https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak może wyglądać nowa Cracovia [WIZUALIZACJE: ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Rąpalski
Tak według inwestora mógłaby wyglądać galeria w miejscu hotelu Cracovia.
Tak według inwestora mógłaby wyglądać galeria w miejscu hotelu Cracovia.
Właściciele starego hotelu Cracovia starają się za wszelką cenę przekonać władze miasta do wydania zgody na zburzenie budynku, postawienia większego i zlokalizowania w nim galerii handlowej. Po raz pierwszy zaprezentowali jak nowy obiekt miałby wyglądać.

Czy podobają się Wam wizualizacje? Czekamy na komentarze na forum pod artykułem!

Byłby podobny do starego, ale o wiele bardziej nowoczesny. Inwestor, firma Echo Investment, chce poszerzyć ulice wokół Cracovii i stworzyć przed budynkiem plac o szerokości 26 metrów.

Argumentuje też, że hotel trzeba zburzyć i odbudować, gdyż znajduje się w nim 18 ton szkodliwego azbestu. Ponadto konstrukcja nie pozwala według firmy stworzyć w środku większych pomieszczeń niż niewielkie pokoje hotelowe.

Urzędnicy jednak się na to nie godzą. Twierdzą, że galeria spowoduje zwiększenie ruchu na już zakorkowanych Alejach Trzech Wieszczów. Ponadto powiększony budynek może zasłonić widok na Błonia.

- Inwestor wiedział gdy kupował obiekt jakie są ograniczenia dla tego terenu. Zgody na galerię nie będzie. - powiedziała Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. Przygotowuje właśnie plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic Błoń, w którego projekcie zapisano zakaz dla tworzenia galerii w Cracovii. Do planu mieszkańcy mogą teraz zgłaszać swoje uwagi. Ma zostać uchwalony przez radę miasta jeszcze w tym roku.

- Plan nie pozwala nam na wprowadzenie żadnych funkcji i uniemożliwia racjonalne wykorzystanie nieruchomości. Budynek w obecnym kształcie nie nadaje się do adaptacji - twierdzi Krzysztof Giemza z Echo Investment. Firma wprost zapowiada, że jeśli plan wejdzie w życie budynku nie sprzeda, a ten stanie się tylko wieszakiem na reklamy, czym jest dziś.

- Nie możemy ulegać naciskom inwestora. Musimy dbać o ład przestrzenny w mieście - odpowiada Koterba. Dodaje, że widziała ekspertyzę odnośnie azbestu, która według niej wskazuje, iż nie stanowi on większego zagrożenia. Według przepisów właściciel budynków i tak będzie musiał go usunąć. Najpóźniej do 2032 roku.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu miałaby ok. 28 tys. m kw., w tym 19 tys. zajmowałby handel (sklepy, butiki, jak twierdzi inwestor bez wielkich marketów spożywczych), biura 3 tys., kina i galerie sztuki 2,5 tys., restauracje i kawiarnie 2,7 tys., sport i rekreacja 1,2 tys.

Wysokość budynku 25 metrów, nie uległaby zmianie. Posiadałby cztery kondygnacje naziemne i trzy podziemne.

Firma przedstawiła analizy dotyczące komunikacji po wybudowaniu galerii. Inwestor sugeruje przebudowę okolicznych ulic. Aleja Focha miałaby mieć trzy, a nie dwa pasy ruchu na odcinku od ul. Kałuży do Alej Trzech Wieszczów. Poszerzenie drogi wymusiłoby przesunięcie przejścia dla pieszych bliżej stadionu Cracovii. Projektanci twierdzą, że wtedy ruch na alejach wzrośnie tylko o 2,5 procent i ok. 250 aut na godzinę. Sęk w tym, że urzędnicy równocześnie planują od sierpnia tego roku ograniczenie ruchu w śródmieściu, co spowoduje wzrost ruchu na alejach.

Firma argumentuje, że przecież miasto planuje też dokończenie obwodnic, a to wyrzuci ruch tranzytowy z alej. Sęk w tym, że powstaną one, jeśli zostaną pozyskane dotacje unijne, w latach 2014-2020, a inwestor jest gotowy zacząć budowę od zaraz.

Na ul. Kałuży Echo chce dołożyć również do dwóch pasów jeszcze jeden oraz zatoki dla autobusów, które dziś zatrzymują się na pasie do jazdy. Ponadto powstałby parking podziemny na 760 aut. Według inwestora 200 miejsc i tak będzie dostępnych dla mieszkańców.

Stanisław Albricht, ekspert ds. transportu, który przygotował analizę komunikacyjną dla inwestora stwierdził, że parking ma szansę oczyścić chodniki okolicznych ulic z aut. Co do korków w tej okolicy przyznał. - Niezależnie, czy ten obiekt powstanie, czy nie, sytuacja komunikacyjna i tak się pogorszy - powiedział Albricht. Zaapelował do miasta o rozbudowę linii tramwajowych, metra. Pomogłaby może linie tramwajowa wzdłuż Alei Trzech Wieszczów, ale ta nie jest planowana.

Firma zapewnia równocześnie, że stworzy otwarty teren przed budynkiem, na którym dziś znajduje się parking. Plac ma mieć szerokość 26 metrów. Dziś jednak obszar między Cracovią, a al. Focha wynosi 40 metrów. Nowy budynek wysunąłby się więc o 14 metrów. - Wraz z placem przed Muzeum Narodowym powstałby teren otwarty dla mieszkańców. Taki jak planowała prof. Witold Cęckiewicz, projektant hotelu Cracovia, już w 1961 roku - argumentuje Giemza. - Takie przesunięcie zabudowy i tak zaburzy ład przestrzenny i widok na Błonia - odpiera Koterba. Szuka jednak kompromisu sugerując, aby tylko dolne piętra się wysunęły do przodu, a pozostałe pozostały w obecnej linii zabudowy. Ciągle liczy na to, że inwestor zmieni swoje plany. Zapowiada, że plan daje możliwość wielu innych funkcji - biura, hotel, gastronomię, centrum sportu, galerie sztuki, a na dwóch najwyższych piętrach mieszkania. Handel może być tylko na pierwszych dwóch kondygnacjach i w podziemiach. Ma stanowić dodatek do pozostałych funkcji. - Nowe galerie handlowe według polityki miasta mają powstawać poza II obwodnicą na obrzeżach miasta. Mieszkańcy nie chcą galerii w tym miejscu - dodaje Koterba. Jak reaguje na zapowiedź inwestora pozostawienia budynku jako wieszaka na reklamy? - Zdumiewa mnie takie stanowisko. Trudno. Szanujemy inwestorów, ale nie możemy ulegać presji i działać wbrew woli mieszkańców - komentuje wiceprezydent.

Problemem inwestora jest też fakt, że Cracovia wpisana jest do rejestru zabytków. To uniemożliwia jego całkowite wyburzenie. Firma walczy obecnie w sądach, a nawet u ministra kultury o wykreślenie budynku z listy obiektów chronionych. - Gdyby inwestor zrezygnowałby z planu budowy galerii może nie musiałby budynku zupełnie burzyć. To ona zmusza go do jego rozbudowy - twierdzi Elżbieta Koterba.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 200 mln zł.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KRAKUS
Nieświadomy istnienia KURZAWKI w miejscu posadowienia obiektu w rejonie starego koryta RUDAWY (skanalizowanego w przebiegu ul 3 Maja i Retoryka) inwestor pokrętnie i nieświadomie rzuca hasło realizacji parkingu podziemnego pod nowym-starym obiektem na 700 stanowisk w wyjątkowo trudnych geologicznie warunkach posadowienia znanych z realizacji przed wielu lat - "finansowa inwestycyjna klapa" na widnokręgu !!!!!
L
Lidia
Na miejscu starego hotelu Cracowia, powinien stanac piekny futurystyczny budynek ktory przyciagal by wzrok nie tylko Krakowian ale przede wszystkim turystow, ktorzy chetnie by tu spedzili urlop.
Wprawdzie jest juz kilka hoteli w krakowie, ktorymi mozna sie poszczycic, lecz nadal jest brak w Krakowie super nowoczesnego hotelu.
m
marcin
obwodnice budowac a nie hotele zmieniac, dość tych galerii, m1 i plaza pustoszeje a budowana bylaby kolejna ? jaki to ma sens.
g
gość
To są skutki krótkowzroczności urzędników którzy są obecnie w kleszczach szantażu różnych instytucji,bez żadnej odpowiedzialności.Marnie widzę przyszłość miasta z takimi włodarzami.
m
marek
kto to wogole wymysli tak jak i forum krakowia powinny byc piekne hotele/
j
jadwiga
mamy juz dosc na kazdym kroku sklepow galerii to skandal zeby wogoe ktos pomyslal o sklepach poprostu jezeli juz to nowwy piekny chotel i gastronomia cukiernie na dole koktail bary restauracje a nie kolejny bubel sklepowy jak nasze piekne miasto rynek okolice i taki koszmar galeriany nigdy.
Z
Zeb
Ja być chciał mieć jeszcze jedną galerię. I jeszcze jedną. I jeszcze jedną. Bo lubię mieć wybór. Równie dobrze mógłbyś się zapytać czy miasto potrzebuje jeszcze jednej restauracji, jeszcze jednego teatru, czy jeszcze jednej stacji benzynowej.
G
Gość
To że spiepszyli stadion, nie oznacza że trzeba brnąć w idiotyczne pomysły inwestora dla którego liczy sie tylko kasa. Wystarczy podejść na aleje i spojrzeć w stronę kopca, jak zbliza budynek na taka odleglosc to obecne widoki zostana prezesowi z mieszkania ktore sobie tam postawi
c
co racja
to racja, nawet oni na początku pokazując 'wyłanianie się' nowego budynku obok starego pokazują, że sięgałby do samej drogi, a potem pokazują że tyle samo placu jest co teraz... ciekawym zabiegiem jest też ujednolicenie wszystkich okolicznych przestrzeni otwartych dla celu powiększenia przestrzeni otaczającej ten projekt.
a
aleje nie są z gumy
jedną z najważniejszych w mieście. Niech zwolennicy kolejnej galerii wymyślą w takim razie jak do tego nie dopuścić a nie argumentują tylko tym, że chcą sobie połazić po sklepach i już. Jak małe dzieci w sklepie zabawkowym, które upatrzą sobie zabawkę.
b
batonika czas strzelić
miasto, z taka sama nazwą jak b. hotel to tez miało w d.u.p.i.e mieszkańców
b
bajubongo
czy naprawdę nikt nie widzi przekłamania w tej wizualizacji?!!! takie kity można wciskać ludziom, którzy o przestrzeni nie mają pojęcia. Przejdźcież się cholery pod Muzeum Narodowe, popatrzcie i POMYŚLCIE GDZIE DWA WIELKIE budynki - jeden za drugim miałyby się zmieścić, na dodatek w wielkim placem z przodu! Ściema dla dla naiwniaków, którzy jak słyszą hasło "inwestor" to klękają i buty takim całują.
C
Chlorofil
Wiadomo już czemu Cenckiewicz blokował zburzenie hotelu-potworka.

Chodziło by wziąć kasę na "konsultowanie projektu".

Układ zamknięty.
A
Andrzej29
Niech wreszcie urzędasy przestaną blokować i zaczną działać! Jaki zabytek? Paskudztwo z reklamami na wiele lat. Wszystko jest lepsze niż to co tera. Po cholerę robić plan, który tworzy nowego szkieletora. Wg mnie to dobry pomysł - taki pasaż w domu handlowym, z fitnesem, kulturą i PARKINGIEM za 0 zł, a nie 15 mln z kasy miasta, czyli podatników. Ciekawe czy z własnych pieniędzy tez by pani prezydent budowała parking płacąc 10 tys złotych za miejsce! Najpierw niech zarobi te sto tysięcy, zobaczymy, czy tak łatwo będzie odrzucać 200 mln w miejsce rudery!
ż
żygać się chce...
narodowa cecha Polaków-narzekanie,wiecznie na nie,niezadowolenie-niedasie.Jak MIASTO "budowało" Stadion Wisły,to jakoś w d.u.p.i.e. miało mieszkańców i wyszła kupa g.ó.w.n.a. z betonu za NASZE pieniądze-horendalna cena ! A jak jest inwestor który kupił budynek i chce w niego dalej inwestować i zrobić coś dla miasta i ludzi to rzuca mu się kłody pod nogi.DZIKI Kraj -chora polityka rządzenia nie tylko Krakowem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska