Tarnów: Wspólna Europa zablokowała inwestycję za pół miliarda złotych

A. Skórka, P. Malisz
Tarnów: Wspólna Europa zablokowała inwestycję za pół miliarda złotych
Tarnów: Wspólna Europa zablokowała inwestycję za pół miliarda złotych archiwum mpec
Udostępnij:
Ta budowa dla ponad pół miliona mieszkańców Tarnowa i powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, bocheńskiego miała oznaczać kres kłopotów ze składowaniem śmieci. Nowoczesną spalarnię odpadów za 500 mln zł zaplanowano przy ulicy Cmentarnej w Tarnowie, w pobliżu obecnego wysypiska śmieci. Pełną parą miała zacząć działać w 2018 roku. Wiele wskazuje na to, że tak prędko to jednak nie nastąpi, bo inwestycja napotyka na kolejne przeszkody.

Piętrzy je m.in. niewielka fundacja Wspólna Europa, na której czele stoi ekolog Eugeniusz Urbański. To po jego skargach sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Badał on, czy aprobata byłego już prezydenta miasta Ryszarda Ścigały dla budowy instalacji była uzasadniona. Ścigała podpisał się pod dokumentem, który mówi, iż spalarnia nie będzie zagrażała środowisku. WSA tę decyzję miasta uchylił, bo doszukał się nieścisłości w raporcie oddziaływania obiektu na bezpośrednie otoczenie.

- Opracowanie zawierało błędne założenia i wyliczenia - podkreśla Eugeniusz Urbański. - Nie jestem przeciwnikiem spalarni dla Tarnowa, ale w tym konkretnym przypadku mowa jest o przestarzałej i bardzo drogiej technologii sprzed 30 lat - dodaje.

Na nic zdała się argumentacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie, które przekonywało, że ma powstać spalarnia wzorowana na jednej z najnowocześniejszych, działającej w Wiedniu.
MPEC naniósł poprawki w dokumentacji, ale i to nie uspokoiło ekologa. Sprawa ponownie trafiła do WSA. Rozpatrzona zostanie w marcu. To będzie kluczowe orzeczenie dla losów spalarni przy ul. Cmentarnej, bo bez ważnej decyzji środowiskowej, nie ma mowy o wydaniu pozwolenia na budowę takiego obiektu.

Inwestycję wstrzymują nie tylko ekolodzy. Od lutego tego roku zmieniły się reguły gry dla gmin starających się o budowę spalarni na swym terenie. Wymogów jest teraz znacznie więcej - m.in. akceptacja Ministerstwa Środowiska (dotąd decyzje zapadały na poziomie województwa). Tymczasem ten właśnie resort kilka miesięcy temu uznał, że region tarnowski produkuje za mało śmieci, aby uzasadniało to budowę spalarni w tym właśnie miejscu. Teraz listę spalarni sejmik ma ustalić od nowa. Nie ma pewności, czy znajdzie się na niej Tarnów.

Obecny prezydent Roman Ciepiela popiera budowę takiej instalacji w mieście. - Trzeba pamiętać, że od przyszłego roku kwoty za składowanie odpadów na wysypiskach będą znacząco rosły - podkreśla. A wzrost stawek przekładać się będzie na rachunki płacone przez mieszkańców.

Co ciekawe, nie tylko MPEC chce budować spalarnię w Tarnowie. Taką wolę wyraża również Grupa Azoty. Gigant chemiczny oferuje miejsce dla spalarni śmieci na terenie własnej elektrociepłowni w Mościcach.
Za 10 lat przepisy będą zabraniały składowania śmieci na wysypiskach. Większość odpadów ma być poddawana recyklingowi, reszta - utylizacji termicznej.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jorg
Ekolodzy jako jedyna konkretna siła działająca na rzecz ochrony życia na ziemi , a przede wszystkim tamuje zapędy nieobliczalnych inwestorów oraz administracji idącej ślepo jej na rękę polegającej na spłycaniu przepisów mających decydujący wpływ na zagładę istot żywych wliczając w to wszelkie formy istnienia, tworząc obszary pustynne złożone z asfaltu i betonu.Darowizny które otrzymują fundacje,zrzeszenia zgodnie z ich statutem przekazywane są na ochronę życia na naszej planecie , oraz wyrabianie świadomości ekologicznej wśród ludności .
Czy zdarzające się afery wśród deweloperów złodziei ,którzy okradli ludzi z dorobku całego życia,czy rzutują na całość deweloperów że są złodziejami ,otóż nie Deweloperzy również nie powinni rozciągać zarzuty na całość ruchów ekologicznych, tak czy inaczej będą kontrolowane ich wizje niezgodne z ekologią.
V
VB
Można mieć tylko nadzieję że pan ekolog, nie działa w interesie innej spalarni, umiejscowionej 84km od Tarnowa. Jakoby ekoterror jest znany i powszechnie stosowany, ba nawet nieźle można żyć z takiej działalności "na niby".
A
Antyzielonykaraluch
W Wiedniu stoi w centrum wielkiego miasta i nie ma problemu, ale zielona zaraza zawsze znajdzie jakiś problem. Domyślcie sie jaki, bo napewno nie jest to troska o środowisko.
w
windy_city
Nie jestem miłośnikiem "wojujących ekologów" ale jeśli technologia ma istotnie tyle lat i jeśli dokumenty nie były pełne - popieram! Dodam, ze po "aferze łączanikowej" z całą pewnością należy się uważniej przyglądać decyzjom tamtej władzy, związanym z dużą kasą!
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie