FLESZ - Nauczanie zdalne w czasie koronawirusa
Nowe kierunki, o które zabiega tarnowska PWSZ to: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia magisterskie, jednolite, na których nauka trwa pięć lat), ekonomia, praca socjalna i technologia chemiczna (magisterskie, uzupełniające dla osób z tytułem licencjata) oraz studia I stopnia (licencjackie) na kierunku: położnictwo.
- Staramy się cały czas poszerzać ofertę dydaktyczną uczelni i dostosowywać ją do oczekiwań studentów oraz sygnałów z rynku pracy. Bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć absolwentom kolejnych kierunków studiów licencjackich możliwość zdobycia stopnia magistra w Tarnowie – mówi dr Małgorzata Martowicz, prorektor PWSZ ds studenckich i dydaktyki.
Ciekawą propozycję stanowi zwłaszcza technologia chemiczna. - To studia II stopnia nie tylko dla absolwentów chemii, ale i dla tych, którzy ukończą inżynierię materiałową. Studia te będą realizowane na bazie dwóch programów, trwających cztery lub trzy semestry. Te pierwsze będą dla absolwentów chemii, którzy kończą I stopień z tytułem licencjata i będą mogli w trakcie pierwszego semestru uzupełnić kompetencje inżynierskie. Dla tych absolwentów przewidujemy rekrutację w lecie. Studia trzysemestralne natomiast są przewidziane dla absolwentów inżynierii materiałowej, której absolwenci kończą studia z tytułem inżyniera. Dla nich przewidujemy rekrutację w lutym – wyjaśnia prorektor Martowicz.
Z oferty PWSZ będą mogli skorzystać także absolwenci innych uczelni, którzy spełnią wymagania rekrutacyjne i pozytywnie przejdą proces rekrutacji.
W tarnowskiej uczelni mają nadzieję, że mimo nadzwyczajnej sytuacji, którą mamy obecnie, decyzja o zgodzie na studia zapadnie w najbliższych tygodniach i nabór na nowe kierunki zostanie przeprowadzony już na rok akademicki 2020/2021. Zgodnie z planem tegoroczna rekrutacja ma się rozpocząć 1 czerwca.
Obecnie „magisterskich” kierunków na PWSZ jest pięć. To: administracja, filologia polska fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz wychowanie fizyczne. Gdyby wnioski do ministerstwa zostały uwzględnione liczba kierunków kończących się zdobyciem stopnia magistra wzrosłaby do dziewięciu, a ogólna ich liczba do 23.
Senat uczelni, mimo stanu epidemii, zatwierdził już nowe programy oraz harmonogramy studiów, a ponadto zawarte zostały porozumienia z pracodawcami w sprawie praktyk studenckich.
