Tak spis powszechny ludności wyglądał 90 lat temu
W niepodległej Polsce pierwszy powszechny spis ludności oparty na nowoczesnych zasadach przeprowadzono w 1921 r. Nie objął o jednak wówczas m.in. części Wileńszczyzny i Górnego Śląska, bo to był jeszcze czas, gdy granice państwa polskiego nie były definitywnie ustalone. Mimo to było to przedsięwzięcie o ogromnej skali.
Imponuje do dnia dzisiejszego zakres tematyczny pierwszego spisu ludności. Jak dotychczas był to jedyny spis powszechny w historii Polski, w którym jednocześnie badano narodowość i wyznanie, a wyniki opublikowano dla każdej, nawet najmniejszej, miejscowości w odrębnych tomach dla każdego województwa. Wyniki spisu ludności 1921 roku opublikowano w 29 tomach obejmujących łącznie 6 mln informacji - przypomina historię na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny.
Spis powszechny. Jak dawniej wyglądał?
Podczas drugiego powszechnego spisu ludności w 1931 roku wprowadzono kilka zmian w kwestionariuszu. Usunięto pytanie o narodowość, a dodano pytanie o umiejętność czytania i pisania. Komisarze spisowi mieli wtedy po raz pierwszy rangę „urzędników państwowych na służbie”.
"Spisy z lat 1921 i 1931 stały się okazją do integracji obywateli wokół odrodzonego państwa i służyły do zaplanowania budżetu na odbudowę wolnej Polski" - napisano na stronie GUS.
39 tomów ze szczegółowymi wynikami spisu z 1931 r. jest dostępnych - również online - w Centralnej Bibliotece Statystycznej. Dane, będące nieocenionym źródłem wiedzy, obejmują zagadnienia narodowościowe, języka, wyznania, edukacji, a także demograficzne i rynku pracy.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Pytania dotyczą m.in. rodziny...
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
