FLESZ - Podatek od psa

- Sztuka w przestrzeni publicznej - jaką jest w tym przypadku dworzec autobusowy - potrafi oddziaływać na zmysły znacznie silniej niż w muzeum, tym bardziej w dobie pandemii, podczas której wiele instytucji sztuki i kultury musiało zamknąć swoje drzwi dla odwiedzających - wyjaśnia dr Witold Słomka, prezes Małopolskich Dworców Autobusowych. - Jesteśmy bardzo ciekawi jak odbiorą projekt osoby podróżujące z naszego dworca. Liczymy na to, że spotka się z pozytywnym przyjęciem, a wówczas rozważymy włączenie się w kolejne tymczasowe bądź stałe projekty służące promowaniu sztuki - dodaje.
„INTERFERENCJE. Sztuka w przestrzeni publicznej” - to projekt eksperymentalny, zainicjowany przez artystę malarza – dr Romana Fleszara. W jego ramach Małopolskie Dworce Autobusowe udostępniły przestrzeń pod ekspozycję prac artysty, z których jedna przekracza powierzchnię 60m².
Prace w swoim przekazie są nośnikiem treści uniwersalnych, dostępnych dla ludzi z różnych kręgów narodowościowych i kulturowych, a językiem przekazu staje się wyłącznie obraz. Dlatego odbiorcą dzieła może stać się każdy, bez względu na kraj pochodzenia i język jakim się posługuje.
- Propozycja ekspozycji wielkoformatowych wydruków obrazów na ścianach dworca autobusowego w Krakowie jest moim poszukiwaniem korelacji twórca-odbiorca - mówi dr Ryszard Fleszar, autor prac. - W moim projekcie zakładam zatarcie granicy pomiędzy przestrzenią muzealną, galeryjną, a przestrzenią publiczną; uwolnienie dzieła sztuki od instytucji kultury, gdzie dzieło ma wiele ograniczeń: czas ekspozycji, format eksponowanego dzieła, godziny otwarcia instytucji, bilety itd. - wyjaśnia.
Projekt „Sztuka w przestrzeni publicznej. INTERFERENCJE” można oglądać codziennie na dolnej płycie dworca autobusowego MDA w Krakowie przy ul. Bosackiej 18, w godzinach 6.00 – 22.00, do dnia 13 marca 2022 r.
Weekend z kulturą: Juwenalia, parada na Wiśle, Bond w kinie ...