MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Obetną zarobki Ciepieli

Andrzej Skórka
Roman Ciepiela wprowadził się do pustego od ponad roku gabinetu prezydenta Tarnowa. Radni PiS na początek chcą mu nieco obniżyć wynagrodzenie. Dyskusja nad prezydencką pensją już jutro
Roman Ciepiela wprowadził się do pustego od ponad roku gabinetu prezydenta Tarnowa. Radni PiS na początek chcą mu nieco obniżyć wynagrodzenie. Dyskusja nad prezydencką pensją już jutro Andrzej Skórka
Jutro tarnowscy radni zbiorą się na sesji po to, by m.in. ustalić pobory nowego prezydenta miasta. Radni PiS nie pozwolą, żeby Roman Ciepiela zarabiał więcej od wójta gminy Tarnów i starosty.

11640 zł brutto - wszystko wskazuje na to, że taką pensję miesięcznie pobierał będzie za pracę prezydent Tarnowa Roman Ciepiela (PO). Kwota figuruje w projekcie uchwały, nad którą w czwartek głosować będą radni. Prawo i Sprawiedliwość ma taką przewagę w radzie miasta, że nie oglądając się na nikogo, uchwałę przeforsuje. W efekcie wyborcze zwycięstwo oznacza dla Ciepieli mniejsze pobory niż gdy zasiadał we władzach Małopolski. Niższe również od wynagrodzenia innych samorządowców w regionie.

Maksa nie będzie
Poprzedniemu prezydentowi - Ryszardowi Ścigale - przysługiwały maksymalne dopuszczalne zarobki w samorządzie, czyli 12365 złotych brutto. Roman Ciepiela, jeszcze jako wicemarszałek, zarabiał identycznie. Tuż po wyborach spekulowano, że na utrzymanie takiego wynagrodzenia nie ma szans. Bo za prezydentem z PO nie stoi w radzie większościowa koalicja. PiS z 13 radnymi może o wszystkim decydować sam. Według plotek, jakie krążyły tuż po drugiej turze wyborów, PiS rozważać miał nawet ustalenie pensji prezydenta na poziomie poniżej 10 tysięcy zł brutto.

- Rada ustala pensję prezydentowi, ale to nie ona go zatrudnia, tylko mieszkańcy - komentuje Ciepiela. - Tarnów jest dużym miastem, poważnym organizmem do zarządzania. Prezydent Tarnowa pełni równocześnie funkcję starosty powiatu grodzkiego.
Ostatecznie przewodniczący rady Kazimierz Koprowski (PiS) proponuje radnym projekt uchwały "obcinającej" Ciepieli wypłatę o ok. 700 zł brutto.

Policzek dla prezydenta?
Różnica niby niewielka, ale oznacza policzek albo przynajmniej prztyczek wymierzony Ciepieli. Na liście płac samorządowców w regionie prezydent Tarnowa znajdzie się m.in. za wójtem gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem z PiS (11,7 tys. zł brutto) czy starostą tarnowskim Romanem Łucarzem z tego samego ugrupowania (ponad 12 tys. zł brutto).

- Nie kierowałem się tym, ile kto zarabia. Każdy samorząd rządzi się własnymi ocenami tego, ile powinien zarabiać prezydent - komentuje krótko Kazimierz Koprowski. - Poza tym ja tylko proponuję kwotę, ostateczną decyzję podejmie przecież cała rada.

Zagadkowe personalia
Roman Ciepiela tymczasem na dobre rozpoczął rządy w mieście. Dzień po złożeniu ślubowania spotkał się z szefami wszystkich wydziałów magistratu i miejskich jednostek. Od każdego zażyczył sobie sprawozdań z wykazem najważniejszych problemów ze swojej działki i propozycjami ich rozwiązania. Poniedziałek spędził w Krakowie, gdzie zrzekał się mandatu radnego sejmiku. Wczoraj spotykał się z wójtami i burmistrzami podtarnowskich gmin oraz wojewodą Jerzym Millerem.

W magistracie zajął gabinet Ryszarda Ścigały, który stał pusty od końca września ub.r. Na razie nie wprowadził tam żadnych zmian.

- Z czasem zastanowię się może nad urządzeniem gabinetu troszkę inaczej, ale w tej chwili to nie jest przecież najważniejsze - mówi Ciepiela.

Istotniejszy jest choćby dobór wiceprezydentów Tarnowa. Wśród kandydatów pojawiają się nazwiska m.in. Henryka Słomki-Narożańskiego, Piotra Augustyńskiego, Krystyny Latały, Grzegorza Światłowskiego. - Decyzje podejmował będę na przełomie tygodnia - ucina Ciepiela.

***

Zarobki władzy. Nie więcej niż...
Przepisy określają maksymalną wysokość wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie może ona przekroczyć siedmiokrotności tzw. kwoty bazowej wymienionej w ustawie budżetowej. W tym roku kwota bazowa wynosi 1766,46 zł. Szef samorządu może więc zarobić maksymalnie 12365,22 zł brutto.
Pensja prezydenta
W projekcie uchwały rady miejskiej Tarnowa wyszczególniono, że pensja Romana Ciepieli składać się będzie z takich elementów: pensja zasadnicza - 6,2 tys. zł brutto, dodatek funkcyjny - 2,1 tys. brutto, dodatek specjalny - 2,1 tys. brutto, dodatek stażowy - 1,24 tys. brutto. Łącznie to 11640 zł brutto miesięcznie.
Inni mają więcej
Największe pobory w regionie ma starosta tarnowski Roman Łucarz. Rada powiatu ustaliła mu pensję na 12362 złote brutto miesięcznie. Wynagrodzenie wyższe od pensji nowego prezydenta Tarnowa będzie miał też wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł - 11 700 zł brutto. Pensja burmistrza podtarnowskiego Żabna Stanisława Kusiora to 11 730 zł. Z kolei burmistrz Brzeska miesięcznie zarabia 12 360 zł.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska