Danielowi Cholewiakowi i Urszuli Batko nie daje spokoju zaniedbany teren po dawnym amfiteatrze letnim przy ul. Kopernika w Tarnowie. - W młodości nie odpuściłem żadnego z odbywających się tam koncertów. Teraz nic się tam nie dzieje - mówi 33-latek, z wykształcenia politolog. - Koleżanka ma z okien mieszkania widok na amfiteatr i pewnego razu rzuciła hasło, że może byśmy coś z tym zrobili.
Pomysł zagospodarowania pozostałości po amfiteatrze zgłosili do budżetu obywatelskiego. Marzy im się, aby wróciły w to miejsce weekendowe koncerty, ale nie tylko. Zamiast tradycyjnej widowni wyobrażają sobie przed muszlą koncertową "ławki" usypane z ziemi i obsiane trawą. Spacerujący ul. Wałową mogliby tu odpocząć, dzieci odbyć lekcje w plenerze, byłoby to też znakomite miejsce na wszelkiego rodzaju akcje społeczne. Z czasem w sąsiedztwie mógłby stanąć estetyczny budynek, w sam raz na małą gastronomię.
Na razie nie ma pewności, czy projekt Daniela Cholewiaka i Urszuli Batko zakwalifikowany zostanie do głosowania. Ten i ponad 60 innych projektów przechodzi teraz weryfikację. - Jej pierwszy etap polega na sprawdzeniu, czy autorzy pomysłów figurują w naszym rejestrze wyborców, bo tylko takie osoby mogły składać wnioski - mówi Małgorzata Słomka--Narożańska, dyrektorka Kancelarii Rady Miejskiej, gdzie spływały propozycje. Potem pomysły przeanalizują urzędnicy.
Mają sprawdzić, które z zaproponowanych przedsięwzięć mają szansę na realizację w przyszłym roku. Chodzi o wyliczenie czasu, nie tylko na samą inwestycję, ale również zaprojektowanie, organizację przetargów, uzyskanie pozwoleń. - Zakwalifikowane projekty muszą zostać zrealizowane w ciągu roku. To jeden z najważniejszych warunków - podkreśla radna Małgorzata Mękal, pomysłodawczyni budżetu obywatelskiego.
Na końcu tarnowianie w głosowaniu zdecydują, które projekty - spośród tych zaakceptowanych wstępnie przez urzędników - zostaną zrealizowane. W pierwszej edycji BO mieszkańcy złożyli ponad 500 wniosków, teraz może się skończyć na około 70, kiedy ostatnie z wysłanych pocztą dotrą do magistratu. - Jestem pewna, że to bynajmniej nie efekt spadku zainteresowania, ale lekcji, którą przeszliśmy w trakcie pierwszej edycji. Wtedy wiele wniosków zwyczajnie się dublowało, teraz takie przypadki jeśli będą, to nieliczne - dodaje radna Mękal.
Z pierwszych informacji magistratu wynika, że lekką przewagę mieć będą wnioski dotyczące remontów ulic i chodników. Koszt pojedynczej inwestycji nie może przekraczać 300 tys. złotych. - Na pewno wystarczyłoby to na pierwszy etap rewitalizacji amfiteatru - uważa Cholewiak.
Kalendarium budżetu obywatelskiego na rok 2014
W niedzielę minął termin zgłaszania projektów do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Tarnowa.
21 września - zakończy się formalna weryfikacja wniosków zgłoszonych przez mieszkańców.
22 września - ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do głosowania.
22-30 września - to czas na działania promujące poszczególne inwestycje i pomysły.
1-7 października - głosowanie, w którym udział będą mogli wziąć wszyscy tarnowianie posiadający czynne prawo wyborcze i młodzież w wieku powyżej 16 lat.
17 października - ogłoszenie wyników głosowania i zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane w 2014 r.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+