https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: plac Rybny nie straszy [ZDJĘCIA]

Andrzej Skórka
Do wymiany poszła cała nawierzchnia, naprawiono też mury
Do wymiany poszła cała nawierzchnia, naprawiono też mury Andrzej Skórka
Tarnowianie nie będą się już musieli rumienić z zakłopotania, oprowadzając przyjezdnych po placu Rybnym. Ani wstydzić się przed Żydami odwiedzającymi pozostałości Synagogi Starej. Dobiegła właśnie końca rewitalizacja tej części Tarnowa. Zmiany są olbrzymie.

Protesty uratują tarnowskie przedszkola?

Od lat plac Rybny i jego najbliższe otoczenie były jedną z najbardziej zaniedbanych części Starego Miasta. Pierwszym zwiastunem zmian było wyburzenie przed dwoma laty publicznych szaletów, a rok temu zrównanie z ziemią handlowego baraku. Od maja remont rozpoczął się na dobre. Poziom placu i otoczenia obniżono, zerwano stare kocie łby.

- Nowa nawierzchnia wykonana została z granitu o dwóch odcieniach - mówi Jacek Kułaga, dyrektor Centrum Usług Ogólnomiejskich w UMT. Zdecydowanie poprawił się również wygląd odświeżonego ceglanego muru oporowego.

Powstały nowe alejki, zainstalowano ławki. Dawniej zaniedbane sąsiedztwo zabytkowej bimy także prezentuje się w tej chwili zdecydowanie estetyczniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, podobnie jak pobliska ulica Krótka.

- Wygląd tej części Tarnowa był solą w oku każdego tarnowianina przez 50 lat - ocenia tarnowski historyk Antoni Sypek. - Dla mieszkających w tym mieście był to powód do wstydu, co kolejne władze tolerowały. Kamień spadł mi z serca, że to się zmieniło. Plac i otoczenie wyglądają teraz o wiele lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Zwraca tylko uwagę, że przy okazji remontu nie tknięto zadaszenia bimy, przytłaczającego jedyną pozostałość po XVI-wiecznej synagodze. - Ten temat wymaga rozmów ze specjalistami i pieniędzy. Są już technologie pozwalające zabezpieczyć bimę w taki sposób, by zadaszenia można się było pozbyć - mówi dyr. Kułaga.

Zakończone prace były jednym z elementów programu rewitalizacji starówki, opiewającego na 16 mln zł. Otwarcie placu odbędzie się prawdopodobnie przy okazji żydowskiego święta Chanuka, z wykorzystaniem zainstalowanej tam iluminacji.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BoAn
Tarnowianie mają się wstydzić przed żydami za plac rybny a co te "biedne żydki" zrobiły w tej sprawie?
Czekali aż miasto odbuduje i odnowi tak jak włożyło z kasy miejskiej na renowację żydowskiego cmentarza!
Dlaczego nie podaje się z czyich finansów to wszystko co dotyczy żydów jest robione?
Może teraz przekaże miasto ten odnowiony plac rybny pod nadzór gminie żydowskiej a oni zaczną pobierać opłaty za zwiedzanie i parkowanie!
Napisz pan o tym panie "redaktorze" Skórka!
t
tarnowianin
konserwacji/rekonstrukcji mówią iż nowe, zrekonstruowane elementy obiektów zabytkowych powinny się różnić od tych zachowanych / karty: Ateńska, Wenecka. Musimy trochę poczekać na patynę naturalną.
miejmy nadzieję że odnowiony plac zmobilizuje administratorów sąsiadujących kamienic do ich odnowienia.
na marginesie:
"odświeżony" mur to fragment murów obronnych, chociaż jest też trochę murem oporowym
sąsiadująca ulica to ul. Wąska / ul. Krótka jest z drugiej strony Rynku
zerwana stara nawierzchnia była z kostki granitowej, kocie łby to nawierzchnia jaką zrekonstruowano w bezpośrednim otoczeniu murów starej synagogi - wykonana jest z kamiennych otoczaków
J
Ja
-że dążąc do odbudowy muru,zatracono zabytkowy charakter/można było nieco spatynowac cegłę-jest strasznie nowa wrecz nienaturalnie -nadal straszą kamienice w bezposrednim sąsiedztwie
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska