Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Sztuka współczesna w OKNIE sklepu rowerowego Bikebrothers i Bistra PRZEPIS w Tarnowie

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Instalację w ramach projektu OKNO możemy podziwiać też w witrynie Bistra PRZEPIS na Placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Autorką jest Agata Jarosławiec, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Instalację w ramach projektu OKNO możemy podziwiać też w witrynie Bistra PRZEPIS na Placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Autorką jest Agata Jarosławiec, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Paulina Marcinek
Oryginalne instalacje nawiązujące do historii miasta zostały umieszczone na witrynach sklepu rowerowego Bikebrothers i Bistra PRZEPIS w Tarnowie. Ich autorami są młodzi artyści, a pokazane przez nich prace są częścią ogólnopolskiego projektu OKNO, w ramach którego w czternastu miastach Polski finaliści 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii prezentują swoje mini-wystawy.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Młodzi artyści zaprezentowali swoje prace w miejskiej przestrzeni. Taka jest właśnie idea projektu OKNO, by na sztukę można było natknąć się, zupełnie przypadkowo np. podczas spaceru ulicami miasta. I tak oryginalne prace zostały umieszczone w witrynach lokali należących do kawiarni, punktów usługowych czy sklepów, które przez dwa tygodnie będą pełnić rolę galerii sztuki. W wybór miejsc, w których pojawiły się mini-wystawy, byli zaangażowani agenci sopockiego ubezpieczyciela ERGO Hestii. Artystyczne zagospodarowanie witryn pozwoli mieszkańcom aż czternastu miast w Polsce na dodatkowy kontakt ze sztuką współczesną, która podczas pandemii jest trudno dostępna

Sztuka w sklepie Bikebrothers w Tarnowie

Na wystawie sklepu i serwisu rowerowego Bikebrothers w Tarnowie swoją pracę zaprezentował Jan Eustachy Wolski, student krakowskiej ASP.

Przy ulicy Przemysłowej można zobaczyć dwa obrazy olejne na płótnie, które wyszły spod jego ręki. Przedstawiają one trupy żołnierzy napoleońskich. Jest też nawiązanie do miejsca, w którym dzieło jest prezentowane. To praca z kołem rowerowym namalowana na sześciu wkładkach do kaset audio, które są ze sobą połączone. Nie brakuję także odnośników do historii Tarnowa i buntów chłopskich przeciwko szlachcie.

- Było dla mnie wyzwaniem stworzenie wystawy w sklepie rowerowym, ponieważ jest to odległa estetyka od tej, w której na co dzień się obracam. Pomyślałem sobie, że zagram na zasadzie kontrastu. Sklep rowerowy prezentuje wizję ciała człowieka, wywodzącą się z antyku czyli idealnego i bezosobowego. Ja w swoich pracach odnoszę się do estetyki i form wyobrażeniowych zanurzonych w romantyzmie. A odwrotnością wyobrażenia o ciele antycznym jest właśnie figura trupa - podkreśla Jan Euchasty Wolski.

Klienci podziwiają dzieło Wolskiego

Dzieło umieszczone na wystawie sklepu sportowego wzbudza spore zainteresowanie wśród klientów. - Nie przechodzą obok niego obojętnie, oglądają , a w rozmowie z nami mówią, że to bardzo ciekawe – mówi Filip Pagacz, właściciel sklepu i serwisu rowerowego Bikebrothers w Tarnowie. On sam entuzjastycznie podszedł do pomysłu zaprezentowania pracy Wolskiego u siebie.

- Sztuka nie jest nam obca i chętnie ją pokazujemy w sklepie, zresztą już nie pierwszy raz. Sami też czasem zamieniamy się w artystów. Nie tylko sprzedajemy rowery, ale je też „budujemy” dlatego często wychodzą od nas oryginalne i indywidualne projekty. Można powiedzieć takie „małe dzieła sztuki” – uśmiecha się.

Sztuka w witrynie Bistra PRZEPIS

Instalację w ramach projektu OKNO możemy podziwiać też w witrynie Bistra PRZEPIS na Placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Autorką jest Agata Jarosławiec, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- Cieszymy się, sztuka wyszła do ludzi i nie zamknęła się w muzeach. Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły stąd jeszcze przed pandemią koronawirusa, gdy było to możliwe, w naszych skromnych progach odbywały się wystawy i gościliśmy wielu znanych artystów, a teraz z chęcią pokazujemy tarnowianon właśnie tę pracę - mówi Beata Pacura, właścicielka Bistra PRZEPIS w Tarnowie.

Podobnego zdania jest sama autorka instalacji. - Ten projekt jest potrzebny zarówno dla nas jako twórców, jak i odbiorców, którzy już są przesyceni takim wirtualnym oglądaniem dzieł i wystaw. Dla mnie też ważne jest spotkanie przypadkowe widza ze sztuką, ma ono zupełnie inny wydźwięk niż wizyta w galerii – podkreśla Agata Jarosławiec

W swoim projekcie artystka nawiązuje do historii Tarnowa

- Instalacja odnosi się do rabacji galicyjskiej - buntu chłopskiego z dziewiętnastego wieku. Mam wrażenie, że to historia przemilczana w społecznym i historycznym dyskursie, którą teraz dopiero się odkrywa – mówi artystka.

Instalacja Agata Jarosławiec składa się z pseudo-herbu z masy silikonowej imitującej porcelanę. W witrynie artystka pokazuje także stworzone przez siebie wideo. Film nagrała w okolicach Tarnowa, w miejscu gdzie zaczęła się rabacja galicyjska. Artystkę zainteresował także budynek odbijający się w witrynie bistra – jest to Pałac Kamieniobrodzkich, w którym do 1846 roku mieścił się areszt oraz szpital tymczasowy dla ofiar poszkodowanych przez chłopskie powstania.

Witryny sklepu rowerowego Bikebrothers i Bistra PRZEPIS rolę galerii sztuki będą pełnić przez dwa tygodnie.

Więcej o akcji na stronie projektu OKNO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska