Spis treści
Hala Gąsienicowa i Gubałówka pełne narciarzy. Zobacz archiwalne zdjęcia
Bez wątpienia południe Małopolski to jedno z najlepszych miejsc w Polsce na wyprawę na narty. Ogromna ilość dostępnych stoków i górski klimat sprawiają, że zjeżdżają tutaj turyści i fani zimowych sportów z całej Polski! Zimą stoki wypełniają się fanami zjazdów na nartach i snowboardzie. Nie inaczej było kilka dekad temu. Między innymi Hala Gąsienicowa i Gubałówka cieszyły się ogromną popularnością. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia narciarzy sprzed pół wieku.
Gubałówka sprzed lat
Na szycie Gubałówki chętnie bywali znani ludzie - m.in. na nartach jeździł tam kompozytor Mieczysław Karłowicz, bywał aktor międzywojenna Adolf Dymsza czy prezydent II RP Ignacy Mościcki.
Wraz z napływem turystów zaczął rozwijać się biznes turystyczny - pojawiały się stragany z pamiątkami, słynny biały miś i owczarek podhalański, z którym goście robili sobie zdjęcia.
Od czasu, gdy na Gułbałówkę (1129 m n.p.m.) w 1938 roku wybudowano kolej szynowo-terenową, miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane.
Sławy temu miejscu przysporzyły... leżaki, na których - również zimą - można było zadbać o swoją opaleniznę. Rozstawiono je na tarasie przed restauracją, która powstała w tym samym okresie, co kolej. To tu - w towarzystwie dwumetrowej rzeźby Polonia Restituta - chętnie wypoczywali turyści. W czasach PRL znalezienie wolnego leżaka w pogodne dni graniczyło z cudem.
Pierwszy stok z wyciągiem w Polsce
Jak podaje histmag.org w Polsce przełomowy moment związany z narciarstwem nastąpił 26 lutego 1936 roku kiedy na Myślenickie Turnie dotarł pierwszy wagonik z pasażerami. Na Kasprowym Wierchu pasażerowie pojawili w niedzielę 15 marca 1936 roku. Do wybuchu II wojny światowej wybudowano jeszcze dwie koleje linowo-terenowe: na Górę Parkową w Krynicy i na Gubałówkę w Zakopanem.
W 1960 r. w Tatrach zbudowano pierwszy w Polsce wyciąg narciarski prowadzący z Hali Kondratowej na Łopatę. Został on zlikwidowany w 1968 roku po uruchomieniu kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej.
