Tarnów był jednym z pierwszych miast w kraju i pierwszym w Małopolsce, który wdrożył ideę budżetu obywatelskiego. Tegoroczna jego odsłona to już trzecia edycja.
Efekty dwóch poprzednich to m.in. zmodernizowany skate park obok Pałacu Młodzieży, początek porządkowania zdewastowanego amfiteatru przy ul. Kopernika, zorganizowanie na zboczach Góry św. Marcina tras dla amatorów biegania. Zwycięzcą ostatniego głosowania został Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mościcach. Za remontem sali gimnastycznej w placówce opowiedziało się dokładnie 2,5 tysiąca osób.
- Ogromnie się cieszymy, bo nasza sala zaczęła stwarzać zagrożenie dla osób w niej ćwiczących - mówi Marek Smoła, dyrektor ZSO nr 1. Rok temu podczas zajęć, z sufitu sali gimnastycznej zaczął odpadać tynk. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale ten mankament nie był jedyny. Już wcześniej widać było pękające ściany budynku. Instalacja elektryczna też nie należy do najlepszych i mocno szwankowała. Do tego dochodzi mocno już zużyty parkiet. Do tegorocznej edycji walki o budżet obywatelski placówka przygotowała się profesjonalnie. Jeszcze przed głosowaniem, dzięki pomocy sponsorów, postarała się o projekt remontu sali gimnastycznej. Na budżecie skorzysta nie tylko szkoła z Mościc. Wśród 15 zwycięskich projektów 12 dotyczy budynków szkół, przedszkoli lub ich bezpośredniego otoczenia. Mobilizacja rodzin wychowanków stała się dla nich sposobem na załatwienie pieniędzy na remonty łazienek, wymianę wyposażenia, urządzenie placu zabaw, remont sal.
- Spodziewałem się, że taki będzie efekt, po tym jak zbieraliśmy na ulicach głosy na kontynuację rewitalizacji amfiteatru. Wiele osób odmawiało nam tłumacząc, że poparło już projekt szkoły czy przedszkola - mówi Daniel Cholewiak, jedna z osób, których pomysły przegrały ze szkolnym lobby. Już wtedy martwił się, czy jest sens walczyć o pulę z budżetu obywatelskiego skoro i tak wszystko zgarną szkoły. Z pozaszkolnych inicjatyw doceniono jedynie trzy. To centra aktywności senioralnej (projekt mógł jednak liczyć na wsparcie słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku), modernizacja boiska do piłki nożnej TOSiR (pomysł lansowali członkowie klubu sportowego "Westovia") oraz przygotowanie dokumentacji rozbudowy jednej z ulic.
Przepadły takie pomysły jak sieć siłowni plenerowych, Tarnowska Akademia Piłki Siatkowej, dalsza rozbudowa skate-parku, wykonanie parkingu przy ul. Widok, czy oświetlenie parku Piaskówka.
- To świetnie, że liczba głosujących rośnie, ale wygrywają projekty, które powinny być realizowane ze zwykłego budżetu miasta - zauważa Małgorzata Mękal (SLD), która jeszcze jako radna PO inicjowała budżet obywatelski. Zastanawia się, czy nie należałoby rozważyć ograniczenia liczby wniosków ze szkół i przedszkoli, by dać szansę innym.
Zwycięstwo ZSO nr 1 zagwarantowały głosy uczniów, ich rodzin i znajomych. Szkoła zorganizowała także akcje ich zbierania przed kościołem i przy sklepach.
- Skoro taka możliwość istnieje, nie widzę powodów, by z niej nie korzystać - mówi dyr. Smoła.
Tak wybrali tarnowianie
- Remont i modernizacja sali gimnastycznej w ZSO nr 1 - 2500 głosów
- Modernizacja auli I LO - 1268
- Modernizacja placu zabaw i świetlicy Przedszkola nr 20 - 1107
- Utworzenie czterech międzyosiedlowych centrów aktywności senioralnej - 1055
- Remont i modernizacja łazienek w ZSO nr 4 - 1016
- Sportowy ogród dla dzieci w wieku 2-6 lat na terenie Przedszkola nr 6 - 989
- Remont drogi wewnątrzszkolnej i pożarowej z wymianą bramy wjazdowej w Gimnazjum nr 4 - 964
- Remont i modernizacja boiska do piłki nożnej TOSiR - 929
- Międzypokoleniowy mini-park rekreacyjny przy Przedszkolu 29, wymiana wyposażenia - 924
- Remont infrastruktury Szkoły Podstawowej nr 9 - 919
- Wykonanie projektu przebudowy ul. Śliwkowej - 919
- Rozbudowa i modernizacja monitoringu oraz remont Szko- ły Podstawowej nr 15 - 855
- Remont boisk asfaltowych przy szkole sportowej oraz montaż oświetlenia - 790
- Remont placów i chodników przy Szkole Podstawowej nr 8 - 771
- Boiska o nawierzchni sztucznej i remont ogrodzenia ZSO nr 6 - 718.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!