Zamek w Dębnie przeskanowany laserowo
Zabytkowy obiekt w Dębnie ostatni raz przechodził gruntowny remont pół wieku temu. Od tego czasu jego stan uległ pogorszeniu, dlatego podjęto decyzję o remoncie. Inwestycja została już wpisana do wieloletniej prognozy finansowej województwa małopolskiego. Oszacowano, że gruntowny remont może kosztować nawet 45 mln złotych. Wcześniej jednak należy wykonać projekt. Z budżetu Małopolski do tarnowskiego muzeum trafiło na ten cel 1,2 ml zł.
Ostatnio przeprowadzono kluczowe badanie, które posłuży specjalistom do przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy zabytku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego skanera laserowego udało się uzyskać pełną informację o geometrii zamku i jego szczegółowych wymiarach. Okazało się, że dotychczasowe plany diametralnie różniły się od parametrów, które wykazało badanie.
- Skanowanie laserowe dało informacje o każdym szczególe jeśli chodzi o wielkość, wysokość, powierzchnię pomieszczeń, faktury, kolory na ścianach. Zebraliśmy informacje o tym, jak naprawdę ten zamek powstawał - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Tomasz Tkacz z firmy Bimsmart przeprowadzającej skanowanie laserowe zamku w Dębnie.
Pod tynkami zamku w Dębnie mogą być ukryte piękne freski
Cały zakres planowanego remontu jest bardzo duży. W ramach inwestycji ma zostać zabezpieczone jedno ze skrzydeł zamku. W obiekcie mają zostać wykonane także wszystkie niezbędne instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Zrobione ma być także ogrzewanie zamku.
Zaplanowano także roboty związane z usunięciem barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, a także budowę windy. Władze muzeum chcą także odtworzyć dawną kordegardę, czyli budynek strażnicy tuż przed wejściem do zamku. Planowa jest ponadto przebudowa istniejącego mostu prowadzącego do zabytkowego obiektu.
Niewykluczone również, że na ścianach pomieszczeń zamkowych pod tynkami mogą znajdować się zabytkowe freski.
- Będą to już dokładnie analizować specjaliści, ale faktem jest, że w okresie renesansu sale zamkowe były pięknie wymalowane, ale później podczas remontów nakładano kolejne warstwy tynków i tak zasłaniano, to co wcześniej było wykonane - zaznacza Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Zdjęcia po skanowaniu Zamku w Dębnie można zobaczyć tutaj
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
"Lato z Radiem" w Tarnowie
