https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. Które projekty uzyskały największe poparcie? Mieszkańcy wciąż za zielenią

Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik / Polskapress
W czwartek 24 października poznaliśmy wyniki głosowania w BO Krakowa. Najważniejszą kategorią po raz kolejny została zieleń i ochrona środowiska. Zdecydowanym faworytem spośród 10 ogólnomiejskich zwycięskich projektów jest zadanie „Diagnostyka w schronisku dla zwierząt – II etap”. Co jeszcze?

163 projekty, w tym 10 ogólnomiejskich i 153 dzielnicowe, najwyższa w historii głosowania 10% frekwencja oraz 46 mln zł na wszystkie projekty – to najważniejsze liczby z tegorocznego podsumowania 11. edycji budżetu obywatelskiego.

Projekty z największym poparciem

W kategorii najchętniej wybieranych przez mieszkańców projektów ogólnomiejskich dominowała kategoria: zieleń i ochrona środowiska (50 proc. wskazań), Infrastruktura (20 proc.) czy Kultura (10 proc. wskazań). W kategorii najchętniej wybieranych przez mieszkańców projektów dzielnicowych dominowała zieleń i ochrona środowiska (36 proc.) wskazań, Kultura (21 proc.) i Sport i Infrastruktura sportowa (15 proc.).

Oprócz "Diagnostyki w schronisku", który zakłada zakup aparatu ultrasonograficznego dla krakowskiego Schroniska dla Zwierząt kolejnymi ogólnomiejskimi pomysłami, które uzyskały poparcie mieszkańców są:

  • „1,5 miliona złotych na nowe nasadzenia drzew i krzewów” - projekt ma na celu wykonanie nowych nasadzeń drzew i krzewów na krakowskich osiedlach. Nasadzenia zostaną rozdysponowane na terenie wszystkich dzielnic Krakowa w ilości dostosowanej do możliwości terenowych.
  • „Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci” - projekt polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu Piłkarskich Mistrzostw Krakowa dla dzieci w kategoriach skrzat, żak i orlik. Mistrzostwa w formie turniejów w okresie wiosna - jesień 2025.
  • „Książka bliżej nas” - Wzbogacenie księgozbioru Biblioteki Kraków o nowości wydawnicze z różnych dziedzin w formie tradycyjnej oraz kodów do e-booków i audiobooków. Organizacja licznych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.
  • „Nowa tężnia solankowa i park!” - Budowa tężni solankowej na terenie nowego parku w samym sercu Bronowic i Młynówki Królewskiej. Tężnia powstanie u zbiegu ulic Filtrowej i Zygmunta Starego, na działkach 325, 326, 328 obr. K-1 Krowodrza, w północno-zachodniej części nowego parku, w ciągu Młynówki Królewskiej.
  • „Bagry 2.0” - projekt zakłada remont istniejącej infrastruktury nad Zalewem Bagry oraz rewitalizację boiska do Piłki Nożnej przy ul. Koziej w zależności od koniecznego do wykonania zakresu prac i środków finansowych.
  • „Poprawmy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych” - W ramach projektu przejścia dla pieszych położone w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta zostaną odpowiednio doświetlone ("Przejścia powinny zostać doświetlone po przez instancję nowych latarni lub dowieszek jeżeli w okolicy znajdują się słupy" - czytamy w projekcie).
  • „Stwórzmy wspólnie las* Krakowian | vol. 3” - projekt zakłada przede wszystkim wykup zalesionych gruntów oraz zorganizowanie akcji sadzenia drzew wraz z Mieszkańcami Krakowa.
  • „Na ratunek! Zakup 15 defibrylatorów AED” - celem projektu jest zakup i montaż 15 ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów AED.
  • „Ul. Długa bez zatrzymań tramwajów” - Obecnie wzdłuż ul. Długiej parkowanie możliwe jest w 18 zatokach parkingowych, gdzie wyznaczono ok. 112 miejsc postojowych, w tym 9 zastrzeżonych. "Część z tych miejsc jest potencjalnie konfliktowa i w związku z tym należy je zlikwidować" - czytamy w projekcie.

Kwota na wykonanie tych zadań to 9,2 mln zł.

Jak głosowały dzielnice?

Nie mniej ciekawe zadania zostały wybrane w dzielnicach. Tutaj także dominują projekty zielone (36 proc.), ale równie dużo jest tych z obszaru kultury (21 proc.), oraz tych które dotyczą sportu i infrastruktury sportowej (15 proc.).

Są tu zarówno nasadzenia drzew, zakup książek, modernizacja ścieżek rowerowych czy spacerowych, zajęcia sportowe dla dzieci i seniorów, warsztaty kreatywne, plac zabaw, deszczowy ogród, doświetlanie przejść dla pieszych, wsparcie szkolenia dzieci uprawiających piłkę nożną, a nawet budowa tężni.

Najbardziej aktywnymi mieszkańcami dzielnicami jeśli chodzi o procentowy udział w głosowaniu były: dzielnica XVIII Nowa Huta (11,18 proc.), dzielnica IV Prądnik Biały (10,23 proc.), dzielnica XIII Podgórze (9,96 proc.) oraz dzielnica VIII Dębniki (8,84 proc.) i dzielnica XII Bieżanów-Prokocim (8,46 proc.).

Mieszkańcy Nowej Huty i Wzgórz Krzesławickich najczęściej oddawali głosy metodą tradycyjną, pozostałe dzielnice w tym m.in. IV Prądnik Biały, dzielnica VIII Dębniki i dzielnica XIII Podgórze oddawały głosy elektronicznie.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska