FLESZ - Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują
Inicjatorem uchwały był klub Nasze Miasto Tarnów, który sprawę walki ze smogiem akcentował już w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej.
Teraz radni tego ugrupowania nie kryją satysfakcji z przyjęcia dokumentu.
- Jesteśmy w awangardzie miast naszego kraju w walce o czystość powietrza, podobnie jak i całe województwo, które regulacje antysmogowe wprowadziło w lipcu 2017 r. Jestem zatem przekonany, że sejmik bez problemu poprze naszą uchwałę - mówi Tomasz Olszówka, lider NMT.
W uchwale czytamy, że docelowo w kotłach i piecach służących do ogrzewania domów jako paliwo mógłby być stosowany gaz lub lekki olej opałowy. Wyjątkiem jest drewno, które będzie można wykorzystywać w domowych kominkach, pod warunkiem że stanowią one drugie źródło ogrzewania.
Prawie sześcioletni okres do wejścia w życie przepisów, miasto miałoby wykorzystać na dokończenie wymiany pieców, inwestycje w termomodernizację budynków a także przyłączanie jak największej liczby lokali do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Przeciwko projektowi uchwały zagłosowali radni PiS oraz Sebastian Stepek, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej. Jako argumenty podawali między innymi względy ekonomiczne.
W Małopolsce, oprócz Tarnowa, uchwałę antysmogową ma tylko Kraków. Wprowadzono ją 1 września tego roku i w jej myśl na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem, a także drewnem.
- Tarnów z lotu ptaka jest przepiękny! [ZDJĘCIA]
- Tarnowscy "mistrzowie parkowania" w akcji [ZDJĘCIA]
- Najlepiej oceniane salony fryzjerskie w Tarnowie według opinii w Google
- Gdzie w Tarnowie kursanci najczęściej oblewają egzaminy na prawo jazdy [TOP 10 LOKALIZACJI]
- Wiktoria swą urodą czaruje nie tylko fanów żużla [ZDJĘCIA]
