Czytaj też: Stara Wieś: niebezpieczna droga od kościoła do szkoły
W piątek w tarnowskiej delegaturze Kuratorium Oświaty trwało gorączkowe rejestrowanie zgłoszeń nadesłanych przez samorządy.
- Wciąż sprawdzamy pocztę, czy czasem jeszcze coś nowego nie wpłynęło. Dlatego nie jestem w stanie powiedzieć ostatecznie, ile tych likwidacji będzie w tym roku - mówi Urszula Blicharz, dyrektor delegatury.
Każde ze zgłoszeń zostanie indywidualnie przeanalizowane, m.in. pod kątem tego, czy gmina dotrzymała wszystkich wymogów, które wiążą się z zamiarem likwidacji szkoły.
Samorządy winny były podjąć do końca lutego nie tylko uchwały intencyjne w tej sprawie, ale przede wszystkim powiadomić rodziców niepełnoletnich dzieci o planowanych zmianach. - Wywieszenie stosownego obwieszczenia na szkole, w urzędzie, czy na stronie internetowej sprawy nie rozwiązuje. Należało dotrzeć z tą wiadomością bezpośrednio do zainteresowanych, organizując spotkania z imiennymi listami obecności bądź adresując do nich pisma pocztą - wyjaśnia Urszula Blicharz.
Zaniedbanie tego wymogu zarzucają wójtowi gminy Tarnów m.in. mieszkańcy Koszyc Małych. - Pracownik gminy roznosił wprawdzie listy od wójta, ale niekoniecznie doręczał je do rąk własnych adresatów, zostawiając je na przykład u sąsiadów - mówi Małgorzata Ślęzak, jedna z organizatorek styczniowych pikiet w obronie likwidowanej szkoły. Rodzice piszą odwołanie do wojewody. Jednocześnie zawiązali stowarzyszenie, poprzez które chcą zabiegać o przejęcie prowadzenia placówki od września.
Opinia kuratora - ani pozytywna, ani negatywna - nie jest wiążąca dla gminy. Samorząd może jednak wziąć ją pod uwagę i odłożyć zamiar likwidacji placówki na później. Uchwałę radnych o zamiarze likwidacji szkoły może jedynie unieważnić wojewoda, gdyby okazało się, że ewidentnie uderza ona w dzieci.
Te placówki zamierzają zlikwidować podtarnowskie samorządy
Te przedszkola i szkoły na terenie działania tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty przeznaczone są w tym roku do likwidacji. Lista powstała na podstawie informacji, które wpłynęły do wczoraj do delegatury Kuratorium Oświaty. Już wiadomo, że część z nich zostanie przekształcona w placówki niepubliczne.
Tarnów: Przedszkola nr 9, 22 i 23, Szkoła Podstawowa nr 19, SP i Gimnazjum przy Pogotowiu Opiekuńczym.
Gmina Tarnów: SP i Przedszkole w Koszycach Małych, Przedszkole w Tarnowcu.
Skrzyszów: SP nr 2 w Szynwałdzie.
Wojnicz: SP i Gimnazjum w Biadolinach Radłowskich, SP i Gimnazjum w Grabnie, SP i Gimnazjum w Olszynach, SP w Łoponiu, SP w Milówce.
Wietrzychowice: Filia SP w Demblinie.
Pleśna: SP w Lubince, SP w Dąbrówce Szczepanowskiej, SP w Rychwałdzie.
Radłów: Przedszkole i SP w Biskupicach Radłowskich, SP w Niwce.
Ciężkowice: SP w Falkowej, SP w Ostruszy, SP w Kipsznej.
Zakliczyn: Przedszkole i SP we Wróblowicach.
Gmina Dąbrowa Tarnowska: SP w Żelazówce, Technikum nr 2 w ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej Gręboszów: filia SP w Borusowej
Szczucin: SP i Przedszkole Publiczne w Delastowicach, Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Bolesław: SP w Samocicach,
Radgoszcz: Szkoła filialna w Łęgu podporządkowana organizacyjnie SP w Zarzeczu Dużym
Borzęcin: SP w Łękach.
Gmina Bochnia: SP w Pogwizdowie, Gimnazjum w Nieszkowicach Wielkich, SP w Nieszkowicach Małych, Gimnazjum w Siedlcu.
Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Tarnowa. Zapisz się do newslettera!