https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsza trasa Kopalni Soli Bochnia dostępna dla młodszych niż pierwotnie turystów. Dzieci chętnie zwiedzają trasę „Solny Świadek”

Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kopalnia Soli Bochnia obniżyła dopuszczalny wiek na najnowszą trasę multisensoryczną „Solny Świadek”. W chwili jej uruchomienia pod koniec 2023 roku najmłodsi turyści musieli mieć 14 lat, obecnie na trasę dopuszczane są osoby 13-letnie. Docelowo nie będzie też trzeba korzystać z pochłaniaczy metanu, będą również nowe, lżejsze lampy.

Multisensoryczna trasa turystyczna „Solny Świadek” została uruchomiona pod koniec 2023 roku. Obejmuje najstarsze wyrobiska we wschodniej części kopalni. W porównaniu do najbardziej popularnej trasy multimedialnej, gdzie pod ziemię turyści są zwożeni windą, w tym przypadku zejście ma miejsce schodami z poziomu nadszybia Sutoris w ścisłym centrum Bochni.

Na obejrzenie nowej tray z przewodnikiem trzeba założyć ok. 2,5 godziny. Na początku turyści są wyposażani w hełmy górnicze, pochłaniacze tlenku węgla oraz elektryczne lampki. Aby przejść podziemne wyrobiska, konieczna jest sprawność fizyczna i sportowe obuwie z dobrą podeszwą. Początkowo dolna granica wieku na nową trasę była ustalona na 14 lat (w przypadku trasy multimedialnej 3 lata).

- Na trasie „Solny Świadek”, gdzie ruch jest prowadzony częściowo biegiem wyrobisk, które stanowiły element bardzo wymagającej trasy historycznej, wiek limitowany jest w tej chwili do trzynastu lat. Ale po pewnych wprowadzonych jeszcze udogodnieniach z funkcjonującym już oświetleniem awaryjnym myślimy, że ten limit wiekowy trochę jeszcze obniżymy. Okazuje się, że dzieci są dużo bardziej zainteresowane treściami przedstawionymi w tej starej kopalni, przekazanymi w sposób nie bardzo jednoznaczny, ale dźwiękiem, światłem. To bardzo działa na wyobraźnię małych zwiedzających - mówi Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Władze kopalni planują wprowadzić jeszcze kilka udogodnień na nowej trasie. - Już wkrótce pochłaniacze przestaną obowiązywać. Kaski będą, bo są pewną atrakcją turystyczną. Zresztą w różnych miejscach, gdzie wyrobisk są niższe niż 1,8 metra, kask się przydaje. Jeśli chodzi o lampy, w tej chwili zjeżdżamy jeszcze z typowymi lampami górniczymi, ale zastosujemy trochę lżejsze modele tych lamp - zapowiada prezes.

Trasa „Solny Świadek” obejmuje m.in. podziemne laboratorium chemiczne, w którym można poznać specyfikę soli, w tym m.in. zjawisko krystalizacji. Podziemna ekspozycja obejmuje też prezentację najważniejszych postaci historycznych związanych z Bochnią, jak Helena Modrzejewska, Jan Matejko, Stanisław Olbrycht, Witold Pilecki, Leopold Okulicki, Stanisław Staszic.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska