Tarnów. Poważne oskarżenia wobec dyrektorki szkoły. Afera...

  Tarnów. Poważne oskarżenia wobec dyrektorki szkoły. Afera podczas WOŚP czy spisek?

  Zdjęcie autora materiału
  Robert Gąsiorek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Alicja. C. była bardzo przygnębiona podczas rozprawy. Nie chciała składać wyjaśnień przed sądem.
  1/4
  przejdź do galerii

  Alicja. C. była bardzo przygnębiona podczas rozprawy. Nie chciała składać wyjaśnień przed sądem. ©Robert Gąsiorek

  Tydzień po tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się proces w sprawie bulwersujących wydarzeń, które towarzyszyć miały poprzedniemu finałowi. Na ławie oskarżonych zasiadła Alicja C., zawieszona dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Odpowiada za przywłaszczenie części pieniędzy zebranych wówczas na rzecz WOŚP oraz podrobienie podpisów kilku wolontariuszy. Kobieta zaprzecza. Twierdzi, że padła ofiarą spisku części nauczycieli ZSEO.
  Alicja C. na salę rozpraw sądu wchodziła przygnębiona. Odmówiła składania zeznań. Odpowiadała jedynie na pytania swojego obrońcy. Sąd odczytał jednak wyjaśnienia kobiety, które ta składała jeszcze podczas śledztwa.

  - Nie przyznaję się do winy. Mam przekonanie, że nauczyciele z moje szkoły namawiali uczniów do podjęcia działań mających na celu zniszczenia mojej osoby - zeznawała śledczym Alicja C.

  Według aktu oskarżenia dyrektorka ZSEO, a zarazem szefowa działającego przy szkole sztabu WOŚP, przywłaszczyła ze zbiórki 5733 zł. Miała również polecić jednej z wolontariuszek podpisania się za swoją koleżankę na dokumentach rozliczenia wpłat. Sama miała podrobić podpisy sześciu innych wolontariuszy.

  Kobieta odpiera wszystkie oskarżenia. W śledztwie opisała, jak wyglądało rozliczenie zbiórki 14 stycznia 2018 roku. Wolontariusze mieli przeliczać nominały do 20 groszy. Resztę - dyrektorka. - Uczniowie patrzyli wtedy na mnie, jak liczę - zaznaczała Alicja C.

  Kobieta podkreślała, że wolontariuszom spieszyło się i chcieli jak najszybciej dopełnić formalności. Zaprzecza, aby podrabiała podpisy, czy zmuszała kogokolwiek do składania ich za inne osoby. - Dwie uczennicy z jednej klasy kwestowały razem. Najpierw rozliczyła się pierwsza i szybko wyszła, ale zapomniała złożyć podpisu. Po niej przyszła jej koleżanka i gdy ona się rozliczyła, powiedziałam „przynajmniej ty się podpisz”. Nie miałam jednak na myśli, aby podpisywała się za koleżankę - przekonywała dyrektorka ZSEO.

  Zaznaczała, że sama też nie składała podpisu za innych wolontariuszy. Dodała, że na jednej z list napisała tylko imiona i nazwiska wolontariuszy, których nie było przy liczeniu. Przekonuje, iż miało to być jedynie potwierdzenie rozliczenia puszek. - Miałam brudne ręce od liczenia pieniędzy i różnie trzymałam długopis - tłumaczyła, gdy śledczy zwrócili uwagę na podpisy wykonywane w różny sposób.

  Po godz. 22, po podliczeniu wszystkich zebranych pieniędzy, Alicja. C. udała się do tarnowskiego sztabu WOŚP, który mieścił się w I Liceum Ogólnokształcącym.

  - W sali było dużo ludzi, panował chaos. Najpierw zostałam skierowana do jednej osoby, która zaczęła liczyć pieniądze po czym zostałam przesadzona do innego stolika - wyjaśniała dyrektorka.

  Podliczono kwotę ponad 4,2 tys. zł. Alicja C. utrzymuje, że następnego dnia zorientowała się, iż w torbie, w której zawoziła pieniądze do sztabu tarnowskiej WOŚP zostały jeszcze nierozliczone koperty. Dyrektorka zapewnia, że chciała jak najszybciej wpłacić brakującą kwotę. Utrzymuje, że przez kilka dni bezskutecznie próbowała się skontaktować z szefem tarnowskiego sztabu WOŚP, a natłok obowiązków w szkole nie pozwolił jej wpłacić tych pieniędzy od razu. Uczyniła to dopiero 23 stycznia. Chodziło o kwotę 5733 zł. Stało się to już jednak po tym, jak zostało wszczęte postępowanie w sprawie przywłaszczenia pieniędzy.

  Alicja C. twierdzi, że padła ofiarą spisku części nauczycieli ZSEO. Trwający od początku stycznia ub.r. konflikt miał być związany z planami organizacyjnymi na następny rok szkolny i zwolnieniami.

  - Byłam przez to szykanowana i poddawana ciągłej krytyce - podkreśla Alicja C.

  Kolejne rozprawy zaplanowano na marzec. Sąd zamierza przesłuchać ponad 40 świadków.

  Zaniepokojeni uczniowie i rodzice

  14 stycznia 2018 roku w sztabie przy ZSEO udzielało się w sumie 36 wolontariuszy. To uczniowie szkoły. Wolontariusze, którzy przynieśli pieniądze z kwesty, byli przekonani, że do ich puszek wrzucono więcej gotówki, niż wyliczyła to Alicja C. Swoimi wątpliwościami podzielili się z rodzicami, którzy jeszcze podczas finału Orkiestry zawiadomili o tym władze tarnowskiego sztabu. Te z kolei zgłosiły sprawę na policję. Sprawą szybko zainteresowała się także tarnowska prokuratura.

  Przez lata działali charytatywnie

  Sztab WOŚP przy Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie działa od 12 lat. Od początku jego szefową jest Alicja C. Stworzyła też w swojej placówce szkolne koło wolontariatu. Uczniowie zbierali pieniądze między innymi na rzecz budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tarnowie. W ciągu 12 lat, uczniowie ZSEO, podczas różnych akcji, zebrali w sumie około pół miliona złotych.

  ZOBACZ KONIECZNIE

  FLESZ: Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to ona ma jeszcze jakąś osobę

  Kot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to ona ma jeszcze jakąś osobę ha ha ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  windy_city (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  wzór dla młodzieży... ciekawe, w jaki sposób została dyrektorką...?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a robta co chceta haslo Owsiaka

  ased (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  juz nie opbowiazuje?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyrektorka...

  Mirror (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Nie oceniam kwestii przywłaszczenia pieniędzy, bo nie jestem związany z ta szkołą i nie znam ludzi, ale moją uwagę przykuło, że z jej własnych słów wynika, iż od dawna była znienawidzona przez...rozwiń całość

  Nie oceniam kwestii przywłaszczenia pieniędzy, bo nie jestem związany z ta szkołą i nie znam ludzi, ale moją uwagę przykuło, że z jej własnych słów wynika, iż od dawna była znienawidzona przez grono pedagogiczne oraz uczniów. Na taki ostracyzm raczej trzeba sobie zasłużyć. Skoro była tego świadoma, po co trzyma się kurczowo posady? I wiedząc o swojej sytuacji podkłada się brakami formalnymi podczas rozliczeń?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakos nie wierze

  Mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Na poczatku myslalam, ze faktycznie zostala pomowiona nieslusznie, ale juz jak poczytalam dalej.... te podpisy, roznym charakterem daly do myslenia, a jak juz przeczytalam o przypadkiem...rozwiń całość

  Na poczatku myslalam, ze faktycznie zostala pomowiona nieslusznie, ale juz jak poczytalam dalej.... te podpisy, roznym charakterem daly do myslenia, a jak juz przeczytalam o przypadkiem zostawionych w torbie kopertach z pieniedzmi, to juz watpie by to byl przypadek. Jeszcze gdyby to byla jedna koperta, no gdzies sis mogla podpiac, czy zawieruszyc, ale wieksza kwota od wplaconej ? Mimo szczerych checi i zaufania do ludz jakos nie wierze.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Szkoła uczy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ble

  erni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  nic jej nie zrobi sąd POwski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sa tacy ?

  ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  A TO HIENA CMENTARNA .Za dużo przypadku a pół miliona z tym co ukradła dyrektorka czy bez tego?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!