https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko COVID-19. Szybciej po trzecią dawkę. Poradnik małopolskiego NFZ

opr. Magda Smoleń
Decyzję o możliwości szybszej wizyty w punkcie szczepień dla osób 50+ w ubiegłym tygodniu podjęło Ministerstwo Zdrowia. Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym – wskazuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Decyzję o możliwości szybszej wizyty w punkcie szczepień dla osób 50+ w ubiegłym tygodniu podjęło Ministerstwo Zdrowia. Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym – wskazuje Adam Niedzielski, minister zdrowia. fot. pixabay
Wszystkie osoby po 50. roku życia, które szczepienie przeciwko COVID-19 mają już za sobą, mogą zgłosić się po dawkę przypominającą preparatu już po pięciu miesiącach od ostatniego ukłucia. To najlepsza forma ochrony przed koronawirusem, który ciągle nie daje za wygraną. Tymczasem w Małopolsce niezaszczepionych jest nadal ponad 55 proc. mieszkańców. Lekarze alarmują: do szpitali trafiają w większości osoby niezaszczepione, a intensywnej terapii wymagają niemal wyłącznie ci, którzy unikali ukłucia.

Decyzję o możliwości szybszej wizyty w punkcie szczepień dla osób 50+ w ubiegłym tygodniu podjęło Ministerstwo Zdrowia. Wszystkim osobom w tym wieku, które w pełni zaszczepiły się przeciwko COVID-19 co najmniej pięć miesięcy temu, zostały już wystawione e-skierowania umożliwiające przyjęcie dodatkowej dawki preparatu. Resort zdrowia przygotował również akcję wysyłki do nich wiadomości SMS zawierających informację o takiej możliwości.
 

- Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym – wskazuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

 
Umów się naszczepienie przeciw COVID-19: KLIK
 

Szczepienie przeciwko COVID-19 tarczą ochronną

Lekarze nie mają wątpliwości, że w walce z COVID-19 szczepienia są naszą najskuteczniejszą bronią. Pomagają uniknąć choroby, a jeśli do zakażenia dojdzie, łagodzą jego przebieg i chronią przed śmiercią. Wystawiając ramię do szczepienia zwiększamy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale również naszych najbliższych, z którymi dzielimy swój czas.
 
Żeby dodatkowo zwiększyć odporność na działanie koronawirusa, wszyscy zaszczepieni dorośli mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej preparatu. Osoby między 18. a 50. rokiem życia mogą zgłosić się po nią po upływie pół roku od ostatniego szczepienia.
 
E-skierowania na dawkę przypominającą są wystawiane automatycznie. Dokument można znaleźć logując się do Internetowego Konta Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Skierowanie może również wypisać lekarz w punkcie szczepień.
 
Do przypominających ukłuć są wykorzystywane preparaty Pfizer oraz Moderna. Kolejną dawkę może jednak przyjąć każdy w pełni zaszczepiony – również osoby do tej pory chronione przez szczepionkę AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.
 
Wizytę w punkcie szczepień umówisz:

  • dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii – 989
  • rejestrując się za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl
  • wysyłając SMS-ów o treści SzczepimySie na numer 880 333 333
  • bezpośrednio w punktach szczepień

 
Dowiedz się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19: KLIK
 

Ukłucie w aptece i przy okazji zakupów

Dawkę przypominającą można przyjąć w każdym punkcie, który wykonuje szczepienia przeciwko SARS-CoV-2.
 
W Małopolsce mamy obecnie ponad 600 punktów szczepień. Są to nie tylko przychodnie i szpitale, ale również apteki czy galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mogą zaszczepić się w łatwy i szybki sposób, bez konieczności dalekich podróży. Okazją mogą być nawet zakupy – mówi Katarzyna Latko, koordynator ds. szczepień przeciwko COVID-19 w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Mapa wszystkich miejsc szczepień, która ułatwia znalezienie najbliższego punktu, jest dostępna na stronie gov.pl/szczepimysie – dodaje.
 
Znajdź swój punkt szczepień przeciw COVID-19: KLIK
 

Epidemia niezaszczepionych

Nieustannie medycy w punktach szczepień czekają również na tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się jeszcze skorzystać z ochrony przed COVID-19.
W naszym regionie niezaszczepionych jest nadal ponad 55 proc. mieszkańców. To właśnie oni są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem i najcięższy przebieg starcia z nim. Jak wskazują lekarze odpowiadający za opiekę nad pacjentami z COVID-19 w Małopolsce, do szpitali trafiają w większości osoby niezaszczepione, a intensywnej terapii wymagają niemal wyłącznie ci, którzy unikali ukłucia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska