Choć do igrzysk zostało jeszcze dużo czasu, przygotowania do organizacji imprezy rozpoczęły się już na dobre.
- Do samorządów w Małopolsce skierowaliśmy ankietę, która pozwoli określić stan infrastruktury sportowej w naszym regionie - tłumaczy Michał Drewnicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Następnie wspólnie z rządem, PKOL-em, miastem Kraków oraz zainteresowanym samorządem prowadzone będą rozmowy o miejscach rozgrywania konkretnych konkurencji.
- Na pewno weźmiemy pod uwagę możliwości techniczne obiektów sportowych, dostępność komunikacyjną oraz chęci włodarzy danych miejscowości. Wstępna lista zostanie przedstawiona w listopadzie - dodaje Drewnicki.
Roman Ciepiela już rozmawiał na ten temat z marszałkiem Witoldem Kozłowskim.
- Prezydent złożył deklarację, że Tarnów byłby zainteresowany współorganizacją igrzysk - rozgrywaniem w mieście tych konkurencji, dla których są tutaj odpowiednie warunki. Deklaracja ta została przyjęta z zadowoleniem - twierdzi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik magistratu.
Areną takich rozgrywek mogłaby być nowo budowana hala Jaskółka w Mościcach. Obiekt ma idealnie nadawać się do rozgrywania meczów piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, ale także do takich dyscyplin, jak badminton, zapasy, szermierka, gimnastyka, judo, karate, taekwondo czy tenis stołowy.
Wielkim entuzjastą pomysłu zaangażowania się Tarnowa w organizację igrzysk jest Krzysztof Janas, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, znany działacz sportowy w mieście.
- Hala Jaskółka będzie drugim tego typu obiektem w Małopolsce, po krakowskiej Tauron Arenie. - Logicznym wydaje się, że powinna pełnić jedną z głównych ról podczas tej imprezy - twierdzi. Jak dodaje miasto dysponuje również inna atrakcyjną bazą sportową, która może również być brana pod uwagę przy obsadzaniu konkurencji.
- Dysponujemy kilkoma świetnymi ściankami do wspinaczki, na których organizowane są zawody rangi międzynarodowej czy największym w Małopolsce stadionem żużlowym. Naturalnym wydaje się, że mógłby on pełnić rolę areny zmagań żużlowców z całej Europy - mówi Janas. Jak dodaje, igrzyska byłyby doskonałym pretekstem do tego, aby powalczyć o dofinansowanie państwa na wyczekiwaną modernizację stadionu.
Areną niektórych dyscyplin lekkoatletycznych (skok w dal i wzwyż, pchnięcie kulą czy rzut oszczepem) mógłby być zmodernizowany stadion lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego. Konkurencje biegowe na obiekcie byłyby trudne do rozegrania ze względu na to, że bieżnia liczy tam sześć, zamiast ośmiu torów.
- Przy wyborze miejsc rozgrywania konkurencji będziemy brali pod uwagę wiele czynników, wśród nich jakość i rodzaj bazy sportowej, dostępność komunikacyjną, atrakcyjność danej konkurencji i miejsca - wylicza Michał Drewnicki.
Na razie nie wiadomo, z jakimi wydatkami wiązać się będzie organizacja igrzysk i ile Tarnów musiałby wyłożyć na ten cel ze swojego budżetu. Wyklaruje się to w listopadzie, kiedy gotowa ma być lista dyscyplin, jakie rozgrywane będą podczas imprezy. Niemniej jednak deklarację finansowego wsparcia wydarzenia przez rząd już złożył wicepremier Jacek Sasin.
Mistrzostwa starego kontynentu
Igrzyska Europejskie to młoda, bo rozgrywana dopiero od czterech lat impreza sportowa, skupiająca sportowców ze Starego Kontynentu. Wzorem były rozgrywane od lat Igrzyska Azjatyckie, Panamerykańskie czy Afrykańskie. Podczas niedawno zakończonych igrzysk w Mińsku w 15 konkurencjach rywalizowało 4 tys. sportowców z 50 krajów.
Tarnów na arenie międzynarodowej
W ramach zimowej uniwersjady w Zakopanem w 1993, czyli światowych igrzysk studentów, w Tarnowie rozgrywane były zawody w łyżwiarstwie figurowym. Ich areną była wówczas również Jaskółka, która pierwotnie powstała jako kryte lodowisko. Międzynarodowy charakter miały też zawody wspinaczkowe w Tarnowie. Miasto zabiega teraz jednocześnie o organizację Turnieju Czterech Narodów w piłce ręcznej.
FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?
