WIDEO: Krótki wywiad
W środę agenci CBA weszli do mieszkań Marian Banasia i jego córki w Krakowie oraz w Warszawie. Pojawili się także w siedzibie NIK. Natomiast w czwartek zatrzymany został Jakub Banaś, syn szefa NIK. Cała sprawa ma związek ze śledztwem ws. oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.
Z kolei w środę NIK wszczęło kontrolę w Prokuraturze Krajowej kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Czy to oznacza, że Marian Banaś jest już na ścieżce wojennej z rządem? - O to trzeba pytać prezesa Banasia. Nie mam z nim kontaktów, nie rozmawialiśmy od wielu miesięcy. Działań NIK-u nie chciałbym komentować w żaden sposób. To jest instytucja niezależna i te standardy niezależności powinny być chronione – komentuje pytany przez nas wicepremier Jarosław Gowin.
Nie odnosi się także do działań CBA. - Nic o nich wcześniej nie wiedziałem. To na pewno samodzielna inicjatywa prokuratury, na której zlecenie CBA dokonało działań operacyjnych - mówi.
Zatrzymanie syna Banasia
Media ujawniły w czwartek, że funkcjonariusze Biura zatrzymali syna Mariana Banasia - Jakuba. Choć część mediów twierdziła, że to nieprawda, ostatecznie on sam kontaktował się z Onetem i potwierdził tę informację "serią SMS-ów".
"Zatrzymało mnie CBA. Zaraz wezmą telefon" - napisał do Onetu Jakub Banaś. "Mają nakaz zatrzymania mi telefonu i laptopa. Przeszukują na razie" - dodał. Na pytanie portalu, co przeszukują, odpisał, że "auto i pokój hotelowy".
Przeszukanie mieszkań Banasia
Jak poinformował Onet, CBA przeszukało nieruchomości szefa NIK Mariana Banasia w Warszawie i Krakowie. Zrobiło to na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo dotyczące oświadczeń majątkowych Banasia.
Według informacji RMF FM agenci Biura zabezpieczają dokumenty związane z kupnem i zbyciem nieruchomości należących do byłego szefa Krajowej Administracji Skarbowej, m.in. faktury, umowy, akty notarialne oraz inne dokumenty, które dokumentowałby obrót nieruchomościami.
Stacja ustaliła także, że pojawiły się również nowe informacje związane z zakupem nieruchomości przez Mariana Banasia - chodzi o sprzedaż jednej z działek w Małopolsce.
Komentarz Banasia
Szef NIK odniósł się już do działań CBA. Uważa, że są one bezprawne. - W związku z bezprawnymi działaniami prokuratury oczekuję niezwłocznego spotkania z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Jako prezes NIK sprzeciwiam się naruszaniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK. Będę jej bronił wszystkimi dostępnymi prawnie krokami – zapowiedział Marian Banaś.
Kamienica Banasia
We wrześniu 2019 roku w programie Superwizjer TVN pojawiły się informacje na temat oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Według dziennikarzy szef NIK miał zaniżać dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, w której pokoje miały być wynajmowane na godziny.
W grudniu 2019 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo, m.in. w celu weryfikacji prawdziwości oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.
Marian Banaś został wybrany na prezesa NIK 30 sierpnia 2019 roku. Jego kadencja potrwa sześć lat. Wcześniej Banaś był ministrem finansów w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
