Czytaj także: Tarnów: znika izba wytrzeźwień, policja nie chce pijanych w areszcie
Największym problemem Szczucina były odpady azbestowe, których używano przed laty do utwardzania lokalnych dróg, placów i boisk. Ich utylizacja trwała kilka lat, kosztowała miliony, ale udało się. Kilkadziesiąt kilometrów lokalnych dróg wyasfaltowano, eliminując w ten sposób przedostawanie się włókien azbestu do powietrza.
- Na mieniu gminnym problem mamy rozwiązany. Na prywatnym wciąż nie. Dotyczy to dachów oraz dzikich składowisk odpadów zawierających azbest - mówi Jan Sipior, burmistrz Szczucina.
W Szczucinie i okolicy doliczono się około 350 domów, których dachy pokryte są eternitem. W każdej gminie regionu sytuacja jest podobna. W pozbywaniu się azbestu pomoże im udział w projekcie "Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego".
Do wykorzystania jest kwota ponad 40 milionów złotych. Na tyle opiewać ma partycypacja Funduszu Szwajcarskiego. 15 procent kosztów pokryją samorządy biorące udział w projekcie. W tej chwili stosowne deklaracje podpisało około 40 gmin z całej Małopolski. Szczucinowi przypadła w udziale rola instytucji zarządzającej całym przedsięwzięciem. - Mamy duże doświadczenie dotyczące utylizacji azbestu - podkreśla Sipior.
Szwajcarskie środki powinny pozwolić na utylizację około 20 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Pieniędzy wystarczy na demontaż pokryć około 8 tysięcy dachów budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, ich wywiezienie na składowisko odpadów i utylizację. O blachę lub dachówkę na nowy dach postarać się już będą musieli właściciele domów. Z pewnym jednak wyjątkiem. Na dofinansowanie samorządów mogą liczyć najbiedniejsi - podopieczni ośrodków pomocy społecznej.
- Dotąd w Polsce nie było takiego programu - podkreśla burmistrz Szczucina. Zgodnie z planem objęci dofinansowaniem mogą dostać nawet 80 procent kwoty potrzebnej na zakup materiału.
Szczucin od dwóch lat rozmawia z Funduszem Szwajcarskim w sprawie wielomilionowego dofinansowania i propaguje akcję w całej Małopolsce. Wniosek wkrótce zostanie poddany finalnej ocenie. Wiele wskazuje na to, że program utylizacji azbestu rozpocznie się już najbliższej wiosny.
Informacji na temat dofinansowania udziela Urząd Gminy (nr. tel. 14 643 62 78).
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!