Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy w krakowskiej hali Expo będzie otwarty 1 grudnia. Wkrótce będzie mógł przyjmować pacjentów [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Szpital tymczasowy w hali Expo zacznie działać od 1 grudnia
Szpital tymczasowy w hali Expo zacznie działać od 1 grudnia Anna Kaczmarz/Polska Press
Małopolskie szpitale tymczasowe, przeznaczone do leczenia chorych na covid-19, będą podzielone na aktywne i takie, które są w gotowości do przyjęcia nowych pacjentów. Szpital w krakowskiej hali Expo zacznie działać od 1 grudnia.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W krakowskiej hali tragów Expo uruchomiony został jeden z pierwszych szpitali tyczmasowych. Będzie on współtworzył system szpitali tymczasowych w całej Małopolsce.

- Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy. Zawsze staraliśmy się działać w oparciu o zabezpieczenie rezerw i tak będzie dalej. Jeśli nie będzie potrzeby ich wykorzystywania, będziemy je zmniejszać. Metoda "suwaka": bieżącego i elastycznego dostosowywania liczby łóżek do potrzeb – w pełni sprawdziła się w Małopolsce. Dzięki temu zachowaliśmy równowagę systemu opieki szpitalnej – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Baza łóżek covidowych w Małopolsce rośnie

Dziś łączna liczba zakażonych w Małopolsce zbliża się do 90 tys. Co istotne, od dłuższego już czasu nie notujemy większych ognisk: przypadki rozproszone stanowią ponad 90 proc. nowych zakażeń. Epidemia gwałtownie przybrała na sile, pokazując w Małopolsce swą szczególną dynamikę i przekładając się w ostatnim czasie także na dużą liczbę zgonów.

Na początku pod kątem hospitalizacji pacjentów z covid wystarczał szpital jednoimienny. Taką główną placówką w naszym regionie był Szpital Uniwersytecki, który dla pacjentów z covid miał 430 łóżek

Jesienią system został rozbudowany o szpitale w regionie. Początkowo ich liczba wynosiła ok. 30. Dziś łóżka „covidowe” są przygotowane w 51 szpitalach. System ten tworzą zarówno Szpital Uniwersytecki w Krakowie, szpitale wojewódzkie, powiatowe, resortowe, jak i tymczasowe.

Aktualnie łóżek covidowych w Małopolsce jest ok. 3700, a docelowo w grudniu będzie ich blisko 4200.

Koncepcja wykorzystania potencjału małopolskich szpitali tymczasowych

Założeniem szpitali tymczasowych jest to, że mają stanowić swego rodzaju bufor dla szpitali bazowych. Dysponując dodatkową liczbą miejsc, dają możliwość – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej – zarówno znaczącego poszerzania bazy łóżek covidowych, jak i odciążenia szpitali bazowych.

Małopolski model na tym etapie zakłada, że szpitale tymczasowe dzielić się będą na szpitale aktywne (już uruchomione lub uruchamiane niebawem, stanowiące bazę łącznie ok. 450 miejsc) i pozostające w gotowości. Szpitalami pierwszorzutowymi – już uruchomionymi – są szpitale w krakowskim Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) oraz w Krynicy-Zdroju.

Szpitalem drugiego rzutu - uruchomionym w części w najbliższym czasie – będzie szpital w krakowskiej hali Expo. Jego pozostała – nieuruchomiona na razie część – jak i inne małopolskie szpitale tymczasowe tworzyć będą III-rzutową rezerwę strategiczną pozostającą w gotowości na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji.

Szpitale I rzutu:

  • Szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie – został uruchomiony 26 października 2020 roku jako pierwszy w Polsce szpital tymczasowy. 164 łóżek, w tym 30 łóżek tzw. OIT-owych (respiratorowych o standardzie intensywnej terapii). 20 listopada przebywało tam 28 pacjentów (15 na intensywnej terapii),
  • Szpital tymczasowy w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju – uruchomiony 18 listopada 2020 roku i zapewniający 168 łóżek.

Szpitale II rzutu, aktywne:

  • Szpital tymczasowy w EXPO Kraków: w obiekcie zostanie przygotowanych 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Otwarcie tego szpitala planowane jest na 1 grudnia 2020 roku.

Szpitale II rzutu, w gotowości:

  • II część EXPO Kraków,
  • Szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów: mają tam zostać przygotowane 204 łóżka, ma być gotowy na koniec grudnia,
  • Szpital tymczasowy w budynku na terenie kompleksu Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, 70 łóżek,
  • Szpital tymczasowy w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie, ok. 100 łóżek, to na razie projekt.

Dotychczas w ramach prowadzonej rekrutacji do szpitali tymczasowych w Małopolsce zgłosiło się 519 osób, z czego 44 to pielęgniarki, 22 – lekarze, 38 – ratownicy medyczni, 49 – ratownicy z KPP (kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy).

Do pracy w CUMRiK-u zgłosiło się dotychczas 75 osób, zaś do szpitala w Krynicy-Zdroju – 21 osób.

Szpital Narodowy CSK MSWiA na Stadionie Narodowym w Warszawie

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie przyjm...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska