Tak kiedyś leczyli w sanatoriach w Krynicy Zdroju. Obrazki jak z filmu grozy, ale te zabiegi pomagały reperować zdrowie żołnierzy 28.03.23

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak leczyli w krynickich sanatoriach prawie sto lat temu. Niektóre zabiegi wyglądają przerażająco
Tak leczyli w krynickich sanatoriach prawie sto lat temu. Niektóre zabiegi wyglądają przerażająco Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krynica-Zdrój zyskała status uzdrowiska w 1807 roku, ale dopiero sto lat później stała się najmodniejszym miejscem wypoczynku. Stało się to za sprawą uruchomienia linii kolejowej, dzięki której miasteczko było oblegane. Kuracjusze chętnie korzystali z dobrodziejstw leczniczej wody i zabiegów oferowanych przez sanatoria. Podczas drugiej wojny światowej leczy i rehabilitowali się tam żołnierze niemieccy. Kąpiele z impulsami elektrycznymi, naświetlania krótkimi promieniami i lampami kwarcowym - brzmi przerażająco?

Tak kiedyś leczyli w Krynicy-Zdroju

W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego można znaleźć wiele fotografii sprzed ponad stu lat. Na wielu z nich można zobaczyć Krynice-Zdrój z dawnych lat. Prezentowane przez nas zdjęcia zostały pokolorowane, a wykonano je między 1939 a 1944 rokiem.

Po I wojnie światowej uzdrowisko zostało przejęte przez polskie władze. Właśnie w tym okresie powstało wiele nowych obiektów (Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród), a pozostałe odrestaurowano. Wtedy też Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych – zbudowano stadion hokejowy, tor saneczkowy i skocznię narciarską. W 1937 r. została wybudowana kolej linowa na Górę Parkową. II wojna światowa przerwała na jakiś czas rozwój uzdrowiska.

Podczas wojny w uzdrowisku rehabilitowali się żołnierze niemieccy. Na zdjęciach można zobaczyć jakim zabiegom byli poddawani, kiedy przebywali w niemieckim sanatorium wojskowym, były to m.in. kąpiele z impulsami elektrycznymi , naświetlania krótkimi promieniami, lampami kwarcowym. Ranni żołnierze grali w szachy, czytali książki oraz brali udział w zajęciach gimnastycznych. Dzięki temu, że sanatoria działały z przeznaczeniem dla żołnierzy, Krynica została ocalona od zniszczenia podczas wojny.

Po jej zakończeniu przystąpiono jednak ponownie do jego rozbudowy. W latach siedemdziesiątych nastąpiło scalenie bazy leczniczej z hotelową, co spowodowało wprowadzenie silnych rygorów, a tym samym doprowadziło do podupadania infrastruktury towarzyszącej, czyli: obiektów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych, rozrywkowych i gastronomicznych.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie