
Kościół św. Wojciecha był otoczony niewielkim cmentarzem. Powstanie tej świątyni legenda wiąże z osobą św. Wojciecha. Wedle tradycji miał on tutaj głosić kazania, a na pamiątkę tego zdarzenia miał powstać w tym miejscu - najpierw drewniany - kościółek.

Ta ceglana budowla na planie regularnego krzyża to kościół św. Franciszka, zaczątek klasztoru, obok którego dziś biegnie ulica Franciszkańska. Kościół konsekrowano w 1269 roku, a dwa lata wcześniej pochowano tu błogosławioną Salomeę.

Kościół franciszkanów mamy teraz po prawej, a w głębi widzimy świątynię, która stała na miejscu obecnego klasztoru dominikanów - kościół Świętej Trójcy. Był to pierwszy parafialny kościół w Krakowie. Znajdował się na przedpolu Okołu.

I jeszcze widok z bliska. Krakowski biskup Iwo Odrowąż w 1222 r. sprowadził dominikanów z Bolonii do Krakowa. Na ich czele stał wówczas św. Jacek. Biskup oddał dominikanom romański kościół Św. Trójcy. Świątynię konsekrowano w marcu 1223 roku. W 1289 r. w ukończonym chórze nowej, ceglanej świątyni spoczął książę Leszek Czarny.