Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowianie nauczą się robić interesy w Chinach

Andrzej Skórka
Zainteresowani współpracą Chińczycy już odwiedzają Tarnów
Zainteresowani współpracą Chińczycy już odwiedzają Tarnów Archiwum UMT
Studenci nowego kierunku tarnowskiej PWSZ uczyć się będą podstaw języka chińskiego, sztuki negocjacji z biznesmenami Państwa Środka i obowiązującego tam prawa. Po roku nauki powinni być gotowi do rozkręcenia biznesu w Chinach lub do współpracy z firmami zza wielkiego muru.

Na razie uczelnia uruchamia nowy kierunek na studiach podyplomowych. Musi się jednak znaleźć przynajmniej 20 chętnych. Skąd tak egzotyczny pomysł? - Proszę rozejrzeć się po okolicy. Chińczycy są już przecież w Tarnowie, Żabnie, Mielcu, więc nie ma na co czekać - przekonuje dr Anna Gądek, dyrektor Instytutu Administracyjno-Ekonomicznego PWSZ w Tarnowie.

W Tarnowie Chińczycy zostali ponad rok temu właścicielami fabryki silników elektrycznych Tamel. To w tej chwili drugi co do wielkości zakład produkcyjny w mieście. Kilka lat temu zainwestowali w dużą fabrykę świeczek w podtarnowskim Żabnie. Teraz kupują z kolei zakłady w pobliskim Mielcu, produkujące awionetki.

- My jako jedni z pierwszych będziemy mieć kadry potrafiące prowadzić biznes z Chińczykami - zapewnia dr Gądek z PWSZ. Rekrutacja przyszłych studentów właśnie rusza. "Prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach" to w tej chwili jedyny taki kierunek studiów w kraju. Rusza we współpracy z Polsko-Chińską Fundacją Promocji Kultury i Sztuki DONG FENG. Objęty został także honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Studenci poznają kulturę Chin, mentalność Azjatów, sposób prowadzenia negocjacji, zasady dyplomacji, marketingu oraz lobbingu. Mają nawet opanować podstawy języka chińskiego. - Obcokrajowiec, który potrafi w tym języku posłużyć się choćby prostymi grzecznościowymi zwrotami, bardzo zyskuje w oczach Chińczyków. To wielki atut w negocjacjach - zauważa Anna Gądek.

Wykładowcami będą co prawda Polacy, ale doskonale znający realia Państwa Środka - byli dyplomaci, osoby znające realia chińskiej gospodarki oraz wybitny znawca tego kraju prof. Jan Rowiński.

Teoria to jednak nie wszystko. W ramach studiów zaplanowano też wyjazdy do Chin, gdzie wspólnie z tamtejszymi organizacjami pracodawców odbędzie się cykl sześciu konferencji. Jeden z tematów to promocja eksportu polskich produktów. Koszty w dużej części pokryje ministerstwo oraz PAIIZ. Uczelnia zachęca do udziału w eskapadach tarnowskich przedsiębiorców szukających w tamtej części świata rynków zbytu.

PWSZ o patronat nad nowym kierunkiem zwróciła się do władz Tarnowa. Powinna go uzyskać, bo miasto też nawiązuje kontakty z Chinami. Ostatnio gościło delegację biznesmenów i samorządowców z 700-tysięcznego miasta Shangyu.

- Wizyta miała kurtuazyjny charakter. Zachęcaliśmy gości do inwestowania w mieście. Nie jest wykluczone, że dojdzie do kolejnych spotkań - mówi Grzegorz Gotfryd, dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców w UMT.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska