Galeria powyżej pokazuje wizualizacje przyszłej zakopianki
Umowę na budowę drogi z Rdzawki do Nowego Targu (to kontynuacja obecnie budowanej ekspresowej zakopianki do Rabki) podpisano we wrześniu 2018 roku. Kontrakt na jej zaprojektowanie i budowę dostała od GDDKiA firma Intercor z Zawiercia. Umowa opiewa na 880 mln zł. Za tą kwotę drogowcy ze Śląska najpierw mieli zaprojektować i zdobyć pozwolenie na budowę drogi. Najpóźniej we wrześniu tego roku ruszyć miały same prace.
Dziś wiemy, że budowa rozpocznie się o kilka miesięcy szybciej, bo już na przełomie czerwca i lipca. Intercor czeka bowiem jedynie na wydanie ostatniego pozwolenia od Wojewody Małopolskiego. Gdy je dostanie, niemal natychmiast rozpocznie prace.
- Przewidywaliśmy, że decyzję dla budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 47 tzw. „zakopianki” od Rdzawki do Nowego Targu uda się nam wydać po połowie maja 2020 roku - informuje biuro prasowe Wojewody Małopolskiego. - Jednakże ze względu na sytuację związaną z koronawirusem (np. kwestie dotyczące zakazu przemieszczania się czy ewentualnego przebywania osób na kwarantannie) konieczne okazało się wydłużenie etapu konsultacji społecznych związanych z oceną oddziaływania inwestycji drogowej na środowisko o kolejne 30 dni. Najbardziej prawdopodobny termin wydania tej decyzji „ZRID” (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) to zatem przełom czerwca i lipca 2020 r.
To oznacza, że pozwolenie będzie gotowe za kilkanaście dni!
- W ramach inwestycji powstanie nieco ponad 16 kilometrów nowej dwujezdniowej drogi, po dwa pasy w każdym kierunku - mówi Tomasz Pałasiński. - Nowa droga powstanie w zupełnie nowym przebiegu.
W ramach inwestycji na 16 kilometrach powstaną cztery węzły drogowe - w Obidowej, Klikuszowej i dwa w Nowym Targu. Projektowana zakopianka zakończy się za Nowym Targiem, niemal na granicy z gminą Szaflary.
Zakopianka: Zbudują węzeł za miliony, by po kilku latach znó...
W ramach inwestycji wybudowane zostaną 22 obiekty inżynieryjne - mosty, wiadukty, estakady. Wykonawca ma zrobić także drogi obsługujące tereny przyległe, infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, a także kanalizację, odwodnienie, ekrany akustyczne, czy przejścia dla zwierząt przy nowe szosie.
Droga zgodnie z planem ma być gotowa w 2023 roku.
Budowa zakopianki. Roboty na zakopiance stanęły?! Te zdjęcia...
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Zakopane. Turyści ruszyli w góry. Policja pilnuje dróg
- Podhale. Mieszkańcy dwóch gmin dostaną za darmo maseczki
- Przebudowa średnich skoczni. Rozmach robi wrażenie! ZDJĘCIA
- Zakopane. Kultowe miejsce wygląda jak scenografia horroru
- Tatry. Turystów brak, za krokusy wzięły się łanie [ZDJĘCIA]
