Sześć tarnowskich gimnazjów w dwa lata zostanie wchłoniętych przez podstawówki, z którymi obecnie tworzą zespoły szkół. Efektem wejścia w życie reformy oświaty będzie również utworzenie na bazie trzech kolejnych tego typu szkół, zupełnie nowych placówek. Takie są plany magistratu dotyczące zmian w sieci szkół. Dyskusje, a nawet konflikty wokół tego tematu trwały w Tarnowie od kilku miesięcy. Projekt trafi w tym tygodniu pod obrady rady miejskiej.
W dwóch językach
Najgłośniejszy był spór wokół Gimnazjum nr 2 przy ul. Kopernika. Przez jakiś czas rozważano połączenie „Dwójki” z sąsiednią Szkołą Podstawową nr 3. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się jednak nauczyciele obu placówek. Podczas burzliwego spotkania w Sali Lustrzanej, nauczyciele Gimnazjum nr 2 przedstawili własne propozycje reorganizacji. Jedną z nich było utworzenie na bazie „Dwójki” dwujęzycznej szkoły podstawowej. Takie właśnie rozwiązanie zostało wpisane do projektu uchwały opracowanego w magistracie.
- W tym dokumencie uwzględniliśmy przede wszystkim oczekiwania samych szkół - wyjaśnia Iwona Klich z Wydziału Edukacji UMT.
Według opracowania, nad którym w czaartek pochylą się radni, w budynku gimnazjum rozpocznie we wrześniu działalność również nowa Szkoła Podstawowa Dwujęzyczna nr 24. W szkole nie chcą jednak rozwodzić się nad tym pomysłem. - To jest na razie projekt - ucina rozmowę Mariusz Zając, dyrektor „Dwójki”.
Zobacz również:
Studniówki 2017. I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie [ZDJĘCIA]
Studniówki 2017. IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie [ZDJĘCIA]
Studniówki 2017. Bal maturalny III LO w Tarnowie
Studniówka VII LO w Tarnowie
Stawiają na sport
Zmiana czeka także Gimnazjum nr 11 przy ul. Szujskiego. Od września uruchomiona w nim zostanie XXI Liceum Ogólnokształcące o profilu sportowym. Dyrekcja placówki jest zadowolona z takiego rozwiązania. Podkreśla, że najbliższe licea sportowe znajdują się w Krakowie oraz Mielcu, a w „Jedenastce” tworzono już wcześniej klasy o profilu futbolowym, koszykarskim oraz siatkarskim. Szkoła dysponuje własnym boiskiem oraz bieżnią, a sala gimnastyczna jest teraz remontowana.
Pomysł otwarcia liceum sportowego przy ul. Szujskiego poddaje w wątpliwość dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Mościcach, który o takie liceum u siebie starał się bezskutecznie kilka lat temu. - Lepiej to przemyśleć, niż robić na zasadzie ratowania godzin pracy. Aby równać do Krakowa i Mielca, trzeba zaangażować spore pieniądze. Nie chodzi tylko o treningi, ale o odpowiednie wyżywienie, sprzęt, opiekę medyczną, obozy - wylicza Andrzej Kot.
Już mamy chętnych
Istotna zmiana dotyczyć będzie również Gimnazjum nr 7 przy ul. Bandrowskiego. Od nowego roku szkolnego ma się ono przekształcić w Szkołę Podstawową Integracyjną nr 25, drugą tego typu, obok SP nr 11 przy ul. Mościckiego.
- Nie powinniśmy mieć większych problemów z naborem. Nawet ostatnio miałem telefon od rodzica z Tuchowa, która chciałby do pierwszej klasy podstawówki zapisać dziecko autystyczne - przekonuje Stanisław Gała, dyrektor Gimnazjum nr 7.
Radni będą analizować
Projekt zmian sieci szkół w Tarnowie otrzymali w czwartek radni z komisji oświaty. Po dyskusji wydali negatywną opinię.
- Po prostu poźno dostaliśmy ten dokument i chcemy się z nim jeszcze dokładnie zapoznać. Generalnie jednak większość jest za tym, aby poprzeć ten projekt, ponieważ nauczyciele sami chcą takich rozwiązań - wyjaśnia Ryszard Pagacz (PiS), radny z komisji oświaty.
Na temat losu wygaszanych od września gimnazjów wszyscy radni mają podejmować decyzję już podczas czwartkowego posiedzenia w Sali Lustrzanej.