Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Miasto musi oddać do Ministerstwa Edukacji ponad milion złotych z subwencji oświatowej

Łukasz Winczura
Bogumiła Porębska sprawę zwrotu źle wydatkowanej subwencji uważa za zamkniętą.
Bogumiła Porębska sprawę zwrotu źle wydatkowanej subwencji uważa za zamkniętą. Paweł Chwał
Zwrot funduszy to efekt źle wykonanej kwalifikacji stopnia niepełnosprawności uczniów w trzech tarnowskich szkołach. Sprawa dotyczy lat 2014 i 2015.

Sprawa wyszła podczas kontroli wydatkowania subwencji otrzymywanej z budżetu państwa. Błędnie przeprowadzona kwalifikacja stopnia niepełnosprawności wśród młodzieży spowodowała, że miasto dostało z Ministerstwa Edukacji więcej pieniędzy niż powinno. Na skutek pomyłki należy je zwrócić do Warszawy.

- Subwencja na dziecko niepełnosprawne zależy od jego stopnia niepełnosprawności i potrzeb. W wielu przypadkach dyrektorzy wpisali wyższą wartość, niż to wynikało z orzeczenia. Dostaliśmy zatem na to dziecko wyższą subwencję, niż się należała - wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Tarnowa do spraw edukacji Bogumiła Porębska.

Miasto jednak nie ma zamiaru wyciągać konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie odpowiednich zestawień.

Nikt nie dostrzega u dyrektorów złej woli ani tym bardziej chęci wyłudzenia pieniędzy.

- Jeśli już, to raczej nazwałabym to nieumiejętnością odczytania odpowiednich arkuszy. Nie chcę szukać tutaj winnych - dodaje Bogumiła Porębska. Miasto nie polemizuje również z decyzją ministerstwa i karnie zwraca niesłusznie przyznane mu pieniądze.

- Oddaliśmy już 984 tysiące złotych za 2014 rok. Jesteśmy już przygotowani na zwrot kwoty około 200 tysięcy złotych za rok 2015 - mówi Daniela Motak, rzecznik prasowy tarnowskiego magistratu. Czy w związku z tym będzie więc potrzebna korekta budżetu? - Nie ma takiej potrzeby, bo pieniądze i tak przychodziły na gminę. Zresztą miasto i tak dokłada rocznie do oświaty ponad 60 milionów złotych - twierdzi dyrektor Porębska. Profilaktycznie sprawdzono już wydatkowanie pieniędzy z subwencji oświatowej za lata 2016 oraz 2017. Szczególnie pod kątem kwalifikowania stopnia niepełnosprawności uczniów.

Nie stwierdzono podobnych błędów.

Pełnomocnik prezydenta Tarnowa do spraw edukacji podkreśla, że podczas spotkania z dyrektorami uczulono ich na te kwestie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska