Sprawa wyszła podczas kontroli wydatkowania subwencji otrzymywanej z budżetu państwa. Błędnie przeprowadzona kwalifikacja stopnia niepełnosprawności wśród młodzieży spowodowała, że miasto dostało z Ministerstwa Edukacji więcej pieniędzy niż powinno. Na skutek pomyłki należy je zwrócić do Warszawy.
- Subwencja na dziecko niepełnosprawne zależy od jego stopnia niepełnosprawności i potrzeb. W wielu przypadkach dyrektorzy wpisali wyższą wartość, niż to wynikało z orzeczenia. Dostaliśmy zatem na to dziecko wyższą subwencję, niż się należała - wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Tarnowa do spraw edukacji Bogumiła Porębska.
Miasto jednak nie ma zamiaru wyciągać konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie odpowiednich zestawień.
Nikt nie dostrzega u dyrektorów złej woli ani tym bardziej chęci wyłudzenia pieniędzy.
- Jeśli już, to raczej nazwałabym to nieumiejętnością odczytania odpowiednich arkuszy. Nie chcę szukać tutaj winnych - dodaje Bogumiła Porębska. Miasto nie polemizuje również z decyzją ministerstwa i karnie zwraca niesłusznie przyznane mu pieniądze.
- Oddaliśmy już 984 tysiące złotych za 2014 rok. Jesteśmy już przygotowani na zwrot kwoty około 200 tysięcy złotych za rok 2015 - mówi Daniela Motak, rzecznik prasowy tarnowskiego magistratu. Czy w związku z tym będzie więc potrzebna korekta budżetu? - Nie ma takiej potrzeby, bo pieniądze i tak przychodziły na gminę. Zresztą miasto i tak dokłada rocznie do oświaty ponad 60 milionów złotych - twierdzi dyrektor Porębska. Profilaktycznie sprawdzono już wydatkowanie pieniędzy z subwencji oświatowej za lata 2016 oraz 2017. Szczególnie pod kątem kwalifikowania stopnia niepełnosprawności uczniów.
Nie stwierdzono podobnych błędów.
Pełnomocnik prezydenta Tarnowa do spraw edukacji podkreśla, że podczas spotkania z dyrektorami uczulono ich na te kwestie.
Porębska kilkakrotnie podkreśla w rozmowie, że jest przekonana, iż dyrektorzy działali dla dobra uczniów. Natomiast prawo jest prawem i za ewentualne błędy trzeba ponosić konsekwencje.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program