https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś jeżdżono na nartach! Hala Gąsienicowa i Gubałówka pełne narciarzy. Archiwalne zdjęcia

Klaudia Warzecha
Narciarze na Hali Gąsienicowej w latach 60.
Narciarze na Hali Gąsienicowej w latach 60.
Hala Gąsienicowa i Gubałówka przez cały rok cieszą się ogromną popularnością. Latem ze względu na pełne uroku szlaki turystyczne, natomiast zimą ze względu na doskonałe do jazdy na nartach trasy. Zarówno kilka dekad temu jak i współcześnie te miejsca tłumnie odwiedzali turyści. Zobaczcie jak kiedyś na nartach jeżdżono na Hali Gąsienicowej oraz Gubałówce! Wtedy śniegu z pewnością nie brakowało.

Spis treści

Hala Gąsienicowa i Gubałówka pełne narciarzy. Zobacz archiwalne zdjęcia

Bez wątpienia południe Małopolski to jedno z najlepszych miejsc w Polsce na wyprawę na narty. Ogromna ilość dostępnych stoków i górski klimat sprawiają, że zjeżdżają tutaj turyści i fani zimowych sportów z całej Polski! Zimą stoki wypełniają się fanami zjazdów na nartach i snowboardzie. Nie inaczej było kilka dekad temu. Między innymi Hala Gąsienicowa i Gubałówka cieszyły się ogromną popularnością. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia narciarzy sprzed pół wieku.

Gubałówka sprzed lat

Na szycie Gubałówki chętnie bywali znani ludzie - m.in. na nartach jeździł tam kompozytor Mieczysław Karłowicz, bywał aktor międzywojenna Adolf Dymsza czy prezydent II RP Ignacy Mościcki.

Wraz z napływem turystów zaczął rozwijać się biznes turystyczny - pojawiały się stragany z pamiątkami, słynny biały miś i owczarek podhalański, z którym goście robili sobie zdjęcia.

Od czasu, gdy na Gułbałówkę (1129 m n.p.m.) w 1938 roku wybudowano kolej szynowo-terenową, miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane.

Sławy temu miejscu przysporzyły... leżaki, na których - również zimą - można było zadbać o swoją opaleniznę. Rozstawiono je na tarasie przed restauracją, która powstała w tym samym okresie, co kolej. To tu - w towarzystwie dwumetrowej rzeźby Polonia Restituta - chętnie wypoczywali turyści. W czasach PRL znalezienie wolnego leżaka w pogodne dni graniczyło z cudem.

Pierwszy stok z wyciągiem w Polsce

Jak podaje histmag.org w Polsce przełomowy moment związany z narciarstwem nastąpił 26 lutego 1936 roku kiedy na Myślenickie Turnie dotarł pierwszy wagonik z pasażerami. Na Kasprowym Wierchu pasażerowie pojawili w niedzielę 15 marca 1936 roku. Do wybuchu II wojny światowej wybudowano jeszcze dwie koleje linowo-terenowe: na Górę Parkową w Krynicy i na Gubałówkę w Zakopanem.

W 1960 r. w Tatrach zbudowano pierwszy w Polsce wyciąg narciarski prowadzący z Hali Kondratowej na Łopatę. Został on zlikwidowany w 1968 roku po uruchomieniu kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska