https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taką twierdzę zbudował sobie ks. Natanek w Grzechyni i Zawoi. Te baszty, bramy, budynki i ogrodzenia powstały nielegalnie

Małgorzata Gleń
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z lotu ptaka wygląda jak twierdza. Z bliska - jak wytwór szalonego architekta. Imperium ks. Piotra Natanka w Grzechyni w ciągu kilkunastu lat rozrosło się do imponujących rozmiarów. Są tu wielopiętrowe budynki z dobudówkami łączące się w labirynt, bramy wyglądające jak mury średniowiecznych warowni. Podchodząc blisko trzeba mocno głowę do góry zadrzeć, by zerknąć na górne piętra. Widać też, że budowniczych poniosła fantazja. Jest tu chaos stylów, użytych materiałów, technik i ozdób - flag, obrazów, rysunków, rzeźb. Wygląda też, jakby część z tych budowli nie trzymała pionów. Dlatego od lat większość z nich ma nakazy rozbiórki, a mimo to ciągle powstają nowe.

Spis treści

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w Suchej Beskidzkiej tonie w stertach pism. Pierwsze decyzje o nakazie rozbiórki tzw. ośrodka rekolekcyjnego Pustelnia Niepokalanów zapadły w 2015 roku. Jaki jest efekt? Taki, że ciągle przybywa nielegalnie stawianych budynków i budowli, nakazów ich rozbiórki i spraw w sądach.

Pustelnia Niepokalanów z lotu ptaka
Pustelnia Niepokalanów z lotu ptaka Paweł Mocny

Dwie mniej ważne budowle zostały niedawno rozebrane: boisko i Dzwonnica Chrystusa Króla. Ale i w tym przypadku nie nastąpiło to prosto. Najpierw były decyzje o rozbiórce, potem odwołanie, sprawy w sadzie. W końcu postanowienie egzekucyjne. I dopiero wtedy ksiądz się ugiął.

Ks. Natanek rozbudowuje imperium bez opamiętania

Reszta - łącznie ponad 40! spraw dotyczących przeróżnych budowli - nadal jest w toku. Każda decyzja dotycząca nakazu rozbiórki wydana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Suchej Beskidzkiej Maksymiliana Głowacza została zaskarżona do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (MWINB) w Krakowie część spraw przekazał do suskiego PINB do ponownego rozpatrzenia, część spraw nakazał dodatkowo podzielić:

"PINB winien dokonać starannej kwalifikacji przez pryzmat systematyki robót budowlanych przewidzianą ustawą Prawo budowlane, a następnie indywidualnej oceny legalności każdego analizowanego obiektu budowlanego w kontekście przepisów prawa budowlanego”.

Teraz nie ma więc nakazu rozbiórki Pustelni Niepokalanów - jest 11 odrębnych postępować dotyczących osobno każdej z wiat, budynków gospodarczych, baszt, bram i innych budowli.

A taka "Natankowa" baszta to nie byle co. Jedna z nich "baszta Kudak" ma powierzchnię zabudowy 182 m kw. i kilka pięter wysokości.

Jedna z bram - baszt wysoka na kilka kondygnacji. Łączy się z innymi budynkami
Jedna z bram - baszt wysoka na kilka kondygnacji. Łączy się z innymi budynkami Małgorzata Gleń

MWINB idzie na "rękę" Natankowi?

Jak pisze MWINB w piśmie do suskiego organu: „W ponownym postępowaniu organ nadzoru budowlanego przeprowadzi szczegółową kwalifikację wykonanych robót budowlanych, traktując z osobna poszczególne obiekty budowlane i w odniesieniu do poszczególnych kategorii obiektów budowlanych rozstrzygnie o możliwości legalizacji czy też koniczności rozbiórki (…)”.

Ludzie Maksymiliana Głowacza próbują więc zalegalizować część z budowli, m.in. pół kilometra utwardzonych kostką betonową i tłuczniem ścieżek w Zawoi, wiaty, półkilometrowe ogrodzenie, na nawet magazyn o bokach 5 na 17 metrów, podziemny erem z sypialnią i częścią modlitewną oraz rotundę św. Andrzeja Boboli. Ale - o dziwo, i od postanowień o legalizacji ks. Piotr Natanek też się żali i sprawy znów trafiły do Krakowa.

Ksiądz Natanek grozi dziennikarzom karami boskimi

Nasi dziennikarze próbowali porozmawiać z ks. Piotrem Natankiem. Główna brama wejściowa i wszystkie bramy od strony drogi - a jest ich tam kilka - były zamknięte. Do tego na ogrodzeniach wiszą przestrogi, m.in taka: "Zakaz wstępu TVN i dziennikarzy, pod karą zapadniecie się ziemi, jak pod zgrają Abiramia". Napis oznaczony jest polskim godłem.

Teren Pustelni Niepokalanów oraz tereny należące do ks. Natanka są bardzo rozległe. Jeżdżąc samochodem po Grzechyni i Zawoi mija się wiele bram z powiewającymi flagami z wizerunkiem Chrystusa Króla, który to wykorzystywany jest jako symbol "pustelni". Przy publicznych drogach pełno jest pomników i kapliczek z informacjami, że są wystawione ks. Natanka. Widać wiele rozpoczętych prac, np. przy drodze do centrum Grzechyni powstał wysoki nasyp, prawdopodobnie na którym ma być droga.

Pustelnia - ta nazwa jest myląca

Pustelnia Niepokalanów nie jest to miejsce odosobnienia. Odbywają się tu duże zloty wyznawców ks. Natanka. W wyznaczone dni przyjeżdżają tu setki wiernych. Na co dzień mieszka tu prawdopodobnie kilka, kilkanaście osób. Gdy nasi dziennikarze byli tu ostatnio z kilku kominów unosił się dym.

Czy ks. Natanek faktycznie jest księdzem?

Ks. Piotr Natanek to nadal ksiądz katolicki, który znajduje się w wykazie księży Archidiecezji Krakowskiej. Od dawna robi, co chce, nie zważając na zalecenia swoich przełożonych. Został suspendowany w związku z nieposłuszeństwem i głoszeniem kazań niezgodnych z nauką Kościoła. Nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich, czyli odprawiać mszy, spowiadać, nauczać i pobierać dochodów. Odprawianie przez niego mszy jest przez Kościół uznawane za świętokradcze, a spowiedzi są nieważne. Ma duże grono wyznawców. Łatwo ich zauważyć na różnych kościelnych uroczystościach, np. podczas podczas Wielkiego Tygodnia z Kalwarii Zebrzydowskiej, bo noszą długie czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla. Takie same oznaczenia mają na swoich samochodach.

Takie symbole wyznawczy ks. Natanka noszą na płaszczach i mają na samochodach
Takie symbole wyznawczy ks. Natanka noszą na płaszczach i mają na samochodach Małgorzata Gleń

Ma on gruntowne teologiczne wykształcenie. Na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień doktora nauk teologicznych, apotem był adiunktem w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego. W 2004 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest autorem kilkunastu książek, rozpraw naukowych i ponad 100 artykułów.

Grzechynia jest rodzinną wsią Piotra Natanka.

Pustelnia Niepokalanów z lotu ptaka
Pustelnia Niepokalanów z lotu ptaka Paweł Mocny
Takich konstrukcji - bram z proporcami w okolicach Grzechyni i Zawoi jest wiele
Takich konstrukcji - bram z proporcami w okolicach Grzechyni i Zawoi jest wiele Małgorzata Gleń
Widok na główną część Pustelni Niepokalanów
Widok na główną część Pustelni Niepokalanów Paweł Mocny
Brama wjazdowa na tereny należące do ks. Natanka
Brama wjazdowa na tereny należące do ks. Natanka Paweł Mocny

Więcej zdjęć z imperium ks. Natanka w galerii:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska