrektor Instytutu Psychologii prof. Przemysław Bąbel mówił, że historia Instytutu to historia mierzenia się z odważnymi wyzwaniami, które udało się podjąć dzięki ścisłej współpracy. Wskazał też, jak duże zmiany zaszły w okresie ostatnich 30 lat. O ile jeszcze w latach 90. krakowska psychologia należała do polskiej czołówki, to w ograniczonym stopniu brała udział w światowym obiegu naukowym.

- Ćwierć wieku później Instytut Psychologii UJ, zatrudniający 70 badaczy i badaczek z Polski i ze świata, publikuje ponad 140 prac rocznie, z czego ponad 130 indeksowanych na liście JCR. Realizujemy 60 grantów na łączną kwotę 81,5 mln złotych, a w szczytowym momencie prowadziliśmy ich blisko sto. Jesteśmy częścią wielu projektów międzynarodowych. Nasze artykuły cytowane są na całym świecie. Mamy też trzy własne programy popularnonaukowe - wyliczał prof. Bąbel.

Uczelnia zwraca uwagę, że psychologia na UJ, jako jedna z czterech w Polsce, posiada kategorię naukową A+.

Nie tylko laboratoria

Jak podkreślają organizatorzy obchodów, to za sprawą przeprowadzki do nowego budynku przy ul. Ingardena 6 Instytut Psychologii ma do dyspozycji 15 nowoczesnych i świetnie wyposażonych laboratoriów. - Mamy także coś głębszego - udało nam się zbudować społeczność. Tę społeczność tworzą naukowcy i naukowczynie, doktorantki i doktoranci, studenci i studentki, pracownicy i pracownice administracji oraz obsługi budynku: panie sprzątające, portierzy i portierki, szatniarki - mówił dyrektor Bąbel.

Dlatego też okrągłe urodziny stały się okazją również do zorganizowania święta społeczności Instytutu Psychologii UJ, które będzie obchodzone w formie pikniku 17 czerwca w parku Jordana.

- Zapraszamy wszystkich, którzy są związani z Instytutem - tych, którzy kiedyś tu studiowali i pracowali, oraz tych, którzy studiują i pracują na Ingardena 6 obecnie. Spotkajmy się i w piknikowej atmosferze, porozmawiajmy, bawmy się, a także powspominajmy czas spędzony w Instytucie - zaprasza prof. Magdalena Śmieja, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów 120-lecia.

Obejrzyj wystawę, zajrzyj online

Jednym z elementów obchodów jest zorganizowana wystawa. Ekspozycja ta prezentuje historię zainicjowanych 120 lat temu przez prof. Władysława Heinricha eksperymentalnych badań psychologicznych.

Dr Arkadiusz Białek, który kierował powstaniem wystawy, zachęca do odwiedzin gmachu przy Ingardena 6: - Na osi czasu zwiedzający mogą zapoznać się z historią psychologii na UJ (ilustrowaną materiałami archiwalnymi) oraz z sylwetkami badaczek i badaczy, których uznaje się za fundatorów krakowskiej i polskiej psychologii. Wśród nich są m.in.: prof. Stefan Szuman, prof. Maria Einhorn-Susułowska, prof. Maria Przetacznik-Gierowska i prof. Jan Kaiser. Każde z nich było pionierem w swoich czasach, a łączyły ich szerokie horyzonty intelektualne i badawcze.

Na kolejnych piętrach zaprezentowano tematykę badań, które współcześnie prowadzone są w Instytucie. Wybrane elementy ekspozycji zostały bardziej szczegółowo omówione na stronie internetowej. Można się z nimi zapoznać, odwiedzając wystawę i skanując kod QR.

Wystawa poświęcona 120-leciu psychologii na UJ jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-19 w Instytucie Psychologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Ekspozycja zlokalizowana będzie w holu na parterze i pierwszym piętrze oraz na głównej klatce schodowej pomiędzy trzecim a szóstym piętrem. Wstęp wolny, nie wymaga rejestracji.

Obchody jubileuszu 120 lat psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwają do końca roku. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. konferencja naukowa (we wrześniu) oraz wydarzenia popularnonaukowe.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska