https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Stadion Miejski w Tarnowie w miesiąc po rozpoczęciu przebudowy. Tor żużlowy nabiera nowych kształtów. Zdjęcia. Wideo

Andrzej Skórka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na przebudowywanym torze żużlowym w Mościcach w środę (16 kwietnia) trwało już układanie nowej nawierzchni. Wszystko wskazuje na to, że modernizacja obiektu zostanie ukończona w terminie, a żużlowcy Autona Unia Tarnów początkiem maja rozpoczną treningi na własnym obiekcie.

Wyposażenie toru na Stadionie Miejskim w Tarnowie przy ul. Zbylitowskiej w odwodnienie liniowe było jednym z warunków dopuszczenia „Jaskółek” do rozgrywek Metalkas 2. Ekstraligi.

Nowy tor żużlowy w Tarnowie za blisko 7 milionów złotych

Po perypetiach przetargowych wykonawcę wyłoniono dopiero miesiąc temu, po zabezpieczeniu w budżecie miasta pieniędzy na całą inwestycję, opiewającą na ponad 6,7 mln zł.

Zakres stadionowej modernizacji jest jednak znacznie większy niż jedynie budowa odwodnienia liniowego. Wywieziono starą nawierzchnię sjenitową i jej podbudowę.

Arena żużlowa zyskała już odwodnienie liniowe na całej długości.

Zdemontowano stare bandy oraz część trybuny na przeciwległej prostej. Przebudowany został pas bezpieczeństwa.

W środę (16 kwietnia) na torze i wokół niego uwijało się kilkudziesięciu pracowników firmy ANKO.

Setki ciężarówek na torze żużlowym w Tarnowie

- W tej chwili układamy nawierzchnię granitową na około połowie długości toru – mówi Dawid Onak z firmy ANKO i wylicza. – Montujemy konstrukcję nowej bandy, nakładki bezpieczeństwa bandy, kończymy roboty brukarskie przy wjazdach na tor, humusujemy tereny zielone. Generalnie zbliżamy się do prac wykończeniowych.

Na Mościcki tor wysypana zostanie zawartość około trzystu ciężarówek dowożących materiał na podbudowę i nawierzchnię. Granit jest rozprowadzany przez maszyny, kolejne warstwy polewane są wodą i ubijane przez walec.

Tor będzie teraz na łukach o około metr szerszy niż dawniej, a tym samym zmieni się jego geometria. Jego nachylenie między bandą a krawężnikiem wewnętrznym wyniesie 6 procent. Na prostych będzie to 3 procent.

Po nawiezieniu granitu do nawierzchni dodana zostanie jeszcze ceglana mączka, a materiał wymieszany.

Za trybuną główną finiszuje budowa przepompowni, która będzie wspomagać usuwanie wody spływającej z toru przez odwodnienie liniowe.

Zgodnie z umową wszystko ma być gotowe do końca kwietnia. – Nie mamy żadnych opóźnień, więc termin nie jest zagrożony – zapewnia Dawid Onak.

Kiedy żużel wróci do Tarnowa?

Sezon żużlowy rozpoczął się w miniony weekend. Na inaugurację „Jaskółki” zostały rozgromione w Lesznie przez tamtejsza Unię 63:26. Od przedstawicieli Unii można było usłyszeć, że zespół nie jest jeszcze „objeżdżony” z uwagi na brak możliwości treningu na własnym torze.

19 kwietnia Unia miała podejmować przy Zbylitowskiej drużynę Moofin Malesa Ostrów Wielkopolski. Mecz ten ze względu na przebudowę toru rozegrany zostanie w innym terminie.

4 maja Autona Unia Tarnów pojedzie na mecz do Łodzi z tamtejszym Orłem.

18 maja ma być gospodarzem Derbów Południa, czyli pojedynku z Texom Stalą Rzeszów. To mają być pierwsze zawody rozgrywane na nowym torze w Mościcach.

Tarnów Naszemiasto poleca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska