https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nowatorski zabieg kardiologiczny w Szpitalu św. Łukasza. Lekarze rozwiercali żyły [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Dr Marek Skura podkreśla, że zabieg rotablacji jest szansą dla pacjentów z regionu na skuteczniejsze leczenie.
Dr Marek Skura podkreśla, że zabieg rotablacji jest szansą dla pacjentów z regionu na skuteczniejsze leczenie. Robert Gąsiorek
W piątek (20 grudnia) w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wykonano pierwsze zabiegi rotablacji. Jest to nowatorska metoda poszerzania naczyń wieńcowych u pacjentów z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi.

FLESZ - Pierwszy Polak połknął elektroniczną pigułkę, chodzi o zdrowie i życie sportowców

Z sali operacyjnej pracowni angiokardiograficznej w ostatni piątek dochodziły odgłosy, jakby przeprowadzano tam zabieg stomatologiczny. To jednak nie dentysta borował zęby. Zespół kardiologów wykonywał pierwsze zabiegi rotablacji.

Jest to nowatorska metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Wiertło o średnicy jednego milimetra wiruje z prędkością około 150 tysięcy obrotów na minutę. W rozwierconym naczyniu instalowane są stenty, a więc specjalne rusztowania, by naczynia były utrzymane w stanie rozprężonym i by krew mogła przez nie przepływać swobodnie.

- Zabieg jest mniej inwazyjny niż bajpasy i stosuje się u pacjentów, u których naczynia są bardzo zwapniałe - wyjaśnia dr Wojciech Zajdel, kardiolog i angiolog w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Krakowski specjalista prowadził szkolenia z nowej metody poszerzania naczyń wieńcowych dla tarnowskich kardiologów. W piątek przeprowadzono trzy pierwsze tego typu zabiegi u pacjentów w podeszłym wieku, którzy cierpią na krytyczne zwężenie tętnic wieńcowych.

- Z medycznego punktu widzenia jest to wyższy szczebel leczenia i w związku z tym trudność wykonania zabiegu jest większa, jak i ryzyko z nim związane. Każdy z lekarzy musi wykonać kilkadziesiąt takich zabiegów, aby nabrać pewności i doświadczenia, dlatego korzystamy z pomocy doktora Zajdela - zaznacza dr Marek Skura, kierownik Oddziału Kardiologii Szpitala św. Łukasza.

Do tej pory zabiegi rotablacji były wykonywane jedynie w szpitalach klinicznych Krakowie. Teraz pacjenci z regionu tarnowskiego cierpiący na miażdżycę będą mogli korzystać z refundowanych zabiegów bliżej domu. - To wielka szansa dla pacjentów, dla których tradycyjne zabiegi są niemożliwe do zastosowanie lub nie przynoszą efektów - podkreśla dr Skura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie żyły tylko tętnice

G
Gość

Henryk żadna nowość w szpitalu wojskowym we Wrocławiu zrobili mi ten zabieg dwa lata temu. I

. Nie żyły tylko tętnice!

Isa

N
Nikt

Nie chce mi si komentować tego nowatorstwa.. wiercenie, wypalanie laserem drogi w tętnicach.. nawet w Polsce nie jest niczym nowym.. już w czerwcu piersi pacjenci.. wychodzili do domu pi kilku dniach... W moich okolicach ...

q
qaz

A stenty mają to do siebie, że nich jeszcze szybciej osadza się blaszka miażdżycowa.

Z
Zbigniew Lesniak

Wspaniały artykuł dalsze szczegółowe informacje powinny być zamieszczane systematycznie aby móc podjąć wymianę odczuć i poglądów chorych na niedokrwienie jestem po bajpasach i stendach rozszerzenie stosowania tego zabiegu w innych klinikach umożliwi dużą pomoc potrzebującym.Gratulacje dla incjatorow i wykonawców zabiegu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska