Szybka Ścieżka dla innowatorów. Firmy z dobrymi pomysłami mogą się starać o 1,2 mld zł na swoje projekty

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Spotkanie w Jagiellońskim Centrum Innowacji w Krakowie zgromadziło innowatorów z regionu
Spotkanie w Jagiellońskim Centrum Innowacji w Krakowie zgromadziło innowatorów z regionu Anna Kaczmarz
Trwa już pierwsza tegoroczna runda konkursu dla innowatorów Szybka Ścieżka. Budżet tego flagowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeznaczonego dla przedsiębiorców i naukowców realizujących projekty badawczo-rozwojowe wynosi aż 1,2 mld zł. - Poprzez te projekty, innowacje, wynalazki chcemy nadawać impuls rozwojowy polskiej gospodarce - podkreśla Jolanta Tomczak z NCBR.

Jakie są zasady przygotowania projektu badawczo-rozwojowego oraz kryteria konkursowe? Kto może ubiegać się o granty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas spotkania poświęconego konkursowi Szybka Ścieżka, które 28 lutego zorganizowało w Krakowie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nie zabrakło zainteresowanych: przedstawicieli firm, start-upów czy naukowców. Była okazja, by rozwiać swoje wątpliwości na warsztatach, jak też podczas indywidualnych rozmów z ekspertami.

- Pomysł, który chcemy wdrożyć, zrewolucjonizuje zarządzanie parkingami w Polsce - mówił nam jeden z uczestników spotkania w Krakowie, Sebastian Cibor z krakowskiej firmy Park Space, z branży IT. - To rozwiązanie techniczne, które zbliży zarządców parkingów i kierowców. Chcemy wprowadzić kilka innowacji, które kierowcom dawałyby możliwość łatwiejszego znalezienia miejsca parkingowego w całym mieście - tyle zdradził na razie przedstawiciel firmy. Dzięki rozmowie z ekspertkami dowiedział się, że pomysł ten należy jeszcze doszlifować, aby firma mogła lepiej wypaść w konkursie.

- Jesteśmy start-upem. Mamy pomysł, energię, mamy ambicję stać się przedsiębiorstwem, które faktycznie pomoże ludziom. Natomiast fundusze są dla nas problemem i to dofinansowanie bardzo by nam pomogło - usłyszeliśmy od przedstawiciela Park Space.

Dofinansowanie, jakie można uzyskać w ramach Szybkiej Ścieżki, ma pozwolić na szybszy rozwój firm i ułatwić wdrożenie wynalazków. Są to pieniądze, które mają służyć rozwojowi firmy, mogą zwiększyć jej konkurencyjność lub pozwolą rosnąć mikroprzedsiębiorstwom.

W konkursie Szybka Ścieżka - który jest realizowany ze środków Programu Inteligentny Rozwój (POIR) - nie ma ograniczeń tematycznych. Zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące zarówno innowacyjnych leków na choroby nowotworowe, jak i projektów związanych z rolnictwem, np. zakładające opracowanie nowej odmiany pomidora czy innej rośliny.

Dzięki wsparciu z konkursu realizowane są projekty kosmiczne (powstają np. nowe materiały, które mogą być użyte w kosmosie, jako elementy satelitów itp.), a także tworzone są cenne aplikacje. - Przykładem jest bardzo pożyteczna dla psychologów i terapeutów aplikacja, która osobie uzależnionej codziennie podpowie, czy jest narażona na powrót do nałogu, czy też jest na dobrej ścieżce do uzdrowienia - przekazuje Jolanta Tomczak z NCBR.

NCBR zaprasza na spotkania informacyjne przedsiębiorców i naukowców m.in. po to, by mogli określić, czy ich pomysł spełnia warunki innowacji, co jest wymogiem przy staraniach o wsparcie finansowe. - Innowację rozumiemy jako nowy lub znacząco ulepszony produkt, usługę lub proces, czyli np. technologię - wyjaśnia przedstawicielka NCBR. - Nie musi to być innowacja przełomowa na skalę światową, wystarczy na skalę kraju.

Jakie pytania powinny sobie postawić osoby i firmy, które mają ciekawy pomysł, więc rozważają przygotowanie wniosku i starania o granty? - Czy nie ma takiego rozwiązania w Polsce, czy mój pomysł daje mi znaczącą przewagę nad konkurencją, czy mam rynek na ten mój pomysł, czy w ogóle będzie opłacało się przeprowadzić cały projekt badawczo-rozwojowy i wdrożyć na rynek ten pomysł - wylicza Maria Nalewajko, pracownik punktu informacyjnego NCBR.

Szybka Ścieżka w najnowszej edycji składa się z czterech rund. Rundy I-II oraz III-IV mają innych adresatów. W dwóch pierwszych, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia br., na dofinansowanie mają szansę projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw lub jednostek naukowych). Z kolei w rundach III i IV, które będą trwały od 4 kwietnia do 1 czerwca, pieniądze mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). W tym roku po raz pierwszy ustalono pulę środków dla poszczególnych rund: I runda – 300 mln zł, II – 100 mln zł, III – 500 mln zł, IV – 300 mln zł.

Inną nowością, jaką przygotowało NCBR z myślą o innowatorach, jest bezpłatna aplikacja Asystent Budżetowy (asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl). Służy do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowanych ze środków POIR. Asystent, którym zainteresowało się już ponad 6 tys. potencjalnych wnioskodawców, pomaga uniknąć często powtarzających się błędów. Dzięki niemu można np. upewnić się, jak poprawnie nazwać wydatki i jak je uzasadnić we wniosku o dofinansowanie.

Dodajmy, że spotkania NCBR dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych w miastach całej Polski realizowane są od 2018 roku. Ich harmonogram, jak też więcej informacji na temat dofinansowań można znaleźć na stronie ncbrdlafirm.pl.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kidawa Biedron

Rolka papieru toaletowego z wstecznym biegiem i tylko lewa reka. Dawac mi na moj start up ze 3 melony.

Dodaj ogłoszenie