Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii czekał na remont od wielu lat. Największym problemem była powiększająca się wciąż liczba pacjentów i brak łóżek.
- Niejednokrotnie zdarzało się, że sale były przepełnione, a chorzy przyjmowani do szpitala musieli leżeć na dostawkach – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Nie było także wystarczającej liczby łazienek.
Prace na oddziale rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Został on nie tylko gruntownie wyremontowany, ale również dwukrotnie się powiększył.
- Dotychczas dysponowaliśmy 20-stoma łóżkami dla pacjentów, teraz mamy ich aż 40 – podkreśla Renata Banaś, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Chemioterapii w szpitalu św. Łukasza. W związku z powiększeniem oddziału i możliwością przyjęcia większej liczby chorych, ma skrócić się też okres oczekiwania pacjentów na terminy rozpoczęcia leczenia.
- Poprawią się zdecydowanie warunki pracy personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, a przede wszystkim warunki hospitalizacji i leczenia naszych pacjentów onkologicznych – podkreśla Renata Banaś.
Po remoncie pacjenci będą mogli przebywać w salach dwuosobowych. Przygotowano również izolatki. Pokoje są przestronne, a każdy z nich wyposażony jest w łazienkę. Dodatkowo chorzy mogą korzystać z aneksu kuchennego czy świetlicy.
Na oddział trafiają pacjenci z różnymi nowotworami, którzy mają m.in. podawaną tzw. chemię, albo po leczeniu muszą przebywać w szpitalu ponieważ pojawiają się powikłania.
Remont oddziału kosztował blisko 3,7 mln zł. Pieniądze na ten cel szpital pozyskał z funduszy unijnych. Dołożyło się także Województwo Małopolskie.
- Niestety statystki są nieubłagane. Choroby onkologiczne to druga przyczyna śmierci Polaków. W Małopolsce mieszkańcy najczęściej zapadają na nowotwory płuc, jelita grubego czy raka szyjki macicy dlatego ważne jest to, żeby wspierać rozwój onkologii – podkreśla Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
