Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak od środka wygląda izba wytrzeźwień w Krakowie. Pobyt tutaj słono kosztuje...

Kaja Ostrowska
Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie
Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień - zwane potocznie krakowską izbą wytrzeźwień - mieszczące się przy ulicy Rozrywki 1, to jeden z najdroższych hoteli w Krakowie. Aby do niego trafić, trzeba się trochę "napracować". Straż miejska i policja codziennie przywozi tam osoby, które pod wpływem alkoholu dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób. Jak to miejsce wygląda od środka? Ile kosztuje nocleg w tym przybytku? Zobaczcie.

O długości pobytu w krakowskiej izbie wytrzeźwień decyduje wątroba. Zasada jest jedna, prosta i bardzo demokratyczna: siedzisz, aż wytrzeźwiejesz, jednak nie może to trwać dłużej niż 24 godziny. Średnio 2 promile alkoholu spala się w 10 godzin.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Osoby przebywające w Centrum Profilaktyki Uzależnień nie otrzymują wyżywienia, natomiast na ich życzenie podaje się napoje np. wodę mineralną, herbatę.

Witajcie na Rozrywki 1 - REPORTAŻ

Kim są goście krakowskiej izby wytrzeźwień?

Według najnowszych danych, które obejmują 2022 rok, do krakowskiej izby wytrzeźwień przyjęto 6068 "klientów", z których 766 stanowiły kobiety, a 19 osób miało mniej niż 18 lat. Absulutnie rekordowy pod względem ilości przyjęć, był jednak rok 2015, w którym liczba ta wynosiła 7551 osób (895 kobiet, 12 nieletnich).

Cena za "pobyt" w krakowskiej izbie wytrzeźwień? Wygórowana!

Aktualna wysokość opłaty za pobyt w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień została ustalona w marcu 2023 roku i wynosi 393 złote. To o 50 złotych więcej niż rok wcześniej. W 2024 roku również możemy spodziewać się podwyżki.

Centrum przy ulicy Rozrywka 1 mieści 58 łóżek. "Ściągalność" opłat za pobyt wynosi ok. 30 procent. Utrzymanie placówki kosztuje Miasto rocznie ok. 2,5 mln zł.

Nowelizacja ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., nałożyła na samorządy obowiązek ustalania w formie uchwały wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska