Na Polanie Zgorzelisko budują Sky Walk Serce Poronina
O budowie pierwszej na Podhalu ścieżki w koronach drzew informowaliśmy już tydzień temu. Teraz inwestor ujawnił więcej szczegółów. Okazuje się, że nową ścieżkę stawia czeska firma, która zbudowała wieżę widokową w Świeradowie Zdroju, a także najdłuższy na świecie wiszący most – tzw. Sky Bridge w czeskich Morawach. Teraz Czesi inwestują na Podhalu. Jak zapowiada inwestor – Serce Poronina – będzie największym w Polsce szklanym tarasem.
- Będzie to innowacyjna atrakcja turystyczna łącząca ze sobą cechy punktu widokowego i parku adrenaliny. Konstrukcja zostanie uzupełniona o ekstremalny podwieszany plac zabaw wzorowany na pajęczych sieciach i kokonach oraz ścieżkę lokalnych ciekawostek i legend – zapowiada Aleś Gebauer z firmy Taros, inwestor Sky Walk Poronin.
Ścieżka w koronach drzew w Małym Cichem
Jak dodaje inwestor, ścieżka w koronach drzew ma być integralną częścią regionu.
- Nie chcieliśmy tworzyć dominanty krajobrazowej a budowlę, która swoim kształtem i charakterem maksymalnie odda klimat miejsca, w którym się znajduje. Ostateczny kształt nawiązuje do tradycji góralskich w Poroninie i jego okolicy. Jednym z podstawowych elementów graficznych i równocześnie ważną tradycyjną symboliką jest serce góralskie, które łączy w sobie naturę, miłość człowieka do niej oraz ich wzajemne współistnienie. Charakterystyczne rozety, motywy kwiatowe i geometryczne oraz silnie zakorzeniona symbolika chrześcijańska nadają mu niepowtarzalny, ponadczasowy i miły dla oka charakter – informuje inwestor.
Długość wszystkich chodników ma wynosić 854 metry, a szerokość przejścia do 2,5 metra, co umożliwi zwiedzanie nie tylko dla osób indywidualnych czy grup, ale także dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach, czy osób niepełnosprawnych. Na obiekcie mają znaleźć się dwie platformy widokowe – górna i dolna. Ta pierwsza ma mieć 166 metrów kwadratowych powierzchni, a szklany taras widokowi – 75 metrów. Będzie on znajdował się 47 metrów nad ziemią. Jak zaznacza inwestor, będzie to największy szklany taras w Polsce i najprawdopodobniej w Europie. Z górnego tarasu ma być widok 360 stopni – czyli na Małe Ciche, gminę Poronin i okolicę, a także na Tatry.
Z kolei dolny taras będzie miał 101 metrów kwadratowych powierzchni a także szklany taras widokowy, który zajmie 23 metry kwadratowe. Dodatkowo w obiekcie znajdą się 81-metrowa sieć pajęcza, oraz dwie zjeżdżalnie – z górnego tarasu na sam dół.
Jak zapowiada Aleś Gebauer, inwestycja powstaje na prywatnym terenie, który częsta firma wydzierżawiła. Inwestycja pochłonie ok. 50-60 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na przełom 2024 i 2025 roku.
Serce Poronina, szklane tarasy. Nowa atrakcja koło Zakopanego
Dojazd do nowej atrakcji będzie prowadził od strony Drogi Oswalda Balzera, która wiedzie z Zakopanego na Łysą Polanę. Lub od strony wsi Małe Ciche, gdzie będzie można zostawić samochód na parkingu stacji narciarskiej przy dolnej stacji i podjechać do ścieżki wyciągiem narciarskim.
Anita Żegleń, wójt gminy Poronin zaznacza, że główne parkingi inwestycji znajdują się w rejonie górne stacji wyciągu narciarskiego. Dodaje, że jest możliwość poszerzenia terenów dla samochodów – dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo gmina planuje zorganizować system komunikacji oparty o parkingi zaporowe w różnych częściach gminy i system busów pasażerskich dowożących gości do nowej atrakcji. Inwestor szacuje bowiem, że w sezonie turystycznym dziennie nową atrakcję może odwiedzać ok. 3 tys. osób.
Gdzie jest dzwon z Kasprowego Wierchu? Miał wrócić na szczyt...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
