Pod planowane centrum czeka już hektarowa działka w sąsiedztwie sanktuarium bł. Karoliny i odsłoniętego przed rokiem pomnika, dedykowanego ofiarom wypadków drogowych i przestępstw.
- Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, często opłakujący stratę swoich bliskich, by przejść przez ten pomnik i w symboliczny sposób pokonać kolejne etapy żałoby - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie. - Niektórzy przywożą ze sobą przydrożne krzyże, by złożyć je przy monumencie. Zainteresowanie pomnikiem jest coraz większe, a niebawem można będzie skorzystać z jego funkcji terapeutycznej przez stronę internetową.
Koszt budowy ośrodka terapii, w którym osoby borykające się z traumą powypadkową będą mogły liczyć na stałą pomoc psychologów, lekarzy, osób duchownych i rehabilitantów szacowany jest na ok. 10 mln zł.
- Mamy już wstępne deklaracje trzech ministrów oraz prezesów znaczących firm i instytucji o tym, że wesprą nas finansowo w tym zadaniu - mówi Mirosław Banach, stojący na czele nowo powołanej fundacji, która wziąć ma na siebie budowę centrum.
Wspierać ma ją w tym stowarzyszenie Przejście, z nowym prezesem Zdzisławem Gawinem. To Stowarzyszenie organizuje co roku w Zabawie ogólnopolskie obchody dnia pamięci o ofiarach wypadków drogowych oraz trzydniowe warsztaty psychologiczne dla tych, którzy nie mogą poradzić sobie ze stratą najbliższych. W ubiegłym roku uczestniczyło w nich 75 osób.
Pieniądze na funkcjonowanie centrum i turnusy pochodzić mają m.in. z programów unijnych. Jednorazowo będzie mogło w nich uczestniczyć 50 osób.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+